Nejdůležitější IT události roku 2014

Rok 2014 byl plný událostí ze světa výpočetní techniky a internetu. Vybrali jsme ty nejdůležitější a nejmedializovanější, které výrazně ovlivnily dobu, ve které žijeme.

Blíží se nám konec roku a to znamená, že přichází na řadu tradiční souhrn těch nejdůležitějších událostí v uplynulých dvanácti měsících. Sezóna nám začala už tradičně hned zkraje ledna v Las Vegas, kde se konal CES. První čtvrtina roku se ale nesla v duchu velkých akvizic.

Nákupy roku

V polovině ledna Google oznámil, že utratí neskutečných 3,2 miliard dolarů za výrobce chytrých termostatů a detektorů kouře Nest. A tak začal pomalý nástup Googlu do amerických domácností. Jenže tím to neskončilo, o pár týdnů později se totiž ozvalo i Lenovo, které projevilo zájem o mobilní Motorolu. Akvizici obě společnosti dokončily teprve před pár měsíci. Google si díky prodeji přišel na 2,91 miliard dolarů a 6 % akcií čínského počítačového obra. Nutno ovšem podotknout, že původně Google za Motorolu Mobility zaplatil 12,5 miliard.

Klepněte pro větší obrázek
Největší webová sociální síť + virtuální realita = první krůček k Matrixu?

V únoru nakupoval také Facebook, který za 19 miliard dolarů pohltil mobilní instantní komunikátor WhatsApp a následující měsíc utratil další 2 miliardy za výrobce brýlí pro virtuální realitu Oculus VR. Od té doby média spekulují, co s nimi má za lubem a jestli nechce proměnit svoji sociální síť ve virtuální 3D svět.

Na jaře do zajímavých technologií investoval opět Google. Nejprve v dubnu oznámil, že koupil společnost Titan Aerospace, která vyvíjí futuristické solární drony pro dlouhodobé lety ve vysokých vrstvách atmosféry, a v červnu pak drony doplnil družicemi Skybox.  

A nesmíme zapomenout na Microsoft. Ten své portfolio letos rozšířil možná trošku nečekaně o herní studio Mojang, které stojí za vývojem dnes již kultovního světa z kostiček Minecraft. Stálo ho to 2,5 miliardy dolarů.

Nakupoval také Apple. Jablečná společnost si koupila hudební Beats. Otázkou dodnes zůstává, jestli kupovala především lidský kapitál, sluchátka, nebo hudební službu.

Seznam technologických akvizicí najdete v angličtině na Out-law.com

Nový Microsoft

Jednou z nejdůležitějších zpráv loňského roku byl ohlášený odchod Steva Ballmera z čela Microsoftu a honba za novým ředitelem. Softwarová jednička jej našla zkraje letošního roku a stal se jím doposud relativně neznámý Satya Nadella – vysoký manažer Microsoftu, ale také inženýr. Bill Gates později opustil post předsedy správní rady a získal nový titul poradce CEO. Na sklonku letních prázdnin se pak s Microsoftem definitivně rozloučil Steve Ballmer, který ale zůstává největším jednotlivým akcionářem, Bill Gates totiž část svého balíku prodal. Největší slovo mají nicméně investiční skupiny.

Klepněte pro větší obrázek
Jmenuji se Satya Nadella, vystudoval jsem informatiku, vedl jsem vývoj cloudových systémů a chci nový Microsoft, který bude sexy

Microsoft s novým vedením pokračoval v reformách, které loni započal Steve Ballmer. V létě společnost oznámila, že propustí až 18 000 zaměstnanců – hlavně kvůli přezaměstnanosti po akvizici mobilní Nokie. Společnost se také více otevírá, začala vyvíjet aplikace pro Android a lépe komunikuje s uživateli při vývoji Windows 10.

Souboj o automobil

Chytré multimediální systémy ve vozech byly dlouhé roky proprietární. Co výrobce, to jiný palubní počítač. Stejně dopadl i Microsoft, který svůj kapesní Windows dokázal pod značkou SYNC integrovat pouze do vybraných modelů Fordu. Letošní rok vše změnil.

