Nehledejte ufony, najděte lék proti rakovině

Nedávejte si malé cíle, SETI@home vás už jistě omrzelo, šifru v distributed.net jste stejně nikdy nenašli, co takto zkusit najít lék proti leukémii?
Intel spustil svůj nový dobročinný program Intel Philanthropic Peer-to-Peer Program, ve kterém nedáváte nikomu peníze na dobrou věc, ale poskytujete svůj volný výpočetní výkon. Tento program není zaměřen na nějaký jediný konkrétní výzkumný projekt, časem budou přibývat další projekty, kde lze s výhodou použít síly distribuovaného výpočetního výkonu.

Příklad SETI@home, které již nyní pokládáno za obrovský úspěch, naznačuje dobře možnosti dobrovolného poskytování vlastního výpočetního výkonu. SETI@home dnes udává 2906558 uživatelů, Intel si nedává malé cíle a rovnou stanovuje svůj cíl na 6 miliónů uživatelů. Na rozdíl od Seti ale není klient dostupný pro jiné platformy než Windows, tedy takové, kam Intel dodává své procesory. Přitom právě v případě SETI@home velkou část výpočetního výkonu poskytly výkonné unixové servery a sítě.

Ke startu dobročinného programu je připraveno právě hledání optimálního léku proti leukémii. Díky spojenému výpočetnímu výkonu se očekává, že vývoj léku nezabere 12 let, ale až 5 let. Tento konkrétní program pro optimalizaci léků vyhodnocuje čtyři proteiny. Jeden z těchto proteinů byl identifikován jako kritický pro růst leukémie, pokud se jej podaří vyřadit, mohlo by to znamenat nalezení léku proti leukémii. Další tři proteiny použité v simulaci mají výrazný vliv na rozvoj leukémie a mají také vliv na rozvoj dalších typů rakoviny. Zastavení těchto proteinů může omezit rozvoj leukémie u pacienta a může to být i přínosem pro jiné typy rakoviny.

Samotný klient pro počítač není extrémně náročný, instalační program zabírá 1,9 MB a spuštěný klient v paměti spotřebuje zhruba 5 MB. Jeho tvůrci se opravdu pořádně inspirovali SETI@Home a tak klient netvoří rozhodně nějaké suché textové okénko, ale příjemný grafický panel, který dokonce maluje i právě zkoumané molekuly.

Hledání molekul vás bude určitě nějakou chvíli bavit; ufouni jsou dnes již out, ať žije hledání léku na leukémii.

Diskuze (83) Další článek: Windows XP nebude obsahovat podporu pro Bluetooth

Témata článku: Windows, UFO, Typ rakoviny, Výpočetní výkon, Dobrá optimalizace, Peer, Molekula, Ufon, Protein, Home, 4 Home, Seti, Nová molekula, Jediný cíl, Leukémie, Kritická část, Lék


Určitě si přečtěte

Šmírovačka kamerami Googlu: Koukněte se, co nového zachytily na Street View

Šmírovačka kamerami Googlu: Koukněte se, co nového zachytily na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 44

Byli tam! Důkazy o přistání na Měsíci, Lunochody i čínská sonda jsou vidět z vesmíru

Byli tam! Důkazy o přistání na Měsíci, Lunochody i čínská sonda jsou vidět z vesmíru

** Sonda LRO pořídila z oběžné dráhy Měsíce zajímavé snímky ** Jsou na nich vidět artefakty všech misí programu Apolla, které přistály na povrchu Měsíce ** Jde například o části lunárních modulů, rovery a dokonce i vlajky

Petr Kubala | 60

Apple: naše mapy budou nejlepší na světě. Tajně jsme na nich pracovali několik let

Apple: naše mapy budou nejlepší na světě. Tajně jsme na nich pracovali několik let

** Apple odhalil své plány na zcela nové mapy ** Několik let pracuje na nových mapách, které by měly předběhnout konkurenci ** Objeví se s příchodem iOS 12 pro vybrané státy

Karel Javůrek | 50

Alan Turing: Genius, který matematicky stvořil počítač

Alan Turing: Genius, který matematicky stvořil počítač

Řešením matematického problému se dostal k modelu teoretického stroje, který nese jeho jméno a je základem logiky univerzálních počítačů.

Pavel Tronner | 57

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

** Portál občana už funguje, vyřídíte na něm první požadavky ** Funkce se budou postupně rozšiřovat ** Web je docela moderní a přehledný

David Polesný | 65


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test 18 bezdrátových sluchátek

Vše o přechodu na DVB-T2

Procesory AMD opět porážejí Intel

7 NVMe M.2 SSD v přímém souboji