Nejdůležitější IT události roku 2013

Vybrali jsme nejdůležitější události roku 2013, které zasáhly tuzemskou i světovou IT scénu a mnohé z nich ovlivní svět informačních technologií i na mnoho dalších let.

Blíží se nám konec roku a to znamená, že přichází na řadu tradiční souhrn těch nejdůležitějších událostí roku 2013. Zatímco loni jsme na začátku roku žili kauzou okolo zatčení Kima Dotcoma a návrhem mezinárodní obchodní dohody ACTA, letos byl začátek roku mnohem klidnější. Kim Dotcom si spustil své úložiště Mega a k první opravdu velké události došlo až na jaře.

Útoky na český internet

Vše začalo 4. března ráno, kdy postupně vypadávaly weby českých zpravodajských webů, které byly přetížené enormním DoS útokem. V první vlně byly napadeny portály iDnes.cz, Novinky.cz, iHned.cz a další, v odpolední vlně to pak schytaly i weby Mladé fronty včetně Živě.cz. Útoky pokračovaly i další dny. Do hledáčků útočníků se dostaly servery Seznamu, české banky a nakonec i mobilní operátoři. Za vším stál těžko dohledatelný DoS snad odkudsi z východu, který lámal hlavu správců českého internetu ještě dlouhé měsíce poté a vedl k nejrůznějším úpravám a vylepšení technické infrastruktury. Útok přišel naprosto nečekaně a stejně tak po několika dnech skončil.

Klepněte pro větší obrázek
Aktivita webů Mladé fronty 4.3. (modrá) a 5.3. (červená). Z grafu jsou patrná dvě pondělní hluchá místa, která odpovídají útokům. Díky nadměrné aktivitě útočníků se vždy na hodinu provoz prakticky zastavil.

Bitcoinmánie

Rok 2013 byl ve znamení kybernetických měn a hlavně bitcoinu. Její počátky sahají do roku 2009, pořádně se o ní ale začalo mluvit až letos na začátku roku, kdy měna zažila svůj první ohromný růst a její kurz vystřelil až ke 200 dolarům za jednotku. Bitcoin se dostal do hledáčku zájmu velkých médií, která začala chrlit hromady článků, oč se vlastně jedná, čímž do hry vtahovala další a další zájemce.

Klepněte pro větší obrázek
Obrovský růst kurzu bitcoinu k dolaru na podzim letošního roku

Bitcoinová atomová puma však vybuchla až na podzim, kdy měnu objevili Číňané a použili ji jako snadnou cestu k valutám. Kurz k dolaru vystřelil střemhlav vzhůru a v prosinci překročil magickou hranici tisíce dolarů za jednotku, aby o něco později klesl opět na polovinu. Fanoušci měny jsou přitom přesvědčení, že toto je pouze začátek a ke skutečnému rozvoji alternativní a globální měny a slibné tržní komodity dojde až v následujících letech.

Kauza Snowden a NSA

Počátkem června vydaly The Washington Post a The Guardian články o programu PRISM, který prý umožňuje americkým bezpečnostním agenturám sledovat uživatele na internetových službách Microsoftu, Applu, Googlu, Facebooku a dalších. Aniž by to tehdy běžný čtenář mohl tušit, PRISM byl pouze malý střípek do mozaiky rozsáhlé aféry okolo americké agentury NSA. Záhy vyšlo najevo, že zdrojem byl mladý analytik Edward Snowden ukrývající se kdesi v Hongkongu a hledající politický azyl.

Klepněte pro větší obrázek
Muž roku nejen v IT – Edward Snowden

V průběhu následujících sedmi měsíců prorostla aféra až do diplomatických a mezinárodních sporů mezi Evropou a USA a vyšlo najevo, že se bezpečnostní agentury pokoušejí opravdu jako ve špionážních filmech odposlouchávat prakticky vše, co protéká páteřními linkami internetu počínaje e-maily a konče dokonce i sledováním multiplayerových her.

Celá aféra je ale pozoruhodná i tím, že je přiživovaná jedním jediným zdrojem a jeho zásobou všemožných prezentací, které postupně rozesílá médiím. Nabízí se tedy otázka, jestli za tím vším není nějaká vyšší hra. Snad se toho chytí nějaký schopný scénárista a natočí nějakou špionážně-politickou fikci.