Klepněte pro větší obrázek
Apple CarPlay, tedy iOS na palubním počítači skrze připojený telefon

Apple se na jaře pochlubil se svým multimediálním systémem CarPlay. Mozkem vozu nemá být vůz samotný, ale připojený iPhone. Velká obrazovka a ovladače na volantu pouze rozšíří jeho schopnosti. Tento přístup přináší hromadu výhod. Není třeba složitě aktualizovat třeba software pro autonavigaci v palubním počítači, poněvadž vše se aktualizuje klasickým způsobem přímo na mobilu. Výrobce vozu pak musí jen zapracovat na podpoře komunikačních protokolů, ale nemusí znovu vynalézat kolo a vybavovat vůz dalším proprietárním systémem. Výroba by tedy měla být jednodušší a tedy i lacinější.

Klepněte pro větší obrázek
Android Auto, tedy Android na palubním počítači skrze připojený telefon

Na Apple v červnu zareagoval Google a představil světu Android Auto. Jedná se v podstatě o identický koncept – mozkem je mobilní telefon (tentokrát s Androidem) a obrazovka palubního počítače je pouze hloupý zobrazovač. Google dokázal na svou stranu přetáhnout více partnerů včetně české Škody Auto, oba systémy jsou ale stále ve vývoji a zůstává otázkou, kdy se stanou masovou záležitostí.

Souboj o hodinky

V průběhu roku se tu odehrál ještě jeden souboj – sic zatím jen papírový. Pokud rok 2013 patřil na poli chytrých hodinek Samsungu, letos se o slovo přihlásil opět Google a Apple. Google nejprve na jaře představil upravený operační systém pro nositelnosti Android Wear a v červnu na I/O pak i první hodinky od Motoroly a LG. Na podzim do hry konečně vstoupil i Apple se svým prototypem Watch.

Klepněte pro větší obrázek
Rok 2014 byl ve znamení vývoje chytrých hodinek, které ale vypadají jako ty hloupé

Chytré jablečné hodinky ale stále nejsou připravené k prodeji, zatímco ty se systémem Googlu už několik měsíců pomalu získávají nový trh a vývojáři pro ně přizpůsobují aplikace. Jestli tedy někdy Applu hrozilo, že mu ujede vlak, platí to právě o hodinkách. Jak už tomu ale bývá, na Apple Watch se bude nejspíše i tak nakonec stát tradiční fronta. Uvidíme příští rok.

Konec Windows XP a zrození Windows 10

Osmého dubna Microsoft spálil všechny mosty za Windows XP a přestal jej podporovat. Pravda sice byla trošku jiná, krátce poté se totiž přišlo na kritickou chybu v Internet Exploreru a Microsoft nakonec přeci jen vydal další záplatu, ale tím to opravdu skončilo. Legendární XPčka samozřejmě fungují i nadále, s koncem oficiální podpory jsou ale relativně nebezpečným systémem a pomalu jej přestávají podporovat i výrobci nového hardwaru a aplikací.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Windows XP odchází, Windows 10 přichází

Jak ale praví klasik: Král je mrtev. Ať žije král! Oním dalším králem měl být Windows 9 – tímto jsme krmili své čtenáře dlouhé měsíce, Redmond ale na sklonku září vypálil všem technickým médiím rybník a namísto Devítek představil Windows 10 jakožto syntézu údajně toho nejlepšího z Windows 7 a Windows 8.1. Vývoj je zatím stále na počátku, finální verze by totiž měla dorazit k uživatelům snad až na sklonku příštího léta, ale je poměrně transparentní. Microsoft doposud vydal několik veřejných testovacích verzí a už za pár týdnů se můžeme těšit na další velkou aktualizaci, která přinese hromadu dalších novinek pro domácí uživatele.

Heartbleed, Jennifer Lawrence a Sony Pictures

Problémy letos neměl pouze tradiční otloukánek Internet Explorer, ale i open-source – dokonce jeden z nejkritičtějších. O open-source a Linuxu se sice často praví, že je mnohem lépe zabezpečený, kritická chyba v knihovně OpenSSL, pro kterou se vžilo označení Heartbleed, však v plné nahotě ukázala, že i linuxové systémy mohou způsobit nepěknou paseku. Chyba Heartbleed umožňovala (mimo jiné) prolomení šifrovaného HTTPS spojení u webových serverů, které používaly právě knihovnu OpenSSL, což byl případ prakticky všech linuxových distribucí. I po mnoha měsících je internet plný webů, jejichž správci knihovnu řádně neaktualizovali.

