Nejbizarnější počítačové myši: jde to i jinak

Počítačové myši vypadají od svého zrodu přibližně stále stejně. Na trhu ale najdete spoustu různých modelů, které ani nevypadají, že by mohly plnit funkci myši.

Počítačová myš si postupem času získala svůj tradiční vzhled a funkce. Pod tímto zařízením si většinou představíme zpravidla ovál, kterým posouváme po stole a s ním se nám hýbe kurzor na obrazovce. Jsou ale i velice netradiční myši, které vás svým vzhledem hodně překvapí.

Tvary většinou vychází z odlišných pohledů na ergonomii myši a vůbec způsobu jejího uchopení. Dlouhodobou prací s nevyhovující myší si také můžete přivodit zdravotní problémy a některé z těchto zvláštně vypadajících myší vám mohou pomoci - buď z těchto problémů anebo právě k nim.

Vertikální myši

Myš tvarovaná pro vertikální držení zajistí, že nebudete muset ruku převracet v zápěstí, ale můžete s ní pohybovat v pozici, která je pro ruku přirozenější. Vertikální poloha dlaně totiž při dlouhodobějším používání může zabránit zdravotním obtížím, které lze používám klasické myši získat. Pohyb myši zde ale řídí zápěstí a přebírá i funkci jemného zaměření, které u běžné myši přebírají samotné prsty. Výsledkem je obecně menší přesnost práce.

Klepněte pro větší obrázek
Vertikální myš se drží pod úhlem, který je pro ruku přirozenější

Vertikálních myší se dá najít mnoho a i známí výrobci jako třeba Microsoft mají podobné modely. Zpravidla se mírně liší tvarem nebo počtem tlačítek. Kvalitně provedené kousky bývají o mnoho dražší a také proto nejsou zatím tolik rozšířené.

Oblíbená myš VM4R od výrobce Evoluent má celkem šest tlačítek. Dvě jsou umístěny pod palcem a zbylé čtyři na ploše pro ostatní prsty. Všechny jsou programovatelné pomocí dodávaného softwaru. Na myši se navíc nachází ovládání pro rychlou změnu rychlosti pohybu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Různé vertikální myši se mohou svým tvarem stále dostatečně odlišovat

Myš ve tvaru pera

Používat pero místo myši nám umožňují tablety, které ale vyžadují speciální podložku a ocení je spíše grafici, než běžní uživatelé. Umístit běžný laserový snímač do těla ve tvaru pera je ale také možnost. Výsledek vypadá velice zajímavě.

Klepněte pro větší obrázek
Wireless Comfortable Pen Mouse od výrobce Genius

Takové pero vyrábí i Genius a je opatřeno dokonce funkcí zvanou flying-scroll, která umožní rychlé rolování webových stránek nebo dokumentů pomocí pohybů pera v prostoru. Takové pero připojeno drátem k počítači by nebylo moc dobře použitelné, proto je vybaveno bezdrátovou technologií a napájí se jednou tužkovou baterií. Výrobce uvádí, že toto pero lze, na rozdíl od běžných myší, používat na téměř jakémkoliv povrchu.

Místo myši prsten

Ovládání počítače prstem se hodně rozmáhá s rozšířením dotykových obrazovek. Pokud ale takovou nemáte nebo se vám nechce mávat rukou před displejem, nabízí se řešení v podobě malinké myši, kterou nasadíte na prst. Když potom budete posouvat prstem po stolu, snímač bude kopírovat stejnou trajektorii a přenášet jí na obrazovku. Zvláště u levných provedení taokvých myší se nabízí otázka, zda je to vůbec použitelné.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Obě tyto myši se nasazují na prst, princip ovládání je ale úplně jiný

Genius má v nabídce také podobné zařízení, které se používá nasazené na prstu. Nemusíte s ním ovšem jezdit po stole, stačí palcem přejíždět po snímači na vrchní straně.

Po vzoru joysticku

Konstrukce ve tvaru joysticku má stejný důvod, jaký má i konstrukce vertikální myši. Nemusíte pokládat celou rukou na stůl a přetáčet tak celé předloktí, ale myš pouze sevřete do dlaně v přirozené pozici. Se zařízením se dá jen posouvat po stole, nikoliv ho natáčet, jak to známe z herních joysticků. Pod palcem se nacházejí dvě tlačítka, které nahrazují klasické levé a pravé tlačítko myši. Záleží pak na konkrétním modelu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Myš ve tvaru joysticku od výrobce 3M

Například design modelu Penguin od Posturite se inspiruje v přírodě a to konkrétně u tučňáků. Tvar je přizpůsoben jak pro praváky, tak i pro leváky. Má dokonce kolečko, které se ovládá ukazováčkem a umožnuje rychlé rolování stránek. Standardní levé tlačítko se nachází nad kolečkem, tak aby bylo dostupné pro ukazováček. Pravé tlačítko je potom pod kolečkem a ovládá se prostředníčkem. Vyrábí se ve třech velikostech, tak aby vždy ideálně padl do ruky.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Penguin mouse nápadně připomíná tučňáka

Trackball stále existuje

Jistě si vzpomenete na ranou fázi vývoje notebooků, které místo dnešního touchpadu používaly tzv. trackball. Jedná se o kuličku, kterou můžete otáčet, a pomocí senzorů se tento pohyb poté přepočítá na posun kurzoru. Pokud vám takový způsob ovládání vyhovuje více, můžete si najít vhodný model pro vás.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Trackbally Logitechu a od Kensigtonu

Trackbally bývají vybaveny dvojicí programovatelných tlačítek, jejichž funkci si nastavíte podle potřeby. I přesto, že se tvarem trochu podobají klasické myši, vespod není žádné čidlo a pohybovat s nimi po stole by tak bylo zbytečné. Existují ale hybridy, které vám umožní používat obě technologie v rámci jednoho zařízení.

