Nefunguje ICQ? Vyměňte jej!

Včera ráno mnoho z nás opět zaznamenalo několikahodinovou nefunkčnost ICQ. Nenechte se omezovat a vyzkoušejte některou z dalších volně dostupných alternativ. Vždyť možností je tolik! Zamyslete se konečně nad tím, proč standardního ICQ klienta ještě stále držíte v systému.
Nefunguje ICQ? Vyměňte jej!
Kapitoly článku

Používáte-li k instantní komunikaci u nás asi nejoblíbenější protokol ICQ, mohli jste se v uplynulé době setkat několikrát s problémy během připojení k serveru. O to horší jsou situace, kdy problémy přetrvávají třeba po celý den a vaše firemní komunikace díky tomu neobyčejně vázne. Protože ICQ není placené, nemůžete si jeho funkčnost vynutit a jste tak zcela odkázáni na rychlost správců protokolu ICQ.

Pokud není ICQ funkční po delší dobu nebo jsou výpadky pravidelnějšího rázu, je možná čas popřemýšlet o možnosti výměny instant messengeru. Na výběr máte spoustu variant, některé známější, některé méně známé. Projděme si nyní několik aplikací, které se jeví jako nejlepší alternativa k právě zmiňovanému ICQ.

Tip: Pokud v přehledu nenajdete program, o kterém by ostatní určitě měli vědět, můžete na něj upozornit v diskusi pod článkem.

MSN Messenger

Druhým nejpoužívanějším messengerem je u nás produkt společnosti Microsoft – MSN Messenger. Už na první pohled je, stejně jako většina současných produktů Microsoftu, zaměřen na multimédia. Základem je samozřejmě textová komunikace. S novou verzí ale Microsoft přinesl spoustu vychytávek.

 

Hlavní okno * konverzace

Hlavním tahákem je možnost videokonference mezi uživateli. Má-li váš protějšek webovou kameru, můžete komunikovat nejen textově, ale i vizuálně. K dalším součástem funkční výbavy patří hlasové hovory, jednoduché sdílení a výměna souborů, grafické emotikony, zobrazování aktuálně hrané hudební skladby ve vašem přehrávači nebo jednoduché online hry.

Stáhnout: MSN Messenger 7.5.0324
Web: http://messenger.msn.cz/

Skype

Kapitola sama o sobě. Tento klient se během několika let dokázal vyšvihnout na špičku v oboru a je to právě Skype, který dnes jako jeden z mála udává trendy ve freewarové VoIP komunikaci. Kromě hlasových hovorů ale i Skype dokáže komunikovat textem.

 

Hlavní okno * konverzace

Kvůli zaměření na hlasové přenosy je textová komunikace u Skypu často přehlížena, ale faktem je, že v možnostech si Skype nic nezavdá s konkurencí. Mimo textové komunikace doplněné o práci s animovanými emotikony a možností více než dvou účastníků jsou to např. hovory na klasické telefonní přístroje, odesílání textových zpráv, přenosy souborů nebo videokonference. Výhodou jsou linuxové a macové porty.

Stáhnout: Skype 2.5.0.113
Web: http://www.skype.com/

Yahoo! Messenger

Další služby jsou již využívány spíše v zahraničí než u nás. Instant messenger vyhledávače Yahoo! patří k těm nejznámějším. Stejně jako MSN Messenger nebo ICQ 5 sází na grafické prostředí se spoustou detailně zpracovaných prvků.

 

Hlavní okno * konverzace

Hlavní novinkou, o kterou se Yahoo! u svého messengeru v poslední době opírá, jsou hlasové přenosy a to jak na počítačové, tak běžné telefonní stanice. Dalšími součástmi funkční výbavy je poslech rádia přímo z klienta, jednoduché sdílená souborů, práce s emotikony, možnost změny vzhledů, konferenční hovory nebo sdílení webových kamer s vašimi přáteli a známými.

Stáhnout: Yahoo! Messenger 7.5.0.814
Web: http://messenger.yahoo.com/

AOL Instant Messenger (AIM)

Gigantickou čtyřku alternativních možností uzavírá instant messenger americké společnosti AOL. Situace u AIM už není tak jednoduchá. K dostání jsou totiž hned dvě verze klienta. První, Classic AIM, především pro ty, kteří jsou na AIM zvyklí v jednodušší podobě a druhá, AIM Triton, pro uživatele, kteří chtějí od svého instant messengeru maximum.

 

Hlavní okno * konverzace

Ani AIM Triton nevybočuje z kolejí, které nastínil již popis funkcí konkurenčních klientů. Podporuje textovou komunikaci ve formě e-mailu, standardního instant messagingu nebo rychlejšího chatu, dokáže přenášet soubory a sdílet fotografie, při psaní si můžete pustit AOL Radio, cizí mu není ani videokomunikace nebo možnost volání jak ve směru PC-PC, tak PC-telefon.

Stáhnout: AIM Triton 2.2.71.1
Web: http://www.aim.com/

Výše zmíněné aplikace mají svoje výhody, ale i nevýhody. Mezi hlavní plusy originálních aplikací patří to, že se můžete kdykoliv spolehnout na to, že komunikace mezi dvěma stejnými klienty bude podporovat všechny nabízené služby. Nemůže se tak třeba stát, že dva stejné AIM mezi sebou nedokážou přenést datový soubor (samozřejmě je třeba vyloučit vnější vlivy – firewally, nekvalitní připojení apod.).

Na druhou stranu mi přijde, že se společnosti ze svých klientů snaží udělat co možná nejhezčí „omalovánky“. Ono je sice pěkné, když se obyčejný textový smajlík převede v okně konverzace na krásně prokreslenou ikonku, ale kvalitě komunikace to nepřidá a rychlosti procesoru graficky náročné prostředí naopak jen ubere.

Google Talk

Poměrně mladou službou, která však díky podpoře mateřské firmy vešla do podvědomí uživatelů velice rychle, je Google Talk. Krátký vývoj je ostatně znatelný i na funkční výbavě Talku. Přesto se díky možnosti komunikace přímo z prostředí googlovského e-mailu začíná pomalu stávat oblíbenou službou.

Google Talk oficiálně

Maximální potenciál z Talk získáte jen kombinací s dalšími službami Googlu. V návaznosti na GMail nebo Google Desktop se z Talku stává jedna ze součástí komplexní sady nástrojů pro práci s internetem. Samotný klient pak mimo textové komunikace podporuje i přenos hlasu. Ke komunikaci využívá Talk níže zmiňovaný univerzální protokol Jabber.

Tip: Google Talk: povídejte si přes Google

Stáhnout: Google Talk 1.0.0.92
Web: http://www.google.com/talk/


Znáte Jabber? V další kapitole si povíme více nejen o něm, ale i dalších alternativách standardního ICQ

Témata článku: Google, ICQ, Hlavní funkce, Konverzace, Klient, Stažený archiv, Pes, Triton, Transport, Textová komunikace, Univerzální protokol, Online Radio, Basic, Hlavní nevýhoda, Hlasový hovor, Základní verze, Hlavní omezení, Jednoduché sdílení, Messenger, Yahoo Mail, Firemní komunikace, Základní možnost, Miranda

Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test fitness náramků

Levné záložní zdroje

Jak si zabezpečit domov

Nejlepší monitory na trhu