Klepněte pro větší obrázek
Jennifer Lawrence byla doposud pyšná, že její nahé fotky nikdo neviděl. To na sklonku letních prázdnin nadobro skončilo...

Zkraje září pak žil internet další aférou – na web unikly desítky choulostivých fotografií a videí známých hollywoodských celebrit v čele s herečkou Jennifer Lawrence. Ačkoliv se zpočátku zdálo, že za vším stojí útok na chabě zabezpečené webové úložiště Apple iCloud, nakonec vyšlo najevo, že si oběti za vše mohou sami. Používaly totiž stejné heslo napříč webovými službami a ke všemu snadno zjistitelné s pomocí sociálního inženýrství. A tak se v následujících týdnech a v několika vlnách celý internet dozvěděl, jak vypadají hollywoodské celebrity v koupelně před zrcadlem. Nutno podotknout, že se tehdy jednalo o nejsdílenější materiál v bittorrentové síti a herečky hrozily Googlu žalobou, pokud všechny podobné odkazy nesmaže ze svého indexu.

Klepněte pro větší obrázek
Zaplaťte, nebo zveřejníme vše, co jsme vám ukradli z podnikových počítačů!

Poslední velkou bezpečnostní aférou roku byl nesporně bezprecedentní útok na podnikovou síť filmových studií Sony Pictures. Tak trošku to připomínalo laciné hollywoodské béčko. Jednoho rána se na počítačích zaměstnanců zobrazila výhružka a požadavek na zaplacení výkupného, jinak útočníci zveřejní tuny citlivých informací. Sony rychle všechny počítače vypnulo, provedlo audit a na internetu se postupně začaly objevovat uniklé materiály včetně smluv, čísel sociálního pojištění herců aj.

Celá kauza nakonec přerostla v mezinárodní spor mezi KLDR a USA, které z útoku vinily právě severokorejský režim, a do diplomatické přestřelky nakonec vstoupil i prezident Barack Obama. Ohromná medializace nakonec pomohla béčkové komedii The Interview pojednávající o atentátu na Kim Čong-una. Snímek produkovala právě společnost Sony Pictures a jednalo se tak pravděpodobně o jeden z hlavních motivů útoku na počítačovou síť společnosti. Tedy pokud za ním skutečně stál režim v KLDR.

Rok plný událostí

Letos se toho ale samozřejmě stalo mnohem více. Úložiště SkyDrive se přejmenovalo na OneDrive, CZ.NIC vypustil do světa své experimentální routery Turris a začal měřit bezpečnost českého internetu. Soudní dvůr EU svým rozhodnutím posvětil „právo na zapomenutí“ ve webových vyhledávačích a označil warez za problém, který by neměl být legální ani pro vlastní potřebu v žádné členské zemi.

Klepněte pro větší obrázek
Kutná Hora ve 3D na Mapy.cz

Český Seznam inovoval své webové služby a představil nové Mapy.cz s 3D modelem hromady českých měst. Google ukázal světu prototyp futuristického vozítka bez volantu, ačkoliv se záhy přišlo na to, že takový vůz nemůže splnit klíčové předpisy ani pro testovací provoz na amerických komunikacích.

Autoři šifrovacího programu TrueCrypt oznámili ukončení jeho vývoje, Google v České republice začal prodávat filmy, organizace USB-IF oznámila, že dokončila specifikaci nového oboustranného konektoru USB Type-C a YouTube v zámoří představil placenou hudební službu.

Klepněte pro větší obrázek
Oboustranný USB Typ C – konečně dokážeme zapojit kabel hned na první pokus

Apple představil nové počítače, nové iPady a nový iPhone, Google zveřejnil nový Android 5 a opustil jej Andy Rubin. České země zažily na podzim boom internetových televizí. Svou televizní službu inovovalo O2 a představilo O2 TV Go. Největší kabelový operátor UPC zase ukázal IP TV Horizon Go a snažili se i další – třeba metropolitní Netbox se svou internetovou televizí Kuki.

