Nechte iTunes plavat, najděte si něco lepšího

iPod se nerovná automaticky i iTunes. Existuje spousta alternativ, jak efektivně pracovat s MP3 přehrávačem bez softwaru, který vlastně nechcete.

I když má mnohé (applovské) vady, patří iPod v současnosti k nejoblíbenějším MP3 přehrávačům na světě. Pokud jste o iPodu již v minulosti minimálně uvažovali, pak jste se také potýkali s problémem nutnosti instalace iTunes. Bez nich to totiž jaksi nejde, resp. nešlo. Dnes už si ale vybírat můžete.

Díky své rozšířenosti je správa hudby v iPodu nebo iPhonu dnes totiž jednou ze základních charakteristik, které musí hudební přehrávač uživateli nabídnout, aby měl šanci na úspěch. Samozřejmě, že se konkurenční produkty nikdy nevyrovnají iTunes. Nemůžete jejich prostřednictvím aktualizovat firmware (což uživatele starších generací zas až tak netrápí, protože se jich stejně mnoho neobjevuje), nemáte možnost využít některých funkcí spojených s videem, nemůžete také tak pohodlně pracovat s kvalitním hudebním obchodem, jímž iTunes Store bezesporu je.

Pokud vám jde ale především o práci s hudebními soubory, jejich správu a synchronizaci, pak iTunes rozhodně není jedinou a nejlepší volbou. Pojďte se s námi podívat na alternativy iTunes, které si můžete stáhnout a používat zdarma.

Upozornění: Společnost Apple vyžaduje, aby byla ke správě hudebních přehrávačů iPod využívána výhradně aplikace Apple iTunes. V případě využití jiných aplikací se vystavujete riziku, že hudební přehrávač poškodíte.

Floola

Při prvním pohledu na tuto aplikaci, kterou není nutné ani instalovat, asi jen pokrčíte obočím. Ve skutečnosti toho umí ale mnohem více, než se zdá. Není to jen jednoduchý správce hudby, v hlavním menu najdete také manažera obrázků, podcastů a videí, která dokáže dokonce konvertovat z webu.

Kromě naprosto základní funkce – přidávání a odebírání hudby z hudebního přehrávače umí Floola také skladby kopírovat v opačném směru. Můžete si tak hudbu v iPodu nahrát do počítače, což je např. v případě iTunes z licenčních důvodů problematické. Přímo v aplikaci najdete také podporu pro Last.fm a přímý import seznamu skladeb přehrávaných na iPodu do internetové databáze této populární služby.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Floola

Kromě zmiňovaných zvládá Floola také automatickou synchronizaci více složek nebo možnost přímé konverze hudebních souborů. V nejnovější verzi můžete svůj iPod (bohužel zatím nikoliv Touch ani iPhone) dokonce synchronizovat s online kalendářem Google Calendar.

Škoda jen, že se aplikaci nedostalo odpovídajícího zpracování uživatelského prostředí. Přeci jen v trochu přehledněji vypadajícím kabátku by šikovné funkce vynikly lépe a z Floola by se mohl stát největším konkurentem Apple iTunes.

stáhnout program Floola 6.1 Licence: freeware, 9,0 MB
Autor: Tomas Camin
Web programu: www.floola.com


Tip: Pokud se vám Floola líbí, ale raději byste ještě něco jednoduššího, vyzkoušejte aplikaci YamiPod, která nabízí opravdu jen základní možnosti správy hudebních souborů ve vašem iPodu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
YamiPod

MediaMonkey

MediaMonkey, jeden z možných nástupců dnes již pomalu upadajícího Winampu, bude ideální alternativou především pro pokročilé uživatele, kteří chtějí ze svého přehrávače vytáhnout maximum a nezaleknou se často trochu složitějšího ovládání.

