Nejdůležitější software roku 2009

Rok 2009 byl bohatý nejen na webové služby ale také na nové programy. Vybrali jsme desítku těch nejdůležitějších, o kterých se psalo a diskutovalo napříč IT komunitou.

Minulý týden jste si mohli přečíst sumář desítky nejzásadnějších webových služeb roku, o kterých jsme psali na Živě.cz. Nyní na řadu přichází software – programy, nebo jejich aktualizace, které si zaslouží připomenutí, charakterizují totiž končící rok 2009.

Stejně jako v případě webových služeb platí, že se nejedná o žebříček s prvním a posledním místem a že desítku můžete dále rozšiřovat o své tipy v diskuzi pod článkem. Takže jdeme na to.

Microsoft Windows 7

Možná je to už trošku nuda, rok 2009 ale skutečně patřil Windows 7. O novém operačním systému od Microsoftu jsme psali průběžně po celý rok od první veřejně betaverze až po globální synchronizované uvedení 22. října. Na Živě.cz vznikl také tematický blog o Windows 7 a o posledním desktopovém systému od Microsoftu jsme se věnovali i ve speciálním seriálu. A co Windows samotný? Oproti Windows Vista se těší mnohem lepšímu renomé, je rychlejší, stabilnější a podle mnohých se jedná o nová „XPéčka“. No uvidíme.

Klepněte pro větší obrázek
Windows 7 s novým hlavním panelem

Google Chrome

Webový prohlížeč Chrome byl sice představen už loni, ve skutečnosti mu ale patřil až letošní rok. Z verze 1.0 se vyšvihl až k testovací verzi 4.0, přibylo mu několik zásadních funkcí včetně synchronizace záložek a nedávno pak i slíbený systém rozšiřujících doplňků po vzoru Firefoxu. Díky jádru Webkit se nadále jedná o jeden z nejrychlejších prohlížečů na trhu. Do desítky se však dostal především díky četnosti uvádění nových sestavení – prakticky nebylo týdne, aby o sobě vývojáři nedali vědět.

Klepněte pro větší obrázek
Webový prohlížeč Chrome 4

Ubuntu 9

Linuxová distribuce Ubuntu vychází dvakrát do roka vždy na jaře a na podzim. Letos to byly verze 9.04 s kódovým označením „Jaunty Jackalope“ a 9.10 „Karmic Koala“. Ubuntu se dnes na poli linuxových systémů těší obrovské popularitě a pomalu se stává synonymem pro samotný Linux. Za svou oblíbenost vděčí především Debianu, ze kterého pochází, jednoduchosti a obrovské komunitě, která píše na webu návody, přispívá do fór a píše programy, které jsou uzpůsobeny pro instalační systém Ubuntu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Ubuntu 9.10 a desktop Gnome 2.28

Opera Unite a Turbo

V roce 2009 se nových verzí dočkaly všechny webové prohlížeče, na tom ale není nic zvláštního. Přelomový bude s největší pravděpodobností až Firefox 4, situaci ale naštěstí zachránila Opera. Ne snad až tak desátou generací svého prohlížeče, ale exotickou funkcí Unite, která z prohlížeče vytvoří webový server pro snadné sdílení dat, a Turbo, která pro změnu pomocí speciálních proxy serverů optimalizuje webové stránky pro potřeby velmi pomalého připojení – třeba GPRS nebo stařičkého vytáčeného připojení.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Správa vašeho Unite serveru a jeho veřejná podoba s přehledem povolených aplikací
Každou aplikaci si můžete libovolně přejmenovat včetně nastavení podoby webové adresy

Google Chrome OS

A opět ten Google! Na začátku léta se webem mihla informace o tom, že Google pracuje na svém vlastním operačním systému. Internet zaplavily nejrůznější spekulace od těch střízlivých až po ty naprosto divoké, které měly s realitou pramálo společného. A pak se to stalo a v listopadu Google skutečně přišel s prvními obrázky a ukázkami nového systému. Své úsilí nakonec korunoval uvolněním zdrojového kódu komunitní verze systému. Chrome OS nakonec není úplně nový systém, v praxi se totiž jedná „pouze“ o linuxové jádro obalené stejnojmenným prohlížečem. Google ovšem spustil opravdovou lavinu a z Chrome OS se stal fenomén.

Microsoft Office 2010

Stejně jako se po celý rok mluvilo o Windows 7 a od léta pak o Chrome OS, psalo se i o novém Office. V zimě se ještě jmenoval 14, pak ale získal stejně jako jeho dva předchůdci název podle roku vydání. Office 2010 se tedy na pulty obchodů dostane až příští rok, každý z vás si ale může vyzkoušet zkušební testovací verzi už dnes. Běžného uživatele svými novinkami asi příliš nenadchne, orientuje se totiž především na firemní a profesionální sféru, vzhledem k napojení na webový disk SkyDrive a Office Web Apps si ale své místo v desítce jednoznačně zaslouží.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Word 2010 beta se na první pohled liší od letní verze jen novou ikonou a vylepšeným
dialogem Backstage s možností uložení dokumentu na web SkyDrive

Zoner Photo Studio 12

A co nějaké české programy? Co třeba Photo Studio od Zoneru? Správce fotek po letech dospěl do pozice skutečně velmi slušného editoru, trošku slabšího katalogu, v každém případě ale výborného balíku na úpravu a publikaci fotografií. V nové verzi je sice dle některých zbytečně nafouklý, druzí ale kontrují, že přibyl použitelný RAW editor, navigace v panelech, lepší funkce pro úpravu fotografií a tmavý profesionální design. Českých programů světové kvality pro domácnost není mnoho, Photo Studia si tedy važme – zasloužené místo v desítce.

