Něco pro pamětníky: Turbo Pascal 5.5 je nyní zdarma

Pamatujete ještě ty doby, kdy programovat uměl každý uživatel počítače a objevovaly se unikátní programátorské perly?
Pamatujete ještě ty doby, kdy programovat uměl každý uživatel počítače a objevovaly se unikátní programátorské perly? Borland dal pro nás pamětníky k dispozici Turbo Pascal ve verzi 5.5, který, ač mu táhne už na jedenáctý rok, je stále často používán při výuce programování.

Turbo Pascal 5.5 byl posledním vývojovým prostředím Borlandu, které nepoužívalo Turbo Vision pro vlastní prostředí a podporu aplikací. Přesto verze 5.5 vynikala na svou dobu kvalitní implementací objektů a bohatými možnostmi samotného jazyka. Turbo Pascal existoval ve dvou verzích, běžné (ta je nyní zdarma) a pak ve verzi Professional, která obsahovala navíc Turbo Assembler a Turbo Debugger.

Pak následovaly verze 6.0 (podpora prostředí Turbo Vision) a 7.0 (k dispozici i pro Windows). Po éře Pascalů přišly na řadu Delphi, ale to už je jiná pohádka.

Co se vám bude líbit na verzi 5.5? Je to základní velmi slušné programovací rozhraní pro dosové aplikace, s jehož pomocí můžete řešit drobné programátorské problémy, cvičit si různé algoritmy a vytvářet vlastní aplikace. Nemusíte se starat o dialogová okna, tlačítka a formuláře, vše, co potřebujete, si prostě naprogramujete a textový režim bude vaším přítelem. Zdráhám se omezit použití Turbo Pascalu na jednoduché úlohy, když s jeho pomocí byly ve své době tvořeny i velmi rozsáhlé aplikace, doba nicméně již pokročila a na tvorbu velkých profesionálních aplikací tu jsou rozhodně lepší. Objektové programování jsem ale pochopil nejrychleji s Turbo Pascalem a pak jsem se ve škole při výuce OOP opravdu jen nudil. Navíc malování jednoduché grafiky je také s Turbo Pascalem jednodušší než ve Windows.

Určitě se vám bude ale líbit velikost programu, ZIP s kompletním prostředím a kompilátorem se s přehledem vejde na disketu (940 kB) což z něj dělá pohotového pomocníka pro řešení drobných problémů. Jistě často řešíte nějaké triviální úkoly, na které vám přece stačí starý dobrý Turbo Pascal. Kdo s ním vyrostl, jistě jeho ovládání nezapomněl a již tehdy na procesorech 386 superrychlý kompilátor bude s dnešním Pentiem ještě rychlejší.

V čem je ale třeba varovat nově příchozí zájemce, je ovládání programu, zapomeňte na Ctrl+C a Ctrl+V, klávesové zkratky Turbo Pascalu vycházejí z Wordstaru 2000, který je dnes zapomenut. Přesto je to jako jízda na bicyklu, stačí se dotknout kláves a staré návyky se vám rychle vybaví. Takže proč ještě váhat, Turbo Pascal 5.5 je tu pro vás.

Diskuze (8) Další článek: Microsoft uvede Visual Basic for the Web

Témata článku: Windows, Programování, Zdarma, Vision, Kompletní prostředí, Stará verze, Turbo, Pas, Vývojový režim, Dobrý pomocník, PascalJak se nechat fotografovat a naučit se správně pózovat?

Jak se nechat fotografovat a naučit se správně pózovat?

Ve většině případů se na fotografických webech setkáte s recenzemi aparátů, radami jak fotit anebo přímo s konkrétními návody, jak dosáhnout nějakého efektu. Kde ale najdete informace o tom, jak by se mělo pózovat?

Petr Březina
Fotoškola
Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

** Oproti Desítkám významně stouply hardwarové požadavky ** Windows 11 mají nový vzhled, ale výrazně narušují workflow. ** Potěší vyhledávání, multitasking i rychlejší aktualizace

Petr Urban
Windows 11Testy
40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Vyzývavá krása, rafinovanost, nevinnost i perverzní voyeurské fantazie. Filmaři už se sexu ve filmu nebáli, a tak dala 80. léta vzniknout řadě kultovních ženských erotických symbolů.

Marek Čech
Filmy a seriály