Nejbohatší kapitáni IT průmyslu

Forbes vydal nový žebříček největších dolarových miliardářů světa. Na prvních příčkách se nic nemění, mladý Mark Zuckerberg ovšem vylétl k výšinám jako neřízená střela.

Stejně jako loni i letos Forbes sestavil odhad 400 nejbohatších Američanů a pak samozřejmě i seznam světových miliardářů. Nás zajímá především kategorie byznysmenů v technologiích, právě sem totiž spadají kormidelníci informačních technologií jako Gates, Jobs, Zuckerberg nebo šéfové Googlu Page, Brin a Schmidt.

Dolarových miliardářů dnes po světě chodí na 1 210, zaplnili by tedy bez problémů jednu českou vesnici. Jejich společné jmění se pohybuje okolo 4,5 bilionů dolarů, což po přepočtu dělá bezmála 79 bilionů korun. Jen pro srovnání, příjmy státního rozpočtu České republiky činí posledních několik let asi jeden bilion korun. Stát by tedy mohl z majetku dolarových miliardářů žít v podstatě osmdesát let.

 

Kdyby Petr Kellner podnikal v IT, umístil by se na dvanáctém místě před šéfy Googlu i Applu

 

Z hlediska zastoupených zemí žije nejvíce dolarových miliardářů postupně v USA, Číně, Rusku, Indii a Německu. A právě Čína a Indie se pomalu začínají zapisovat i do kategorie technologických velmocí – alespoň co do počtu IT miliardářů. Těch je okolo stovky (technologie a telekomunikace) a v první desítce se v podstatě už roky nic neděje. Tedy až na jednu výjimku a tou je Mark Zuckerberg. Ještě loni se potácel na samotném chvostu žebříčku 400 nejbohatších Američanů, to dnes ale už neplatí. V celosvětovém srovnání je na 52. místě, mezi technology pak na skvělém 9. místě. Překonal Paula Allena i Steva Jobse.

Jak bohatí jsou Češi? Velmi. Žádného dolarového miliardáře z oboru IT sice nemáme, nicméně jmění Petra Kellnera Forbes odhaduje na 9,2 miliard dolarů, což jej řadí na 97. příčku. Může se zdát, že je před ním celý etalon všech známých tváří, ale zdání klame. Chudší je šéf čínského vyhledávače Baidu, chudší je podle Forbesu i šéf Googlu Eric Schmidt (136.), Pierre Omidyar z eBaye (145.) nebo… Steve Jobs z Applu (110.).

Dvacet nejbohatších

Jaké je tedy odhadované jmění nejbohatších technologů světa a jak po roce vypadá jejich aktuální stručný medailonek? Podívejte se.

nejbohatší IT manažeři - první desítka.png
Nejbohatší desítka „ajtíků“ podle Forbesu
 
nejbohatší IT manažeři - druhá desítka.png
Druhá nejbohatší desítka „ajtíků" podle Forbesu
U Cher Wangové je hvězdička, svůj majetek totiž sdílí se svým manželem,
který šéfuje pro změnu VIA Technologies

Desítka nejbohatších IT manažerů


William Henry Gates III., Microsoft (56 miliard dolarů)

gates.pngNejbohatším mužem USA (a podle údajů z března loňského roku i celého světa) zůstává Bill Gates, zakladatel a letitý šéf Microsoftu. Za své jmění vděčí operačnímu systému Windows, který přes kritiku jeho odpůrců zůstává nadále nejrozšířenějším a nejvýdělečnějším operačním systémem na světě. Bill Gates před dvěma lety předal otěže méně výraznému Ballmerovi a nadále se věnuje především dobročinné činnosti, zůstává však microsoftím vizionářem nových technologií a je v kontaktu také s běžnými smrtelníky s průměrnými platy – přinejmenším skrze svůjTwitter mikroblog.

Lawrence Joseph Ellison, Oracle (39,5 miliard dolarů)

ellison.pngLawrence Joseph Ellison neúspěšně studoval Chicagskou univerzitu a třikrát se rozvedl, rozhodně mu to ale neuškodilo, se svými 27 miliardami dolarů je totiž druhý nejbohatší IT manažer v USA. Své bohatství získal díky Oraclu, který před lety založil a ze kterého se záhy stala největší světová továrna na databáze. Společnost Oracle během svého života pohltila na pět desítek společností – tou poslední je pak slovutný Sun Microsystems. Lawrence má rád drahé lodě, je totiž spoluvlastníkem jachty, jejiž stavba přišla na 200 milionů dolarů.

Sergey Brin a Lawrence Page, Google (každý 19,8 miliard dolarů)

brinpage.pngSergej Michajlovič se narodil v Moskvě, naštěstí ale v šesti letech s rodiči emigroval do USA a posléze započal svá studia na Stanfordu. Zde potkal Larryho a zbytek pohádky už znáte – dnes v pozici prezidentů šéfují vývoji a novým službám, zatímco zkušený (a jen o chlup chudší) byznysmen Eric Schmidt jim v roli CEO dohlíží na každodenní běh internetového impéria. Stanfordská univerzita díky patentu na Pagerank velmi zbohatla, dva věční studenti doktorského studia už ale PhD. titul pravděpodobně nezískají, ačkoliv svůj akademický výzkum indexování a řazení výsledků ve velké textové databázi ověřili v globální praxi.

