Google Chrome je v současnosti nejpoužívanějším webovým prohlížečem. Nejčastějším argumentem proti němu je poměrně vysoká náročnost na operační paměť. Google se rozhodl tento nedostatek vyřešit a ve verzi 68 přichází s funkcí, která snižuje využívání RAM, informuje Windows Latest.
V polovině července jsme informovali o nové funkci Site Isolation, kvůli které Chrome spotřebuje o 10 až 13 % více RAM. Ta přibyla ve verzi 67 pro všechny operační systémy. Verze 68 nyní přichází s protiopatřením v podobě Page Lifecycle API.
Prohlížeč Chrome dostal v průběhu let nespočet aktualizací, nicméně žádná z nich nijak zásadněji neomezila využití operační paměti. Vyřešit to má funkce nazvaná Page Lifecycle API, která snižuje využití RAM při otevření více záložek najednou.
Její fungování je v podstatě prosté: suspenduje webové stránky otevřené „na pozadí“, zatímco výkon procesoru a paměť dostanou primárně ty, které aktuálně prohlížíte. Webové stránky v pozadí budou pozastaveny, dokud se na ně nevrátíte zpět.

Diagram funkce Page Lifecycle API
Vývojáři našli inspiraci ve způsobu fungování programů na chytrých telefonech se systémy Android a iOS, kde je výkon v první řadě věnován právě používaným aplikacím. Ty na pozadí mají zdroje omezené, případně jsou uspávány, zastavovány a v případě potřeby opětovně spouštěny.
Google vydal aktualizaci Chrome na verzi 68 minulý týden, nicméně o funkci Page Lifecycle API se oficiální zdroje vůbec nezmiňovaly. Nyní programátor Philip Walton vysvětlil, že novinka umožní prohlížeči agresivněji optimalizovat systémové zdroje, což v konečném důsledku pocítí uživatel lepší odezvou aplikace i celého systému.
Vysoké nároky klade surfování po webu především na zařízení s omezenou operační pamětí, slabým výpočetním výkonem a malým úložištěm. Kritické zatížení systémových prostředků vede ke špatnému zážitku koncových uživatelů. Současné webové stránky jsou často náročné na zdroje, takže jedinou věcí, kterou lze v tomto směru učinit, je optimalizace prohlížeče.
Page Lifecycle API je primárně určena vývojářům stránek, kterým má pomoci bezpečně zvládnout tyto zásahy prohlížeče, aniž by to ovlivnilo uživatelskou zkušenost. V praxi to tedy znamená, že je nutná podpora této funkce na straně webu.