Pokud si hudbu stahujete jinde než v oficiálních hudebních obchodech, pravděpodobně jste u skladeb zvyklí na chybějící informace o albu nebo chybějící obrázek alba. MediaMonkey tento problém jednoduše vyřeší. Díky pokročilým nástrojům pro práci s tagy si můžete informace stáhnout rychle a jednoduše z internetu a vložit přímo do souboru.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
MediaMonkey

iTunes nemusíte instalovat, ani pokud jste zvyklí stahovat do iPodu podcasty. MediaMonkey si totiž poradí i s nimi. Nedokáže se sice přihlásit k odběru těch, které už v iPodu máte, na výběr dává ale poměrně rozsáhlý seznam kanálů, který si navíc podle vlastních preferencí můžete upravit.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
MediaMonkey

Přesto má MediaMonkey několik vad. Kromě toho, že je možná až příliš složitý pro uživatele, kteří nepožadují zase až tolik, neumožňuje také automatickou aktualizaci podle nových souborů ve složkách. Resp. umožňuje, ale musíte si připlatit 20 USD za registraci vyšší verze Gold, kde je právě monitorování složek jednou ze zpoplatněných funkcí.

stáhnout program MediaMonkey 3.0.6.1190 final Licence: freeware, 6,9 MB
Autor: Ventis Media, Inc.
Web programu: www.mediamonkey.com


Songbird

Tento hudební přehrávač s duší Mozilly je ve srovnání s MediaMonkey zase trochu jiná káva. Zpočátku nenabízí mnoho funkcí, po instalaci dokonce ani nespolupracuje s iPody. Prostřednictvím webového rozhraní si do něj ale můžete doinstalovat libovolné doplňky, mezi nimiž podpora iPodů je.

Právě integrovaný internetový prohlížeč a možnosti rozšíření aplikace o další funkce jsou největší výhodou. Doplnit si tak můžete třeba internetová rádia, analogicky ke Geniusu v iTunes si necháte doporučit hudbu, která je podobná tomu, co rádi posloucháte. Možností, jak aplikaci posunout o něco dále, je opravdu mnoho.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Songbird

Navíc si přímo z rozhraní aplikace můžete zdarma nové písničky stahovat. K dispozici je totiž přímé propojení na službu SkreemR, která (i komerční) skladby toulající se po internetu vyhledává. Pokud se o hudbu zajímáte trochu více, možná přijde vhod také integrace MP3 blog agregátoru, internetové služby Hype Machine.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Songbird

Songbird je uživatelsky poměrně přehledná a jednoduchá aplikace. Funguje na principu velmi podobném iTunes, pokud jste s tímto programem byli někdy zvyklí pracovat, pak nebudete mít se Songbird problémy. Bohužel však nepodporuje práci s podcasty, natož s videem nebo dalšími složitějšími formáty. Zatím také chybí podpora novějších iPodů Touch nebo 4. generace přehrávačů Nano.

Co se možností práce se samotným iPodem týče, nenabízí Songbird nic převratného. Pokud si ale bez pokročilých funkcí vystačíte, určitě Songbird vyzkoušejte. Ať už na Windows nebo na Mac OS.

stáhnout program Songbird 1.9.3.1959 Licence: freeware, 14 MB
Autor: Mozilla
Web programu: www.getsongbird.com


Winamp

Pracovat s iPody umí dokonce už i Winamp. Zatímco dříve jste si museli doinstalovat doplněk, který tuto funkci přehrávači dodával, dnes si vystačíte se základní instalací, nic více třeba není. iPod se zobrazí jako další položka v knihovně médií.

I když už spousta uživatelů Winamp odepsala, z alternativ pro správu iPodů je asi druhou nejlepší možnou variantou (první v případě, že chcete svého správce iPodu využívat i jako plnohodnotného hudebního přehrávače). Zdarma totiž nabízí automatické sledování změn ve složkách s hudbou a podporuje také flashová videa. U skladeb stažených z internetu si můžete nechat automaticky aktualizovat tagy, abyste měli ve své hudební knihovně pořádek.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Winamp

Winamp také, stejně jako Floola, umožňuje kopírování hudebních souborů z iPodu do počítače. Stačí tak poklepat na hudební soubor a Winamp otevře složku s uloženými MP3 soubory, která je běžně uživateli z Průzkumníku nepřístupná. Soubory jsou zde sice nesmyslně přejmenovány, podle ID3 tagů je lze ale jednoduše identifikovat.

Winamp umí pracovat s podcasty a doporučovat skladby, které by se vám mohly líbit v závislosti na tom, co zrovna posloucháte. Více informací o aktuálním interpretovi si navíc jedním kliknutím vyhledáte prostřednictvím integrovaného internetového prohlížeče.