Ergonomie stranou

Jsou i směry vývoje, které upřednostní jiné vlastnosti a ergonomie nehraje nijak zásadní roli. Zářným příkladem budiž kvádr od Logitechu, který je miniaturní myší.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Tato krabička od Logitechu může sloužit jako myš i prezentér

Tato netradičně tvarovaná myš rozhodně nezaručí pohodlnější úchop, zato poskytne kompaktnější rozměry a může také sloužit jako prezentér. Vrchní strana krychle má totiž kapacitní dotykovou vrstvu a šoupáním prstu tak můžete posouvat obrázky nebo rolovat v dokumentech. Zároveň je pod vrchní stranou i mechanické tlačítko, které na rozdíl od dotykové plochy poskytne po stisku zpětnou vazbu. S počítačem komunikuje bezdrátově v kmitočtovém pásmu 2,4 GHz.

Když základní funkce nestačí

Kromě myší, které se snaží zaujmout svým tvarem, jsou i takové, které vypadají jako ty klasické, mají ale netradiční funkce navíc. Zmínit můžeme SMK-Link, která obsahuje digitální foto rámeček. Rozkládací myš od Canonu zase uvnitř skrývá kalkulačku. Sehnat se dá i myš ve tvaru pistole. Spoušť funguje jako levé tlačítko a pravé tlačítko najdete na rukojeti. Jistě zajímavý je také produkt od Sony, který má malý reproduktor a mikrofon. Myš otevřete jako véčkový mobilní telefon a můžete jí využít třeba k volání po Skypu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Myš s foto rámečkem, abyste měli oblíbené foto stále na očích • VoIP myš od Sony • Myš ve tvaru pistole
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Pokud vám kalkulačka v operačním systému nestačí, kupte si myš od Canonu
Diskuze (19) Další článek: Čína se bojí Windows, do roku 2020 chce kompletně přejít na Linux

Témata článku: Hardware, Myši, Pistole, Flying, Genius, Tradiční vzhled, Pero, Wireless comfort, Levé tlačítko, Pravá ruka, Podložky pod myš, Rychlé rolování, Malý reproduktor, Trackball, Vertikální myš, Joystick, Počítačová myš, Laserový snímač, Krychle, Zbylý prostor, Rychlost pohybu, Levák, Ukazováček, Mechanické tlačítko, Levá strana, Levný notebook na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Proč teď nedává smysl kupovat notebook a kdy přijde ten správný čas

Proč teď nedává smysl kupovat notebook a kdy přijde ten správný čas

** Během pár týdnů přijdou na trh výkonnější notebooky ** Čím dražší notebook vybíráte, tím víc se vám změní nabídka ** Také lehké notebooky budou téměř herní

Tomáš Holčík | 52

Výkon herního počítače za 139 Kč nebo i úplně zadarmo. Geforce Now startuje!

Výkon herního počítače za 139 Kč nebo i úplně zadarmo. Geforce Now startuje!

** Dlouhý betatest končí a nyní všichni mohou hrát přes internet ** Nemusíte žádné hry kupovat znovu. Jede to, co už máte v knihovnách na Steamu, Uplay, Battle.net a jinde ** Roční náklady odpovídají ceně jedné běžné hry

Tomáš Holčík | 68

Hledá se způsob, jak uložit elektřinu. Možná pomohou obří gravitační baterie

Hledá se způsob, jak uložit elektřinu. Možná pomohou obří gravitační baterie

** Jak uložit elektřinu z fotovoltaiky a větrných turbín ** Pomohou třeba staré autobaterie, nebo setrvačníky ** A pak tu jsou bizarní gravitační akumulátory velikosti mrakodrapu

Jakub Čížek | 256

USA rozdávají chudým dotované telefony s Androidem. Jsou z Číny a plné virů

USA rozdávají chudým dotované telefony s Androidem. Jsou z Číny a plné virů

** Chudí Američané mohou dosáhnout na dotovaný mobil ** Jeden takový rozdává třeba tamní Virgin Mobile ** Má to jeden háček. Je prošpikovaný malwarem

Jakub Čížek | 42

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

** Představte si biblickou potopu ** Nejprve zaniknou Děčín a Břeclav, pak i Brno a Praha ** Hlavním městem se stane Jihlava a zbytky Čechů přežijí na Kvildě

Jakub Čížek | 93



Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 12 bezdrátových sluchátek

Vyplatí se Apple z bazaru?

Test batohů pro notebooky

Vybíráme nejlepší sportovní hodinky