Nejdůležitější procesory historie

Historie procesorů již čítá několik desítek let a v průběhu se objevily modely, které svým způsobem změnily dějiny. Znáte je také?

Určit nejdůležitější procesory v historii není jednoduché a rozhodně neexistuje pouze jeden správný výběr. Každý model ovlivnil segment počítačů a elektronických zařízení v jiných směrech a přisuzovat důležitost technologií či možností lze vždy v rámci omezeného času.

My se pokusíme vybrat nejdůležitější procesory, které byly významné z pohledu rozšíření, nových technologií a úspěchu mezi uživateli.

Intel 4004: první procesor

O první procesoru 4004 od Intelu jsme psali samostatný článek a není se čemu divit. Sám Gordon Moore nazval tento procesor jako nejrevolučnější produkt v dějinách a vzhledem k následnému pokroku v této oblasti s ním lze jistě souhlasit.

Procesor obsahoval pouze 2 300 tranzistorů, jeho výkon na frekvenci 108 kHz byl v roce 1971 ale stejný, jako u obřího sálového počítače z roku 1946.

MOS Technology 6502 a revoluce domácích počítačů

Levný osmibitový základ herních konzolí a prvních domácích počítačů z roku 1975 – procesor MOS Technology 6502, který poskytoval na frekvenci 1 MHz až 2 MHz podobný výkon jako Intel 8080, avšak za šestkrát menší cenu. O rozšíření se postaral i Apple, Steve Wozniak ho totiž využil v počítači Apple I a II.

Klepněte pro větší obrázek
Apple IIe s procesorem MOS Technology 6502

Další verze slavily úspěch například v Atari 2600 nebo NES. Přehled všech zařízení s tímto procesorem si můžete prohlédnout zde. Zajímavostí je, že se strojový kód (+Apple DOS 3.3) tohoto procesoru objevil v rudém pohledu Terminátora ze stejnojmenného filmu z roku 1984.

Intel 8088 a IBM PC

Procesor Intel 8088 představený v roce 1979 vycházející z 8080 a 8086 s instrukční sadou x86, která je základem dodnes, byl vybrán místo Motoroly 6800, Zilogu Z80 (populární v herní oblasti) nebo MOS Technology 6502 společností IBM pro slavný IBM PC, provozován byl na frekvenci 4,77 MHz.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Procesor Intel 8088 a IBM PC

RCA COSMAC CDP 1802 letí vesmírem

Pro běžné uživatele neznámý osmibitový procesor RCA „Cosmac“ 1802, který se však stal základem pro velkou řadu satelitů a družic. Podle informací by se měl tento procesor či jeho upravená forma nacházet ve Voyageru 1, tedy nejvzdálenějšího lidského výrobku ve vesmíru, který jako první lidský objekt opouští naší sluneční soustavu.

Klepněte pro větší obrázek
Procesor RCA Cosmac 1802 je ve Voyageru I, který právě opouští naší sluneční soustavu

Procesor tak pracuje již 34 let a je od Země vzdálen přibližně 120 astronomických jednotek, rychlostí světla je to ale „pouhých“ 16,5 hodin (vzdálenost Země - Slunce je 8 minut).

Motorola 68000 a desítky let používání

Procesor, respektive architektura Motorola 68000 (16/32 bit) z roku 1979 zažila popularitu v mnoha formách počítačů (Macintosh), serverů a dalších elektronických zařízení.

Dokonce první tiskárna HP LaserJet z roku 1984 byla založena na řadiči s tímto procesorem na frekvenci 8 MHz. Procesor byl používán i v devadesátých letech například pro řadič zvuku nebo tisk přes ethernet.

Intel Pentium: legendární značka

Konec číslování a po 486 chystaná 586 dostala zcela nový název – Intel Pentium. Značka s „pěkným“ názvem symbolující pátou generaci mikroarchitektury (z řeckého „pente“) a nikoli pouze inženýrským číselným označením znamenala zcela nový směr v prodeji a marketingu

Klepněte pro větší obrázek
Značka Pentium je dnes již legendární

Intel se na značce Pentium, která si udělala velmi dobré jméno nejen díky prvnímu modelu, ale také následným Pentium Pro či Pentium II, III a Pentium 4, skutečně „užíval“ několik let.

Přehled všech procesorů s označením Pentium si můžete prohlédnout zde.

Intel Celeron: levný a populární

Asi nejznámějším modelem z levné řady procesorů Celeron od Intelu byla jistě verze 300A (Mendocino, 250 nm). Ta běžela na frekvenci 300 MHz, ale s podporovanými deskami bylo možné procesor velmi snadno přetaktovat na frekvenci kolem 450 MHz bez větších problémů

Klepněte pro větší obrázek
Intel Celeron 300A (na fotografii pro Slot 1) šel přetaktovat i na 450 MHz

Procesor byl tak oblíbený pro svůj výkon, který za nízkou cenu poskytoval a pokud jste byli šikovní, měli jste výkon procesoru několikanásobně dražšího. Intel samozřejmě značku postupně používal i u dalších architektur až do dnešní doby.

