Nedostatek lásky může za počítačové viry

Stoupající počty počítačových virů jsou zdrojem stále větších obav uživatelů o bezpečnost jejich dat. Podle ředitele britské antivirové společnosti Sophos jsou autoři počítačových virů muži posedlí počítači a ... neúspěšní u opačného pohlaví. Pozor na ně.
Každý měsíc vzniká přibližně 1 000 počítačových virů, které jsou z drtivé většiny mutacemi již známých kódů. Stále více se autoři virů soustředí na nejnovější operační systémy, a zatím se nezdá, že by mělo dojít k poklesu těchto aktivit. Autoři virů se snaží hledat stále nové způsoby infekce, přičemž využívají slabin operačních systémů nebo aplikací pro spouštění svých výtvorů a jejich šíření.

Ředitel společnosti Sophos Jan Hruska ve včerejším rozhovoru pro agenturu Reuters specifikoval „psychologický profil“ autorů počítačových virů. Jeho odhad se nepohybuje daleko od obecného vnímání hackerů a počítačových geeků. V drtivé většině případů za počítačovými viry stojí muži ve věku 14 - 34 let s velkým zájmem o počítače a programování. „Trpí chronickým nedostatkem přítelkyň, jsou sociálně nepřizpůsobivý a jsou chorobně přitahováni k psaní automaticky se rozmnožujících programů. Je to pro ně digitální forma graffiti.“ Uvedl v rozhovoru Hruska. Tyto předpoklady splňoval i Simon Vallor autor virů Gokar, Redesi a Admirer, které prokazatelně infikovaly 27 000 počítačů ve 42 zemích. Živil se jako webový designer, bylo mu 21 a neměl ani přítelkyni.

Nejvýraznějším virem v poslední době se stal Slammer, který se dokázal během deseti minut rozšířit z místa původu v Jižní Korey do celého světa, kde odstavil tisíce serverů a způsobil závažné problémy i několika americkým bankám. Slammerem byla postižena i doména .cz, což odnesli také čtenáři internetových zpravodajských serverů iHned a Živě. Tento vir zneužíval chybu v Microsoft SQL Serveru příštím velkým cílem tvůrců virů bude podle Hrusky platforma pro poskytování služeb přes webové rozhraní Microsoft .Net.

Největším nebezpečím přitom nejsou přímo nově objevené slabiny informačních systémů, ale sdílení informací o těchto problematických bodech mezi autory virů a vývoj nástrojů pro téměř automatické generování nových variant již existujících virů, které jsou volně k dispozici na internetu. Současná stálice žebříků nejčastěji registrovaných virů červ Klez je „zářným příkladem“ těchto praktik. Tento worm , který se automaticky šíří v prostředí Microsoft Windows a likviduje obsah pevných disků napadených počítačů, je znám od listopadu 2001 a k dnešnímu dni existuje mnoho variant původního viru.

Pokud implikujeme Hruskův psychologický model, může být každé odmítnutí, které počítačový geek zažije od příslušnic něžného pohlaví, rozbuškou pro tvorbu počítačového viru. Účinnou metodou pro boj s nárůstem nově objevovaných virů by tak mohl být Amor s plným toulcem šípů. Takovou antivirovou ochranu ale asi těžko nějaká firma zaplatí.

Diskuze (41) Další článek: Tele2 sníží výrazně ceny, aby mohla konkurovat ADSL

Témata článku: Bezpečnost, Digitální forma, Webová varianta, Amor, Jižní Korea, Největší slabina, Něžné pohlaví, Největší nebezpečí, Velký cíl, Existující obsah, Nejnovější výtvor, Nedostatek, Graffiti, Simon, Drtivá většina


Určitě si přečtěte

Nechali jsme dopadnout asteroid Ryugu na Prahu. Místo stověžatého města je pětikilometrový kráter

Nechali jsme dopadnout asteroid Ryugu na Prahu. Místo stověžatého města je pětikilometrový kráter

** Ryugu je blízkozemní planetka, která křižuje dráhu Země ** Její průměr je asi 900 metrů ** Co by se stalo, kdyby Ryugu dopadla na Zemi?

Petr Kubala | 5

Kde se bere elektřina v zásuvce? Poznejte 10 tajemství venkovních stožárů s dráty

Kde se bere elektřina v zásuvce? Poznejte 10 tajemství venkovních stožárů s dráty

Elektřina se vyrábí v elektrárnách, ale do zásuvek v našich domovech to pak má ještě hodně daleko. Dnes se na tuhle dlouhou cestu podíváme.

David Polesný | 82

Modelářský zázrak: Maketa raketoplánu Columbia, která létá jako skutečná raketa

Modelářský zázrak: Maketa raketoplánu Columbia, která létá jako skutečná raketa

** Model raketoplánu Columbia od českého konstruktéra umí i létat ** Obdivuhodný model si vzal 1600 hodin práce ** Podívejte se na fotografie ze stavby a prvního letu

Karel Jeřábek | 20

Vyzkoušeli jsme eObčanku a přihlásili se s ní na weby úřadů. Vážně to funguje!

Vyzkoušeli jsme eObčanku a přihlásili se s ní na weby úřadů. Vážně to funguje!

** Máme eObčanku, máme čtečku, vyzkoušeli jsme přihlášení na weby úřadů. ** Objevily se drobné problémy, podařilo se nám je vyřešit. ** Používání eObčanky pro online identifikaci je velmi pohodlné.

Marek Lutonský | 35

Externí SSD se může hodit. Je rychlé, malé zvenku, velké uvnitř a cena už se snese

Externí SSD se může hodit. Je rychlé, malé zvenku, velké uvnitř a cena už se snese

** Vyzkoušeli jsme rychlé externí SSD Samsung T5 ** Externí SSD je lepší než flešky i velké plotnové disky, většímu rozšíření doposud bránila především cena ** Samsung T5 zvládne i chytré šifrování a připojení k mobilu

David Polesný | 27


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak vytvořit a spravovat vlastní web

Velký test herních klávesnic a DVB-T2 tunerů

Vše o formátu RAW

Vybíráme nejlepší základní desku