Microsoft zveřejnil bezplatný mobilní Office pro iOS a v uzavřeném betatestu i pro Android, maďarští zákonodárci schválili daň z internetového surfování, aby pod tlakem ohromných demonstrací v Budapešti po několika dnech vše zrušili. Evropský parlament přijal rezoluci, podle které by měla Evropská komise zvážit rozřezání Googlu na malé části. Google naopak oznámil, že vyvinul nový CAPTCHA test a už po nás nebude chtít opisovat nečitelná a zdeformovaná písmenka.  

Mezitím se odmlčela slavná pirátská zátoka The Pirate Bay a Seznam se pochlubil se svým webovým prohlížečem, který však posléze zkritizovali vývojáři poukazující na jeho bezpečnostní zranitelnost.

Takový byl tedy rok 2014 – plný událostí. A také plný nových produktů a hardwarových technologií. Seznam těch nejzajímavějších najdete v samostatném článku. Pokročila ale také obecná technologie a věda. Úspěšně jsme přistáli na kometě.

Ať už zítra přistanete kdekoliv, přejeme vám šťastný Nový i nový rok, který bude opět plný novinek. Začneme už za pár dnů, v Las Vegas totiž pomalu začíná další ročník CES a my budeme jako vždy na místě. 

Diskuze (14) Další článek: Nejhledanější slova na Seznamu: porno na ústupu

Témata článku: Technologie, Hardware, Software, Internet, Web, Android Auto, Satya Nadella, Kauzy, Nový ředitel, IT, Cloudový systém, Apple icloud, USB-IF, Chytré hodinky ios, Tradiční souhrn, Nový mozek, Chytrý termostat, Apple car, Horizon GO, Default, Otloukánek, Solární dron, Palubní systém, Apple CarPlay, Post předsedy, Počítače cena na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Koupili jsme nejlevnější dron s kamerou. Stál nás 300 Kč a má rozměry kreditky

Koupili jsme nejlevnější dron s kamerou. Stál nás 300 Kč a má rozměry kreditky

** Kvalitní drony začínají na 10 000 Kč ** Šli jsme na to jinak a koupili ten nejlevnější s kamerou ** I když je to čínský šmejd, je s ním zábava

Jakub Čížek | 35

Český Turris MOX: Nejbláznivější síťový počítač nejen pro fanoušky Lega

Český Turris MOX: Nejbláznivější síťový počítač nejen pro fanoušky Lega

** CZ.NIC začal prodávat svůj Turris MOX ** Z několika základních jednotek postavíte skoro cokoliv ** Kompletní Wi-Fi router, rozsáhlý switch i univerzální linuxový server

Jakub Čížek | 32

Nejlevnější router s Wi-Fi 6 v testu: vážně ještě chcete kupovat routery jen pro 802.11ac?

Nejlevnější router s Wi-Fi 6 v testu: vážně ještě chcete kupovat routery jen pro 802.11ac?

** Otestovali jsme TP-Link Archer AX10, nejdostupnější router s Wi-Fi 6 ** Šetřilo se, ale zatím ty ústupky tolik nebolí ** Pro domácí síťování pohodlná volba, do firmy ale chcete něco lepšího

Tomáš Holčík | 45

ReactOS: Zapomenuté a open-source Windows, které nevyrobil Microsoft

ReactOS: Zapomenuté a open-source Windows, které nevyrobil Microsoft

** Představte si svobodné Windows. Bláznivá vize? ** Vývojáři je přitom začali psát už před více než dvaceti lety ** Jmenují se ReactOS a spustíte na nich i Total Commander

Jakub Čížek | 53

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

** Představte si biblickou potopu ** Nejprve zaniknou Děčín a Břeclav, pak i Brno a Praha ** Hlavním městem se stane Jihlava a zbytky Čechů přežijí na Kvildě

Jakub Čížek | 94Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test autokamer

Test ATX skříní

Jak surfovat pohodlně

Sportovní aplikace

Jak funguje procesor