Windows 8.1

Velkou událostí letošního roku bylo i uvedení Windows 8.1. Aktualizace, o které jsme touto dobou před rokem věděli pouze to, že bude mít kódové označení Blue, se stala událostí hlavně z toho důvodu, že se jedná o prvního zástupce nového a rychlejšího vývojového cyklu Windows. Zatímco v předchozích dekádách uvolňoval Microsoft nové verze svého operačního systému jednou za dva a více let, s příchodem 8.1 slibuje, že něco nového ukáže každý rok, aby tak mohl flexibilněji reagovat na jablečné systémy a Android.

Klepněte pro větší obrázek
I v roce 2013 nejednoho uživatele dráždilo pestrobarevné Metro

Rdio, Play Music a Spotify

Letos se k nám konečně začaly trousit také velké a populární zahraniční internetové služby, které jsou symbolem moderního webu. Nejprve k nám dorazilo hudební Rdio, v létě knižní obchod Play Books od Googlu a na podzim konečně i jeho Play Music a obří a v základní verzi bezplatné Spotify. Pirátům ubyly argumenty k ilegálnímu kopírování muziky a ti ostatní se těší na to, že tento krok by mohl rozhoupat ke vstupu na malý český trh i další velké ryby včetně filmového Netflixu aj.

Klepněte pro větší obrázek
Po Rdiu a Play Musicu vstoupilo na sklonku roku do Česka také Spotify

Playstation 4 a Xbox One

Rok 2013 byl také rokem konzolí, Sony a Microsoft totiž po dlouhých letech představily nové verze svých herních konzolí Playstation 4 a Xbox One. Zatímco na jaře obě společnosti tak trochu soupeřily, kdo představí svou konzoli jako první, do obchodů nakonec zamířily svorně na podzim letošního roku a také jejich prodeje byly téměř identické. Na začátku prosince to dělalo okolo dvou milionů kusů na každé straně.

Microsoft kupuje mobilní Nokii

Podzim byl ve znamení obřích nákupů. Na sklonku léta se jako první ozval Microsoft, který oznámil, že kupuje mobilní byznys finské Nokie. Něco podobného se sice dalo čekat, Nokia totiž s Microsoftem už před lety uzavřela silné partnerství a začala používat jeho mobilní systém Windows Phone, přesto je to ale určitě jedna z největších událostí letošního roku, poněvadž dochází ke spojení dvou technologických legend.

Klepněte pro větší obrázek
Šťastný Ballmer a Elop

Nokia, která udávala před deseti lety směr mobilnímu průmyslu, skončila v náručí firmy, díky které sice před třiceti lety zvítězila koncepce osobního počítače IBM PC, nicméně která zároveň hledá recept na to, jak ve svém byznysu pokračovat v nejisté éře post-PC. Je to opravdu hodně symbolické manželství.

Microsoft hledá nového ředitele

Když Ballmer oznámil nákup Nokie, svět už věděl, že to bude poslední strategické rozhodnutí pod jeho vedením, firma totiž krátce před tím oznámila, že hledá nového šéfa. Ředitelé firem přicházejí a odcházejí, Microsoft měl ale zatím jen dva kapitány: Billa Gatese a právě Steva Ballmera, který vstoupil do Microsoftu v roce 1980 a s Gatesem se znal už z dob studií. Nového výkonného ředitele by chtěl Microsoft oznámit někdy v prvním čtvrtletí 2014, je však zřejmé, že už to bude manažer bez oné magické historické kontinuity. Jak změní Microsoft? To bude jedno z klíčových témat příštího roku.

Klepněte pro větší obrázek
Steve Ballmer po 14 letech opustí post výkonného ředitele Microsoftu

PPF kupuje českou Telefóniku

K druhému velkému obchodu roku došlo na začátku listopadu, kdy investiční skupina PPF oznámila, že si po stromeček zabalí české zastoupení Telefóniky. Kellnerovo Impérium za bezmála 66% podíl ve společnosti zaplatí 63,6 miliard korun a ještě následující čtyři roky bude moci používat obchodní značku O2. Telefóniku O2 přitom nelze brát pouze jako mobilního operátora, ale také jako největšího tuzemského poskytovatele připojení k internetu na maloobchodní i velkoobchodní úrovní. PPF tak získává kontrolu nad většinou českých ADSL přípojek.