Klepněte pro větší obrázek

Google Picasa 3.5

U grafiky ještě chvíli zůstaneme, společně s novým „Zonerem“ se totiž objevila i betaverze Picasa 3.5. Správce fotografií a jednoduchý editor fotek od Googlu v nové verzi nabídl plně automatický režim rozpoznávání osob na fotografiích. Ještě to ani zdaleka není dokonalé, jako jediný z konkurence ovšem dokáže osoby rozpoznávat a třídit bez potřeby složitého a zdlouhavého učení. Picasa 3.5 je tedy jakousi ochutnávkou fotografické automatizace, které bude jistě patřit příští rok.

VMware Workstation 7

Virtualizace není pouze pro velký server ve vychlazené místnosti, ale i pro desktop – zvláště dnes, kdy procesory disponují zabudovanou podporou virtualizace (Intel VT, AMD-V) a zpravidla už i více jádry. Díky tomu můžete celkem bez problému pracovat se dvěma systémy naráz. Ke špičce v desktopové virtualizaci patří Workstation od VMware. Jeho nová verze sice není zadarmo, za to si ale konečně poradí i s Windows Aero. Na takovém Linuxu tedy můžete mít v malém okénku spuštěné třeba i nové Sedmičky včetně akcelerovaného desktopu. Teď ještě zapracovat na kvalitnějším bezešvém módu a virtualizovat bude umět i moje babička.

Klepněte pro větší obrázek
Virtualizovaný Word 2010 spuštěný na Ubutnu pomocí bezešvého módu Workstationu 7
V praxi ale má ale bezešvý režim ještě mnoho děr a výkonostních překážek

Internet Explorer 8

Sice jsem o několik odstavečků výše psal, že výrobci webových prohlížečů vydávají své programy každý rok a není na tom nic zvláštního nebo přelomového, doposud to nebyl případ Internet Exploreru. Když se tedy na jaře objevila vytoužená Osmička, způsobilo to samozřejmě odezvy napříč médii i blogosférou. Osmička se sice zatím nemůže srovnávat s konkurencí – tedy alespoň co do způsobu a rychlosti vývoje, oproti předchozímu IE 7 to byl ale skutečně generační krok a Microsoft už pomalu dýchá konkurenci na záda.

Klepněte pro větší obrázek
Internet Explorer 8

A to je všechno. Možná se vám naše desítka nelíbí a máte jiné tipy, určitě se s nimi v takovém případě pochlubte v diskuzi pod článkem. Mějte ale na paměti, že hledáme pouze ty programy, které v roce 2009 způsobily v odborné komunitě skutečný poprask.

Diskuze (63) Další článek: Nejlepší programy pro BitTorrent

Témata článku: Software, Slíbená podpora, Nový Zoner, Zkušební test, Nejrychlejší prohlížeč, Backstage, Koala, Slušné renomé, Linuxové jádro, Picasa, Nová verze, Nejrůznější spekulace, Nový systém, VMware workstation, Nový rok, Automatický režim, Speciální proxy, Nová fotografie, Uložený vzor, Navigace na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Jak doma vylepšit signál Wi-Fi: Pomůže repeater, více routerů, ale nejlépe systémy mesh

Jak doma vylepšit signál Wi-Fi: Pomůže repeater, více routerů, ale nejlépe systémy mesh

** Máte špatný signál Wi-Fi? Mesh systémy to vyřeší ** Už vás nezruinují, meziročně ceny příjemně spadly ** Jak systém funguje a čím je výjimečný?

Jiří Kuruc | 87

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 6

Kdyby měli železničáři tento superpočítač za 99 dolarů, nepotřebovali by lasery

Kdyby měli železničáři tento superpočítač za 99 dolarů, nepotřebovali by lasery

** Nejmodernější český železniční tunel je prošpikovaný technologiemi ** Za tři tisíce koupíte počítač, který je překoná ** Seznamte se s Nvidia Jetson Nano

Jakub Čížek | 50

Windows 10 po čtyřech letech: Jsou populární, ale stále je to šílený kočkopes

Windows 10 po čtyřech letech: Jsou populární, ale stále je to šílený kočkopes

** Windows 10 tu jsou už čtyři roky, první verze dorazila 29. 7. 2015 ** Desítky měly nahradit neúspěšnou řadu Windows 8.x ** I po letech však systém budí emoce a zůstává kočkopsem

Jakub Čížek | 111

Vyzkoušeli jsme chytrou čínskou zásuvku Sonoff S26 za tři stovky. Nevyhořeli jsme

Vyzkoušeli jsme chytrou čínskou zásuvku Sonoff S26 za tři stovky. Nevyhořeli jsme

** Je sice z Aliexpressu, ale funguje ** Můžete ji ovládat hlasem přes Amazon Echo nebo Google Home ** Za tři stovky zautomatizuje menší 230V spotřebič

Jakub Čížek | 96Aktuální číslo časopisu Computer

Speciál o přechodu na DVB-T2

Velký test herních myší

Super fotky i z levného mobilu

Jak snadno upravit PDF