Windows 11

Něco pro geeky. Microsoft pro Windows 11 vyrobil widgety pro sledování zátěže procesoru, paměti nebo sítě

Dosavadní zklamání z widgetů ve Windows 11 se postupně napravuje. Další dobrá zpráva zní, že do nabídky můžete přidat klasické geekovské widgety sledující využití systémových prostředků. Méně dobrá zpráva zní, že aspoň zatím nejsou součástí základní výbavy operačního systému.

Přidává je totiž nová vývojářské aplikace Dev Home, kterou seženete ve Storu. Jde o testovací verzi, čemuž odpovídá momentální provedení widgetů. Aplikaci nakonec aktivně používat nemusíte, kýžené widgety bez ní nicméně nezískáte. Jedná se zejména o miniaplikace ukazující aktuální vytížení procesoru a grafické výpočetní jednotky a obsazenou kapacitu operační paměti a sítě.

U těchto widgetů ani nechybí graf zaznamenávající historii vytížení hardwaru, podobně jako to znáte ze Správce úloh. Všechny jsou k dispozici ve třech velikostech. Widget pro sledování zátěže procesoru umožňuje nejnáročnější procesy rovnou ukončit, takže nutně ani nemusíte do Správce úloh.

widgety CPU GPU (5).png
Dev Home od Microsoftu nabízí widgety pro sledování výkonu

Ve widgetech pro grafické jednotky a sítě se zase tlačítkem přepnete na sledování jiné grafické karty nebo sítě. Běžný člověk takové miniaplikace skoro jistě nepotřebuje, ale to můžeme říct o řadě funkcích ve Windows. Třeba Sedmičky podobně widgety nabízely. Dnes již první vlaštovky pro Windows 11 ne Storu najdete, jde ale o placené widgety.

Na konferenci Build 2023 výrobce oznámil, že widgetová nabídka bude širší a hlavně půjde vypnout přehled se články. Podle nedávných a neoficiálních informací se miniaplikace budou dát připnout na plochu. Shodou okolností stejnou funkci oznámil Apple při uvedení macOS 14.

via Neowin

Diskuze (20) Další článek: Dnes začínají největší letecké manévry v historii NATO. Vybíráme nejzajímavější stroje, které uvidíme i nad Českem

Témata článku: , , ,