Jeffrey Preston Bezos, Amazon (18,1 miliard dolarů)

bezos.pngZakladatel, šéf předsednictva a výkonný ředitel v jedné osobě pevně vládne největšímu světovému elektronickému knihkupectví Amazon. V roce 1999 jej magazín Time ocenil titulem Muž roku, o deset let později se pak dostal i do žebříčku nejlepších světových lídrů. Během své kariéry vybudoval z malého elektronického knihkupectví jednu z největších nákupních galerií, která dnes prodává také hudební desky, filmy, MP3 a spotřební elektroniku. Jeffreyho Amazon inspiroval českou Vltavu a před několika lety do světa vypustil elektronické čtečky knih Kindle.

Azim Premji, Wipro (16,8 miliard dolarů)

premji.pngIndie se stává největší technologickou továrnou na světě, kam své provozy stěhuje i hromada českých firem. Azim Premji šéfuje tamnímu gigantu Wipro Limited, který je třetí největší indickou softwarovou továrnou. Premji studoval na univerzitě ve Stanfordu, nicméně studia nedokončil, začal podnikat a titul získal s více než třicetiletým odkladem v roce 1999. Rozpětí Wipra je dnes obrovské od vývoje nejrůznějších informačních systémů a výzkum až po specializované hostované internetové služby.

Michael Saul Dell, Dell (14.6 miliard dolarů)

dell.pngJen málokterým lidem se podaří takový husarský kousek, aby se po nich jmenovaly počítače, notebooky a další technologické hračky. Michaelovi Saulu Dellovi se to ale podařilo, založil totiž stejnojmennou firmu, která vydělala jmění nejdříve za oceánem, a pak vstoupila i na globální trh. Dnes je Dell druhým největším výrobcem počítačů na světě a jmění Michaela Della se tak pohybuje okolo 14,5 miliard dolarů. Zlí jazykové ovšem připomínají, že první počítač, který v mládí dostal do ruky, byl vyroben v továrnách Applu. A jelikož byl nespokojen s výkonem, prostě si ho trošku přestavěl...

Steven Ballmer, Microsoft (14,5 miliard dolarů)

ballmer.pngŠesté místo patří současnému šéfovi Microsoftu Stevu Ballmerovi. Bakalář z Harvardu sice vstoupil v obecnou známost teprve před dvěma lety, kdy vystřídal Billa Gatese na postu šéfa Microsoftu, se softwarovou továrnou je ale spjat už od jejího založení. Ostatně s Gatesem se znal z dob studií na Harvardu a do Microsoftu nastoupil jako zaměstnanec s pořadovým číslem 30. Steven sice nemá takové charisma jako jeho předchůdce a stejně tak jeho vize jsou ryze ekonomické, mnozí jej ale považují za mnohem zdatnějšího pragmatika.

Mark Zuckerberg, Facebook (13,5 miliard dolarů)

zuckerbeg.pngPrvní člověk na světě, který dokázal vydělat miliardy dolarů na sociální síti. První člověk na světě, který to dokázal před 26. rokem života a zároveň první člověk na světě, o kterém v jeho raném věku přední hollywoodský režisér natočil film, který sesbíral hromadu Oskarů. Zní to všechno jako scénář pro levný film, o to víc je ale šokující, že je to vlastně do posledního puntíku čirá pravda. A pak že se sny plní jenom v pohádkách. Nakonec ještě nějaká fakta: Zuckerbergův Facebook se pomalu blíží vstříc třem čtrvtinám miliardy uživatelů.

Paul Gardner Allen, Microsoft (13 miliard dolarů)

allen.pngTaké Paul Allen nedokončil studia na vysoké škole (Washington State) a společně s Gatesem v roce 1975 raději založil Microsoft. Poté, co se u něj projevila chronická choroba, ale v roce 1983 Microsoft opouští a věnuje se dalšímu byznysu a především filantropii. Investoval do výzkumu vesmíru, hledal důkazy mimozemské inteligence a sponzoroval genetické mapování myšího mozku. Vlastní také fotbalový klub Seattle Seahawks. Ačkoliv se s Microsoftem rozešel vlastně již před bezmála třiceti lety, dodnes je považován za jednu z klíčových osobností této společnosti.

Leckoho napadne, jak vlastně Forbes tato čísla získává. Jedná se o komplex veřejně známých zdrojů a odhadů – zpravidla ohodnocení vlastněných nemobitostí i movitého majetku. Forbes má v těchto výpočtech už letitou tradici a správná data mohou koneckonců potvrdit pouze samy osobnosti.

Nabízí se také otázka, co miliardáři vlastně se svým majetkem dělají. Prakticky všichni si mohou na vizitku napsat i profesi filantrop, každý totiž spravuje nějakou nadaci, nebo je zainteresován v dobročinném projektu. To je případ i nejmladšího Marka Zuckerberga. A právě on je i největším skokanem.

Diskuze (12) Další článek: Jak na přední místa ve vyhledávačích?

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,