Nedostatek lásky může za počítačové viry

Stoupající počty počítačových virů jsou zdrojem stále větších obav uživatelů o bezpečnost jejich dat. Podle ředitele britské antivirové společnosti Sophos jsou autoři počítačových virů muži posedlí počítači a ... neúspěšní u opačného pohlaví. Pozor na ně.
Každý měsíc vzniká přibližně 1 000 počítačových virů, které jsou z drtivé většiny mutacemi již známých kódů. Stále více se autoři virů soustředí na nejnovější operační systémy, a zatím se nezdá, že by mělo dojít k poklesu těchto aktivit. Autoři virů se snaží hledat stále nové způsoby infekce, přičemž využívají slabin operačních systémů nebo aplikací pro spouštění svých výtvorů a jejich šíření.

Ředitel společnosti Sophos Jan Hruska ve včerejším rozhovoru pro agenturu Reuters specifikoval „psychologický profil“ autorů počítačových virů. Jeho odhad se nepohybuje daleko od obecného vnímání hackerů a počítačových geeků. V drtivé většině případů za počítačovými viry stojí muži ve věku 14 - 34 let s velkým zájmem o počítače a programování. „Trpí chronickým nedostatkem přítelkyň, jsou sociálně nepřizpůsobivý a jsou chorobně přitahováni k psaní automaticky se rozmnožujících programů. Je to pro ně digitální forma graffiti.“ Uvedl v rozhovoru Hruska. Tyto předpoklady splňoval i Simon Vallor autor virů Gokar, Redesi a Admirer, které prokazatelně infikovaly 27 000 počítačů ve 42 zemích. Živil se jako webový designer, bylo mu 21 a neměl ani přítelkyni.

Nejvýraznějším virem v poslední době se stal Slammer, který se dokázal během deseti minut rozšířit z místa původu v Jižní Korey do celého světa, kde odstavil tisíce serverů a způsobil závažné problémy i několika americkým bankám. Slammerem byla postižena i doména .cz, což odnesli také čtenáři internetových zpravodajských serverů iHned a Živě. Tento vir zneužíval chybu v Microsoft SQL Serveru příštím velkým cílem tvůrců virů bude podle Hrusky platforma pro poskytování služeb přes webové rozhraní Microsoft .Net.

Největším nebezpečím přitom nejsou přímo nově objevené slabiny informačních systémů, ale sdílení informací o těchto problematických bodech mezi autory virů a vývoj nástrojů pro téměř automatické generování nových variant již existujících virů, které jsou volně k dispozici na internetu. Současná stálice žebříků nejčastěji registrovaných virů červ Klez je „zářným příkladem“ těchto praktik. Tento worm , který se automaticky šíří v prostředí Microsoft Windows a likviduje obsah pevných disků napadených počítačů, je znám od listopadu 2001 a k dnešnímu dni existuje mnoho variant původního viru.

Pokud implikujeme Hruskův psychologický model, může být každé odmítnutí, které počítačový geek zažije od příslušnic něžného pohlaví, rozbuškou pro tvorbu počítačového viru. Účinnou metodou pro boj s nárůstem nově objevovaných virů by tak mohl být Amor s plným toulcem šípů. Takovou antivirovou ochranu ale asi těžko nějaká firma zaplatí.

Diskuze (41) Další článek: Tele2 sníží výrazně ceny, aby mohla konkurovat ADSL

Témata článku: Bezpečnost, Webová varianta, Existující obsah, Velký cíl, Digitální forma, Něžné pohlaví, Nedostatek, Graffiti, Nejnovější výtvor, Jižní Korea, Největší slabina, Amor, Simon, Drtivá většina, Největší nebezpečí


Určitě si přečtěte

Sex a rozmnožování při mezihvězdné cestě: Kolik lidí je potřeba pro let k Proximě Centauri?

Sex a rozmnožování při mezihvězdné cestě: Kolik lidí je potřeba pro let k Proximě Centauri?

** Vědci spočítali, jak velká by musela být posádka pro vícegenerační let k nejbližší hvězdné soustavě ** Proxima Centauri se nachází 4,3 světelných let od nás ** Za současných technologií bychom k ní letěli 6300 let

Petr Kubala | 56

Apple dal do MacBooku procesor Core i9 a 4TB SSD. Ani se neptejte, co za to chce...

Apple dal do MacBooku procesor Core i9 a 4TB SSD. Ani se neptejte, co za to chce...

** Apple aktualizoval notebooky MacBook Pro, dostaly nový hardware ** Těšit se můžete na nové procesory a větší paměť ** Cena nejvybavenějšího modelu překročí 200 tisíc korun

Martin Miksa | 99

Nechcete platit za Total Commander? Těmito bezplatnými programy ho můžete nahradit

Nechcete platit za Total Commander? Těmito bezplatnými programy ho můžete nahradit

** Total Commander je na Windows takřka legendou ** Licence však stojí více než tisíc korun ** Našli jsme pro vás deset alternativ dostupných zdarma

Karel Kilián | 141

Alan Turing: Genius, který matematicky stvořil počítač

Alan Turing: Genius, který matematicky stvořil počítač

Řešením matematického problému se dostal k modelu teoretického stroje, který nese jeho jméno a je základem logiky univerzálních počítačů.

Pavel Tronner | 57


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test 18 bezdrátových sluchátek

Vše o přechodu na DVB-T2

Procesory AMD opět porážejí Intel

7 NVMe M.2 SSD v přímém souboji