Bezpečnost | CZ.NIC | Turris

Nejdříve Wi-Fi routery, teď firewall. Český Turris Shield chce ochránit celou síť doma i v práci

Správce českého internet CZ.NIC dnes odhalil další hardwarovou novinkou. Po třech generacích Wi-Fi routeru – experimentálním Turrisu, výkonnému Turrisu Omnia a modulárnímu Turrisu Mox – přichází hardwarový firewall Turris Shield. Jeho cílem je chránit celou síť v domácnosti i firmě, ať už používá jakýkoliv router.

V průměru dochází každý měsíc k více než třem tisícům útoků na každý router či server na světě. Některé útoky jsou díky aktuálnímu a dobře zabezpečenému softwaru odvráceny, ale mnoho z nich je bohužel úspěšných. V tomto případě přebírá útočník kontrolu nad Vaším zařízením a snadno získává přístup k uživatelským datům, heslům a často i finančním prostředkům. Ovládnutí sítě a do ní připojených zařízení hardwarový firewall Turris Shield spolehlivě zabrání,“ uvádí CZ.NIC.

Organizace tvrdí, že jde o nejrychlejší adaptivní firewall na trhu. Navíc je skutečně „plug and play“, takže jej zvládnou zapojit i začátečníci. Zapojí se mezi modem a stávající router, nastavení administrátorské heslo a je hotovo. Výhodou jsou okamžité aktualizace reagující se na nové hrozby a podpora OpenVPN v klientském i serverové režimu.

Shield je založen na MOXu (moduly A + C) a TurrisOS (upravený OpenWRT). Má tedy destičku s dvoujádrovým 1GHz procesorem Cortex-A53, 512 MB RAM, jeden USB 3.0, slot pro microSD kartu a gigabitový WAN. Druhý modul pak přidá čtyři gigabitový LANy. Celek měří 166 × 114 × 45 mm a váží 560 gramů.

Turris Shield se v Česku začne prodávat tento týden za 2990 Kč (Alza a Discomp), o zahraniční prodej se postará Amazon za 99 eur. Vzhledem k ceně je naivní očekávat, že si jej budou hromadně kupovat domácnosti, kterým stačí Wi-Fi router za pětistovku.

Ale ani náročnějším uživatelům se nemusí moc zamlouvat. Pokud totiž mají od poskytovatele internetu model kombinovaný s Wi-Fi routerem, Shield budou muset připojit až za něj. To znamená, že bezdrátově připojená zařízení budou bez ochrany. Řešením je ještě za Shield připojit další Wi-Fi access point, čímž narostou náklady. To už je pak rozumnější koupit rovnou Turris Omni nebo Mox i s dalšími moduly.

Diskuze (15) Další článek: Apple omylem schválil na Macu rozšířený malware. Tvářil se jako aktualizace Flashe

Témata článku: Hardware, Internet, Bezpečnost, Amazon, Router, Wi-Fi, Síť, Firewall, CZ.NIC, Turris, Připojené zařízení, Celá síť, Česká republika, Mox, Turris Omni, Modul, WAN

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest televizí do 25 000 Kč

Nejlepší herní klávesnice

Srovnání správců hesel

Jak upravit fotky pro tisk