Software | Fotky

Něco jako Fotky Google, ale bezpečně a bezplatně na vašem serveru. Nextcloud chystá velké novinky

Minulý týden proběhla Nextcloud Conference, na níž autoři prezentovali chystané novinky. Prostředí bude přístupnější. Nabídne jiné písmo vhodné pro dyslektiky, klávesové zkratky a jiné vychytávky pro ovládání bez myši, bude podporovat čtečky obrazovek pro nevidomé, ale nabídne i přepínač světlého a tmavého režimu. Citelně se má zvýšit rychlost celého prostředí.

Největší pozornost pak tvůrci věnovali aplikaci Photos 2.0. Konečně dorazí plnohodnotná alba, nikoliv pouze složky. Jedna fotografie tak bude moc být ve více albech současně. Alba také půjde sdílet, aby je mohlo spravovat více uživatelů.

Zjednoduší se nahrávání fotek do Nextcloudu a uživatele čeká i vylepšený editor. Tahákem pak bude automatické štítkování fotek podle objektů a lidí za pomocí AI. Jako ostatní funkce Nextcloudu i tato poběží lokálně na počítači či serveru, takže se nebudou data odesílat třetí straně.

Nextcloud vylepší i komunikační funkce. E-mailový klient umí rovnou zobrazit některé druhy příloh i bez stahování. Pozvánky ze zpráv lze rovnou přidat do kalendáře. Mail nabídne širší možnosti nastavení podpisů a přibydou i automatické odpovědi, pokud jste na dovolené.

Novinky jsou zatím jen v testovacích kanálech, ostré verze nových aplikací by měly vyjít nadcházejících týdnech spolu s finální verzí Nextcloudu 25.

Nextcloud je řešení pro všechny, kteří chtějí využívat podobné online služby, jako nabízí Google, ale paradoxně i bez cloudu. Nextcloud si nainstalujete na vlastní server (lokální i vzdálený) a přidáváte do něj moduly rozšiřující funkce. Standardně jde o synchronizaci souborů, e-mailový klient, kontakty, kalendář, chat a editor dokumentů (podobný Google Docs).

Sloužit ale může i jako správce hesel, RSS čtečka, přehrávač hudby a videa, poznámkový blok, aplikací je hromada, řada z nich má i ekvivalent pro mobily. Nextcloud lze stáhnout a používat zdarma. Nainstalovat lze třeba na úsporný minipočítač Raspberry Pi. Náročnější funkce ale budou vyžadovat něco výkonnějšího.

Diskuze (9) Další článek: Co vy na to: Na čem nejčastěji hrajete videohry?

Témata článku: Software, Google, Raspberry Pi, Čtečka, Fotky, Novinka, Aplikace, Fotka, E-mailový klient, Google Docs, Myši, Klávesová zkratka, NEX, Ale, Velká novinka, Software na Heureka.cz