AMD Athlon: klony útočí

Pokud pomineme různé klony procesorů Intel z počátku nabídky od AMD (i přes úspěšný Am386), asi největší úspěch v historii AMD byl model Athlon představený v roce 1999, který pracoval na frekvenci 500 MHz až 1,4 GHz. AMD se podařilo dlouho porážet Intel, později přišel i vylepšený Thunderbird.

AMD Duron: obdoba levného Celeronu

Pokud jde o levné a úspěšné modely od AMD, jistě lze vyzdvihnout Duron vypuštěný v roce 2000. Jeho frekvence začínala na 600 MHz (maximálně 1,8 GHz) a nejprve se jednalo o ořezaný Athlon Thunderbird.

Klepněte pro větší obrázek
AMD Duron coby levný protivník Celeronu

Podobně jako u Celeronu, proti kterému byl postaven, byl i Duron oblíbený u milovníků přetaktování a jistě nelze připomenout tehdejší možnost pomocí tuhy zapnout uměle vypnutou cache v procesoru u první revizí a proměnu v plnohodnotný Athlon XP.

Athlon 64 X2: dvě jádra v jednom kusu křemíku

AMD Athlon 64 byl velmi úspěšný model, který doslova nenechal žádný tranzistor v Pentiu 4 chladným, na což Intel postupně doplatil. Athlon 64 přinesl jako první nativní podporu 64bitového rozšíření pro segment běžných počítačů.

Athlon 64 X2 v roce 2006 přinesl poprvé a dříve než v případě Intelu také dvě jádra na jednom kusu křemíku (Pentium D mělo jádra oddělená). Od tohoto modelu začal Intel se svými modely AMD stále více unikat.

Klepněte pro větší obrázek

Zavzpomínejte na své favority

Nenašli jste svůj procesor v přehledu? Napište o něm v diskuzi pod článkem. V historii se objevilo velké množství dalších procesorů, které byly něčím unikátní - DEC Alpha, HP PA-RISC, IBM Power, PowerPC, MIPS (SGI), Sparc (Sun) a další. Pokud jste měli své oblíbené procesory, zkuste zavzpomínat v diskuzi.

Diskuze (48) Další článek: OS X Mountain Lion: nový systém pro počítače Applu

Témata článku: Technologie, Hardware, Intel, AMD, Procesory, Tehdejší možnost, První kus, Proces, První model, Gordon, Oblíbený procesor, Správný výběr, Sluneční světlo, První Macintosh, Levný model, První satelit, CDP, Levné tiskárny k počítači, Legendární značka, Úspěšný model, Mendocino, Deco, Legendární počítač, Země Slunce, Náhodný proces, Počítače na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

** Strojové učení ještě nepřitáhlo takový zájem jako na začátku prázdnin ** Ne, umělá inteligence nenašla lék na rakovinu ** Naučila se svlékat ženy nejen z plavek

Jakub Čížek | 34

Kdyby dnes USA vypnuly GPS, možná byste si toho na mobilu ani nevšimli

Kdyby dnes USA vypnuly GPS, možná byste si toho na mobilu ani nevšimli

** Satelitní navigaci jsme si zvykli říkat podle americké předlohy GPS ** Dnešní telefony ale používají také evropský, ruský a čínský systém ** Kdyby USA nyní vypnuly GPS, možná byste to ani nepoznali

Jakub Čížek | 48

Byli tam! Důkazy o přistání na Měsíci, Lunochody i čínská sonda jsou vidět z vesmíru

Byli tam! Důkazy o přistání na Měsíci, Lunochody i čínská sonda jsou vidět z vesmíru

** Sonda LRO pořídila z oběžné dráhy Měsíce zajímavé snímky ** Jsou na nich vidět artefakty všech misí programu Apolla, které přistály na povrchu Měsíce ** Jde například o části lunárních modulů, rovery a dokonce i vlajky

Petr Kubala | 15

Photolemur 3: Prostě do něj přetáhnete fotky a začne se dít magie. Tedy údajně...

Photolemur 3: Prostě do něj přetáhnete fotky a začne se dít magie. Tedy údajně...

** Je lepší nabušený Photoshop, nebo program s jedním tlačítkem? ** Photolemur si myslí to druhé ** Tento fotoeditor neumí skoro nic, a přitom (skoro) všechno

Jakub Čížek | 23

Jak zpomalit Windows: Tipy na osvědčené brzdy, které vás zastaví v práci

Jak zpomalit Windows: Tipy na osvědčené brzdy, které vás zastaví v práci

** Hledali jsme činnosti, které zpomalují počítač s Windows ** Chcete mít počítač co nejrychlejší? Dělejte všechno přesně naopak!

Jakub Čížek, Vladislav Kluska | 42Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test Wi-Fi mesh

Nejlepší hodinky pro všechny aktivity

Důležité aplikace na cesty

Jak streamovat video na Twitch