Budova Telefóniky – zvětšit mapu

Google robotický

Minulý víkend se na Floridě konalo velké robotické klání Robotics Challenge. Soutěž, kterou vyhlásila americká obranná agentura DARPA, si dala za cíl najít robota, který by mohl zastoupit člověka třeba při záchranných pracích. Takový robot tedy musí umět citlivě odstranit překážky, jeho ruka musí umět otočit kohoutkem a otevřít dveře, kostra robota musí být schopna zdolat ostré schody nebo žebřík a celý robot musí umět nasednout do vozidla a projet trasu s překážkami. Soutěž s trochou nadsázky opravdu hledala první exemplář neozbrojeného terminátora, kterého na dálku řídí operátor.

Klepněte pro větší obrázek

V prvním kole zvítězil humanoid od japonské robotické společnosti Schaft a to je nakonec asi to nejzajímavější, jedná se totiž o jednu z osmi firem, kterou si letos koupil Google. Vedle Schaftu stojí za zmínku ještě medializovaná konstrukční společnost Boston Dynamics, která pro agenturu DARPA vyvinula nejrychlejšího čtyřnohého robota na světě nebo třeba podivné stvoření s vizáží kance, který zdola prudké pouštní svahy amerického západu.

Toto podivné stvoření vyvinul Boston Dynamics pro DARPA

Z Googlu se tak stává technologický lídr na poli humanoidní robotiky a zůstává jen otázkou, k čemu všemu své nové technologie vlastně použije. Robotické divize v Googlu se v každém případě chopí Andy Rubin, který stál na počátku operačního systému Android. Google tentokrát hodlá stvořit opravdového androida z „masa a kostí“ a to je možná nakonec ta největší událost letošního roku, firma totiž svými futuristickými sny opět posunula laťku o kousek dál.

Během letošního roku se toho ale samozřejmě stalo mnohem více. Intel uvedl na trh procesory Haswell a nové Atomy, Michael Dell si koupil Dell, Apple představil nový iPhone, iPad a velké počítače včetně futuristického Mac Pro. Jeff Bezos z Amazonu si koupil The Washington Post, Nokia ukázala svůj tablet Lumia, Google Chromecast a Jan Svěrák v historické soudní při porazil piráty.

Jaká událost byla nejdůležitější pro vás? Pochlubte se nám i ostatním v diskuzi pod článkem.

Diskuze (17) Další článek: Lini PC: miniaturní počítač s Linuxem a Haswellem

Témata článku: Technologie, Software, Hardware, Internet, Web, Kauzy, Obchod roku, Playstation 4, Celá aféra, Mezinárodní obchod, Google Play, Běžný čtenář, Měna, Playstation 2, Mobilní Windows, Washington, Ohromný růst, Události, Událost roku, Snowden, WWW, Bitcoin vs, Play Books, Nový Xbox, Tip, Herní počítače na Mall.czTýden Živě: Dost bylo hesel, už je nepoužívejte. Vždyť je to přežitá technologie

Týden Živě: Dost bylo hesel, už je nepoužívejte. Vždyť je to přežitá technologie

** Ve službách Microsoftu pomalu není potřeba klasické heslo ** Facebook žehlí další aféru, tentokrát je to dvojí metr ** Naši čtenáři chtějí Android ve Windows 11

Jakub ČížekVladislav Kluska
Týden ŽivěVideo
Recenze barevné multifunkční inkoustové tiskárny Epson Ecotank L8160. Fotky za haléře

Recenze barevné multifunkční inkoustové tiskárny Epson Ecotank L8160. Fotky za haléře

Pokud si rádi tisknete rodinné fotografie z pohodlí domova, zbystřete: Epson nabízí inkoustovou tiskárnu s více barvami a velkými zásobníky.

Adam Vágner
EpsonTiskárnyTesty