Nejčastější příslušenství k vašemu digiťáku

Na začátku vaší fotografické dráhy se jistě spokojíte s fotoaparátem bez jakéhokoliv volitelného příslušenství. Později, když začnete pronikat do tajů fotografie, jistě se budete poohlížet po stativech, externích blescích, či vodotěsných pouzdrech. A právě tomuto příslušenství je dnešní článek věnován.

Stativy

Stativ je vhodným příslušenstvím zejména v těch situacích, kdy se nevyžaduje aby fotograf měnil úhel pohledu. Jako jeho ideální využití se tedy jeví například studiové fotografování, fotografování portrétů a krajinek. Zcela nesmyslné by bylo využívat ho například u reportážní fotografie, kde jsou potřeba rychlé reakce a pohotovost fotografa. Většina dnes prodávaných (i kompaktních) fotoaparátů je na spodní straně opatřena závitem pro připevnění ke stativu, které zaručí pořízení ostrého a nerozhýbaného snímku i při nastavených delších časech závěrky (jistou výjimkou by mohly být chyby v ostrosti způsobené pohybem zrcadla u jednookých zrcadlovek, či nekvalitně provedeným systémem závěrky, který dokáže foťák rozkmitat i na tom nejpevnějším stativu).

Klepněte pro větší obrázekStativy můžete koupit vyrobené jak z nejmodernějších lehkých kovových slitin, tak i ze dřeva. Každý materiál má svou výhodu – kov (resp. slitina) je díky své malé hmotnosti ideálně mobilní, dřevo má zase lepší schopnost tlumit otřesy způsobené fotografickým přístrojem (i díky své vyšší hmotnosti). Zde platí, že čím větší je hmotnost, pevnost a stabilita stativu, tím lepší jsou fotografie pořízené s jeho pomocí. Podle využití se stativy dělí na standardní (ty ještě můžeme rozdělit podle konstrukce na ministativy, skládací stativy a stativy klasické konstrukce), speciální a studiové. Cena standardního stativu pro amatérské, či lehce profesionální využití by neměla přesáhnout 2000 korun.

Jako praktické, v některých případech i nezbytné, příslušenství ke stativu bych ještě doporučil dálkové ovládání spouště. Pokud to váš přístroj nepodporuje, máte možnost volit ještě mezi samospouští a drátěnou spouští (pokud má váš přístroj šroubení pro její použití. Pokud ne, lze to vyřešit i adaptérem, který se na přístroj připevní suchým zipem v místě spouště).

Externí blesky

Když vám již svým výkonem nepostačuje blesk integrovaný do těla přístroje (což bude v podstatě vždy když budeme chtít dělat opravdu kvalitní fotografie), zvolíme blesk externí. Pokud je fotoaparát vybaven paticí pro připevnění blesku, takzvanými „sáňkami,“ zasuneme blesk přímo do nich. Pokud tomu tak není, použijeme propojení kabelem a připevnění na tělo přístroje například držákem, který se šroubuje do závitu pro stativ.

Nejdůležitějším kriteriem při výběru blesku je jeho výkon. Ten je udáván směrným číslem, které označuje, do jaké vzdálenosti od fotografovaného objektu je možno blesk úspěšně použít (směrné číslo je násobkem clonového čísla a vzdálenosti objektu). Zde rozlišujeme dvě skupiny blesků – s fixním výkonem a směrným číslem (je nutné regulovat clonu podle vzdálenosti fotografovaného objektu) a osvitovo-automatické blesky (ty si pomocí integrovaného čidla změří vzdálenost objektu a podle pevné clony upraví svůj výkon).

Klepněte pro větší obrázekNavzdory obecnému přesvědčení není nutné snímaný objekt osvětlovat přímo. Velice efektně působí světlo blesku odražené od stropu, či jeho kombinace s přímým osvětlením (zde ale pozor na konflikt osvětlení 2 světelných zdrojů, který řeší až systémové blesky, jež při svoji práci kalkulují s ostatními zdroji světla).

Vodotěsná pouzdra

Po spíše profesionálním příslušenství se podíváme i na jednu klasicky volnočasovou záležitost (tím ale nenaznačuji, že pod vodou se nedá dělat profesionální fotografie). Vodotěsná pouzdra zažila mohutný rozmach až v posledních letech v souvislosti s masovým rozšířením digitálních fotoaparátů. Slouží tedy hlavně jako doplněk pro zábavu a volný čas. Princip jejich fungování je velice jednoduchý. Přístroj se hermeticky uzavře v pouzdře, na jehož povrch jsou mechanicky vyvedeny ovládací prvky foťáku. Díky tomu je s fotoaparátem možno fotit pod vodou. Musíme ale dbát na to, v jaké hloubce chceme přístroj používat. Existují pouzdra pro maximální hloubky řádově v metrech až po desítky metrů (75 i více).

Diskuze (26) Další článek: Nahá víla Dawn se zobrazuje i na ATI (a je to kus)

Témata článku: Příslušenství, Kovové tělo, Studiová světla, Studiové blesky, Studiové fotografování, Světelné zdroje, Profesionální fotograf, Zrcadlo, Obecné přesvědčení, Stativy, Suchý zip, Vzdálenost, Kvalitní digitální kompaktní fotoaparáty, Blesky


Určitě si přečtěte

Tesla je stále ve ztrátě, ale elektromobily Model 3 se prodávají neuvěřitelně dobře

Tesla je stále ve ztrátě, ale elektromobily Model 3 se prodávají neuvěřitelně dobře

** Tesla má rekordní příjem, je ale ve ztrátě ** Objem výroby se zvyšuje, dochází ale baterie ** Pomoci mají nové továrny Gigafactory

Karel Javůrek | 93

Přichází revoluce v oblasti deodorantů!

Přichází revoluce v oblasti deodorantů!

** Britští vědci odhalili uzlový bod procesů, kterými vzniká nejpronikavější složka lidského tělesného pachu ** Nové generaci deodorantů by mohl dodat na síle cílený zásah do života malé skupinky kožních bakterií ** Podle některých vědců by to ale znamenalo zpřetrhat pouta mezi člověkem a mikrobem

Jaroslav Petr | 33

Do kanceláře to nejlepší: Test notebooku HP Elitebook 830 G5

Do kanceláře to nejlepší: Test notebooku HP Elitebook 830 G5

** HP se u nového Elitebooku snaží o nadstandardní výbavu ** Notebook klade důraz na videokonference ve firemním prostředí ** Unikátní displej umí omezit čitelnost z boku

Tomáš Holčík | 57


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 13 grafických karet

Srovnání 7 dokovacích stanic s USB-C

Jak na perfektní noční fotografie

Kvalitní zdroje informací pro sebevzdělávání