Stejně jako MediaMonkey by se Winampu mohli zaleknout především uživatelé, kteří raději jednoduché ovládání a to i za cenu nižšího množství dostupných funkcí. Pokud si ale na ovládání i trochu odstrašující grafické zpracování zvyknete, na iTunes už ani nepomyslíte.

stáhnout program Winamp 5.62.3173 Licence: freeware, 16 MB
Autor: Nullsoft Inc.
Web programu: www.winamp.com


Tip: Pokud jste si nezvykli na jiný přehrávač a využíváte služeb integrovaného Windows Media Playeru, nainstalujte si doplněk iMPware, který vám správu iPodu v oblíbeném přehrávači zpřístupní.

Výčet výše rozhodně není konečný, jde však o výběr toho nejlepšího, čím můžete iTunes ve svém počítači nahradit. Na internetu je k dispozici spousta dalších produktů, ať už zdarma nebo placených; pro Windows nebo jiné operační systémy. Seznam těch neplacených najdete v následující tabulce:

AplikaceOSLicence
AmarokLinuxGPL
BansheeLinux, Mac OSMIT
EphPod Windowsproprietární
FloolaLinux, Mac OS, Windowsproprietární
gnupodLinux, Mac OSGNU
gtkpodLinuxGNU
iMPwareWindowsproprietární
MediamonkeyWindowsproprietární
RhythmboxLinux, UnixovéGPL
SongbirdLinux, Mac OS, WindowsGPL
WinampWindowsproprietární
YamipodLinux, Mac OS, Windowsproprietární

Konkurovat iTunes není jednoduché. Některé aplikace nabízející množství funkcí, o nichž si můžete nechat v iTunes jen zdát. Na druhou stranu má ale iTunes jednu obrovskou přednost – přímé propojení na internetový portál iTunes Store, jeden z nejpopulárnějších a nejnabitějších hudebních internetových obchodů na světě. A s tím se těžko bojuje.

Diskuze (169) Další článek: RIAA končí s žalobami, za sdílení hudby bude odpojovat od internetu

Témata článku: Software, Apple, Hudba, filmy, seriály, GigaMania, Download, iTunes, ITU, LEP, Pokročilá práce, Pokročilá možnost, Winamp, iPod Nano, IT, Google Calendar, Základní skladba, Amarok, Automatické sledování, Pokročilá funkce, Banshee, Licenční důvod, Internetová data, iPod Touch, NEC, Apple iPod Touch, Integrovaný obchod, Iphone X na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Výkon herního počítače za 139 Kč nebo i úplně zadarmo. Geforce Now startuje!

Výkon herního počítače za 139 Kč nebo i úplně zadarmo. Geforce Now startuje!

** Dlouhý betatest končí a nyní všichni mohou hrát přes internet ** Nemusíte žádné hry kupovat znovu. Jede to, co už máte v knihovnách na Steamu, Uplay, Battle.net a jinde ** Roční náklady odpovídají ceně jedné běžné hry

Tomáš Holčík | 66

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

** Do deseti tisíc korun lze dnes koupit slušné notebooky ** V nabídce ale i tak převládají zastaralé a pomalé modely ** Poradíme, jak dobře vybrat i s omezeným rozpočtem

David Polesný | 114

Koupili jsme nejlevnější dron s kamerou. Stál nás 300 Kč a má rozměry kreditky

Koupili jsme nejlevnější dron s kamerou. Stál nás 300 Kč a má rozměry kreditky

** Kvalitní drony začínají na 10 000 Kč ** Šli jsme na to jinak a koupili ten nejlevnější s kamerou ** I když je to čínský šmejd, je s ním zábava

Jakub Čížek | 34

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 7

České Rajče je stále plné dětských nahotin. Student pomocí A.I. analyzoval miliony fotek

České Rajče je stále plné dětských nahotin. Student pomocí A.I. analyzoval miliony fotek

** Rajče.net má odjakživa problémy s choulostivými fotkami dětí ** Student zlínské univerzity analyzoval jeho katalog ** Neuronová síť doposud prozkoumala 6 milionů snímků

Jakub Čížek, Filip Šedivý | 74

Nový Edge je opravdu Chrome! Prohnali jsme prohlížeče benchmarky i vlastním unikátním testem

Nový Edge je opravdu Chrome! Prohnali jsme prohlížeče benchmarky i vlastním unikátním testem

** Nový Edge je postavený na Chromiu ** Prohnali jsme ho benchmarky a srovnali s ostatními ** Potvrdily nám, že je prakticky stejný jako Chrome a Opera

Jakub Čížek | 65Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 12 bezdrátových sluchátek

Vyplatí se Apple z bazaru?

Test batohů pro notebooky

Vybíráme nejlepší sportovní hodinky