Mozek | Výuka | Vzdělávání

Nedáváte pozor při vyučování? Čelenka BrainCo vás nahlásí učiteli

Nedáváte pozor při vyučování? Čelenka BrainCo vás nahlásí učiteli

Jak bude vypadat škola budoucnosti? To možná do jisté míry naznačuje čínská studie, v jejímž rámci byly na deseti tisících dětí ve věku od 10 do 17 let testovány čelenky FocusEdu, monitorující jejich mozkové vlny. Cílem bylo sledovat, zda a jak intenzivně se žáci soustředí na výuku.

Za čelenkami FocusEdu stojí startup BrainCo z amerického státu Massachusetts. Jejich hlavní funkcí je sledovat úroveň soustředění žáků na výuku, což by samozřejmě mělo být v jejich nejlepším zájmu.

EEG ve třídách

FocusEdu používá integrovaný elektroencefalografický snímač (EEG), který měří změny v mozkových vlnách. Na základě výkyvů vysokofrekvenčních beta vln a nízkofrekvenčních vln alfa a théta dokáže přístroj s pomocí algoritmů detekovat, zda se student soustředí na nějaký úkol.

Vyučující má okamžitý přehled o tom, jak který student dává pozor, díky světlům, která mění barvu s ohledem na zjištěné hodnoty. Kromě toho má k dispozici informace v podobě grafů a dalších výstupů v aplikaci. Může tak průběžně sledovat, zda je výklad dostatečně zajímavý, případně změnit způsob, tempo nebo udělat přestávku.

Klepněte pro větší obrázek
Vyučující má okamžitý přehled o tom, jak který student dává pozor

„Přístroje Focus poskytují špičkovou, kontextuálně relevantní a průběžnou zpětnou vazbu, která umožňuje učitelům trvale zlepšovat jejich pedagogické dovednosti,“ uvádějí oficiální stránky produktu. „Učitelé mohou identifikovat ty nejzajímavější aktivity a metody, které dokážou studenty zaujmout.“

Zlepšení prospěchu i zpětná vazba učiteli

Výsledky čínské studie rozhodně nevypadají špatně – studentům s čelenkami se zlepšil prospěch o deset procent. Zároveň se zkrátil čas, který žáci potřebovali ke splnění zadaných domácích úkolů. Studenti s vyšší úrovní pozornosti dosahovali lepších výsledků při zkoušení i písemných testech.

Autoři čelenky provádějí také další studie ve spolupráci s americkou laboratoří MIT Media Lab. Ve Spojených státech rozjeli už několik pilotních programů, které mají ukázat praktické schopnosti a dopady této technologie. Další zájemci o testování se už ozvali ze Španělska a Latinské Ameriky.

Podíváme-li se na celý projekt z nadhledu, pak si musíme položit otázku: jde o produkt, který nás posune o další krůček k orwellovské budoucnosti, nebo užitečnou technologii, která pomůže kantorům za katedrou a studentům v lavicích podávat lepší výkony?

Diskuze (5) Další článek: Dobré vědět: 5 důvodů, proč ještě nelétáme na Mars

Témata článku: USA, Mozek, Výuka, EEG, Studium, Vzdělávání, Škola, Okamžitý přehled, Jistá míra, Americký stát, Vyučování, Focus, Učitel, Dobrý výkon, Massachusetts, Zpětná vazba, MIT Media Lab, Španělsko, Pilotní program, Studenti, Latinská Amerika, Zkoušení, Dobrý výsledek, Čelenka, Výkyv


Určitě si přečtěte

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

** Společně s operačním systémem se spouští řada aplikací a služeb ** Mohou mít negativní dopad na celkovou dobu startu Windows ** Jak získat kontrolu nad automaticky spouštěnými programy?

Karel Kilián | 59

Pojďme programovat elektroniku: Rádiový čip, který má skoro každá bezdrátová myš

Pojďme programovat elektroniku: Rádiový čip, který má skoro každá bezdrátová myš

** Bezdrátové myši řídí čip od Nordic Semiconductors ** Jeho rádiové vysílače si před lety oblíbila i komunita kutilů ** Dnes si je vyzkoušíme v praxi

Jakub Čížek | 9

10 mýtů a polopravd o bateriích, kterým možná ještě věříte

10 mýtů a polopravd o bateriích, kterým možná ještě věříte

** Kolem baterií a akumulátorů koluje řada mýtů, nepravd a polopravd ** Dnes vám devět z nich zkusíme vyvrátit na základě faktů ** Většina z nich totiž neplatí pro moderní lithiové baterie

Karel Kilián, David Polesný | 102

Co je TikTok: Svérázná sociální síť chytla mladé uživatele, už jich má už 1,5 miliardy

Co je TikTok: Svérázná sociální síť chytla mladé uživatele, už jich má už 1,5 miliardy

** Sociální síť TikTok získala stamiliony uživatelů a stále roste ** Jaký obsah na ní najdete a co můžete v jejím rámci čekat? ** Je to zábava pro mladé, nebo platforma pro úchyláky?

Karel Kilián | 37Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu