Nehledejte ufony, najděte lék proti rakovině

Nedávejte si malé cíle, SETI@home vás už jistě omrzelo, šifru v distributed.net jste stejně nikdy nenašli, co takto zkusit najít lék proti leukémii?
Intel spustil svůj nový dobročinný program Intel Philanthropic Peer-to-Peer Program, ve kterém nedáváte nikomu peníze na dobrou věc, ale poskytujete svůj volný výpočetní výkon. Tento program není zaměřen na nějaký jediný konkrétní výzkumný projekt, časem budou přibývat další projekty, kde lze s výhodou použít síly distribuovaného výpočetního výkonu.

Příklad SETI@home, které již nyní pokládáno za obrovský úspěch, naznačuje dobře možnosti dobrovolného poskytování vlastního výpočetního výkonu. SETI@home dnes udává 2906558 uživatelů, Intel si nedává malé cíle a rovnou stanovuje svůj cíl na 6 miliónů uživatelů. Na rozdíl od Seti ale není klient dostupný pro jiné platformy než Windows, tedy takové, kam Intel dodává své procesory. Přitom právě v případě SETI@home velkou část výpočetního výkonu poskytly výkonné unixové servery a sítě.

Ke startu dobročinného programu je připraveno právě hledání optimálního léku proti leukémii. Díky spojenému výpočetnímu výkonu se očekává, že vývoj léku nezabere 12 let, ale až 5 let. Tento konkrétní program pro optimalizaci léků vyhodnocuje čtyři proteiny. Jeden z těchto proteinů byl identifikován jako kritický pro růst leukémie, pokud se jej podaří vyřadit, mohlo by to znamenat nalezení léku proti leukémii. Další tři proteiny použité v simulaci mají výrazný vliv na rozvoj leukémie a mají také vliv na rozvoj dalších typů rakoviny. Zastavení těchto proteinů může omezit rozvoj leukémie u pacienta a může to být i přínosem pro jiné typy rakoviny.

Samotný klient pro počítač není extrémně náročný, instalační program zabírá 1,9 MB a spuštěný klient v paměti spotřebuje zhruba 5 MB. Jeho tvůrci se opravdu pořádně inspirovali SETI@Home a tak klient netvoří rozhodně nějaké suché textové okénko, ale příjemný grafický panel, který dokonce maluje i právě zkoumané molekuly.

Hledání molekul vás bude určitě nějakou chvíli bavit; ufouni jsou dnes již out, ať žije hledání léku na leukémii.

Diskuze (83) Další článek: Windows XP nebude obsahovat podporu pro Bluetooth

Témata článku: Windows, UFO, Molekula, Jediný cíl, Výpočetní výkon, Ufon, Peer, 4 Home, Home, Seti, Typ rakoviny, Protein, Kritická část, Dobrá optimalizace, Nová molekula, Lék, Leukémie


Určitě si přečtěte

Podívejte se, jak vypadá mikrofon nebo blecha pod elektronovým mikroskopem

Podívejte se, jak vypadá mikrofon nebo blecha pod elektronovým mikroskopem

** Z Brna pochází třetina světové produkce elektronových mikroskopů ** První československý kus vyrobila Tesla už v 50. letech ** Dnes na ni navazuje třeba brněnský Tescan

Jakub Čížek | 19

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 6

Zranitelnost platebních karet Visa umožňuje zločincům obejít limit při bezkontaktních platbách

Zranitelnost platebních karet Visa umožňuje zločincům obejít limit při bezkontaktních platbách

** Odborníci přišli na to, jak obejít limit bezkontaktních plateb ** Stačí zařízení, ovlivňující komunikaci mezi kartou a terminálem ** Stahují se nad bezkontaktními platbami mračna?

Karel Kilián | 79

16 tipů a vychytávek, se kterými dokonale ovládnete komunitní navigaci Waze

16 tipů a vychytávek, se kterými dokonale ovládnete komunitní navigaci Waze

** Waze není jen navigace – je to i sociální síť s dopravními informacemi ** Mobilní aplikace skýtá široké možnosti nastavení ** Vybrali jsme pro vás 16 nejzajímavějších tipů a triků

Karel Kilián | 48

Windows 10 po čtyřech letech: Jsou populární, ale stále je to šílený kočkopes

Windows 10 po čtyřech letech: Jsou populární, ale stále je to šílený kočkopes

** Windows 10 tu jsou už čtyři roky, první verze dorazila 29. 7. 2015 ** Desítky měly nahradit neúspěšnou řadu Windows 8.x ** I po letech však systém budí emoce a zůstává kočkopsem

Jakub Čížek | 111Aktuální číslo časopisu Computer

Speciál o přechodu na DVB-T2

Velký test herních myší

Super fotky i z levného mobilu

Jak snadno upravit PDF