Mozek | Výuka | Vzdělávání

Nedáváte pozor při vyučování? Čelenka BrainCo vás nahlásí učiteli

Nedáváte pozor při vyučování? Čelenka BrainCo vás nahlásí učiteli

Jak bude vypadat škola budoucnosti? To možná do jisté míry naznačuje čínská studie, v jejímž rámci byly na deseti tisících dětí ve věku od 10 do 17 let testovány čelenky FocusEdu, monitorující jejich mozkové vlny. Cílem bylo sledovat, zda a jak intenzivně se žáci soustředí na výuku.

Za čelenkami FocusEdu stojí startup BrainCo z amerického státu Massachusetts. Jejich hlavní funkcí je sledovat úroveň soustředění žáků na výuku, což by samozřejmě mělo být v jejich nejlepším zájmu.

EEG ve třídách

FocusEdu používá integrovaný elektroencefalografický snímač (EEG), který měří změny v mozkových vlnách. Na základě výkyvů vysokofrekvenčních beta vln a nízkofrekvenčních vln alfa a théta dokáže přístroj s pomocí algoritmů detekovat, zda se student soustředí na nějaký úkol.

Vyučující má okamžitý přehled o tom, jak který student dává pozor, díky světlům, která mění barvu s ohledem na zjištěné hodnoty. Kromě toho má k dispozici informace v podobě grafů a dalších výstupů v aplikaci. Může tak průběžně sledovat, zda je výklad dostatečně zajímavý, případně změnit způsob, tempo nebo udělat přestávku.

Klepněte pro větší obrázek
Vyučující má okamžitý přehled o tom, jak který student dává pozor

„Přístroje Focus poskytují špičkovou, kontextuálně relevantní a průběžnou zpětnou vazbu, která umožňuje učitelům trvale zlepšovat jejich pedagogické dovednosti,“ uvádějí oficiální stránky produktu. „Učitelé mohou identifikovat ty nejzajímavější aktivity a metody, které dokážou studenty zaujmout.“

Zlepšení prospěchu i zpětná vazba učiteli

Výsledky čínské studie rozhodně nevypadají špatně – studentům s čelenkami se zlepšil prospěch o deset procent. Zároveň se zkrátil čas, který žáci potřebovali ke splnění zadaných domácích úkolů. Studenti s vyšší úrovní pozornosti dosahovali lepších výsledků při zkoušení i písemných testech.

Autoři čelenky provádějí také další studie ve spolupráci s americkou laboratoří MIT Media Lab. Ve Spojených státech rozjeli už několik pilotních programů, které mají ukázat praktické schopnosti a dopady této technologie. Další zájemci o testování se už ozvali ze Španělska a Latinské Ameriky.

Podíváme-li se na celý projekt z nadhledu, pak si musíme položit otázku: jde o produkt, který nás posune o další krůček k orwellovské budoucnosti, nebo užitečnou technologii, která pomůže kantorům za katedrou a studentům v lavicích podávat lepší výkony?

Diskuze (5) Další článek: Dobré vědět: 5 důvodů, proč ještě nelétáme na Mars

Témata článku: USA, Mozek, Škola, Výuka, Vzdělávání, Studium, Jistá míra, Učitel, MIT Media Lab, Pilotní program, Vlna, Massachusetts, Studenti, Dobrý výkon, Hlavní funkce, Latinská Amerika, Čelenka, Dobrý výsledek, EEG, Oficiální stránka, Pozor, Vyučování, Španělsko, Vysoká úroveň, Zpětná vazba


Určitě si přečtěte

Populární Speedtest.net neřekne o skutečné rychlosti internetu téměř nic

Populární Speedtest.net neřekne o skutečné rychlosti internetu téměř nic

** Speedtest stále častěji měří jen rychlost na poslední míli ** Ta však ale neodpovídá reálnému surfování ** Jak se tedy pokusit změřit tu skutečnou?

Jakub Čížek | 78

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

** Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně je obdivuhodné technické dílo ** Stejná turbína vyrábí elektřinu i tlačí vodu zpět do horního jezera ** Strojovna elektrárny je zabudována v podzemí

David Polesný | 37

Ve Windows se občas něco rozbije, načež vyskočí deprimující chybový dialog

Ve Windows se občas něco rozbije, načež vyskočí deprimující chybový dialog

** Jistě je zná každý z vás: chybové hlášky Windows ** Informují o chybě, ale často vlastně vůbec nic neřeknou ** Po 30 letech si toho v Redmondu konečně všimli

Jakub Čížek | 124