„Nechceme vydělávat na válce.“ Zaměstnanci Microsoftu protestují proti využití HoloLens armádou

Vyjádřit svůj nesouhlas se zakázkou, kterou v listopadu uzavřel Microsoft s americkou armádu, se koncem týdne rozhodli zaměstnanci firmy. Sepsali otevřený dopis adresovaný vedení, ve kterém říkají, že nechtějí vydělávat na válce. Microsoft má v rámci dohody dodat armádě 100 tisíc brýlí HoloLens za 480 milionů dolarů.

„Nesouhlasili jsme s vývojem zbraní a požadujeme vědět, jak je naše práce použita,“ stojí v dopise, jehož kopie se objevila na Twitteru. Již jej podepsalo více než 50 zaměstnanců Microsoftu.

Jejich odpor se podobá dřívějším protestů, které se vyskytly například v Googlu nebo Amazonu. I tyto firmy spolupracují na určitých projektech s americkou armádu a jejich zaměstnanci si rovněž stěžovali na netransparentnost a etickou stránku věci.

U HoloLens mají pracovníci Microsoftu problém hlavně s faktem, že když brýle vytvářeli, počítali se s tím, že jej budou používat nekonfliktní obory jako například stavebnictví nebo průmyslový design, využijí je studenti ke vzdělávání apod. V americké armádě ovšem HoloLens „poslouží k zabíjení, zaměřování a útočení na nepřítele“, jak stojí v dopise.

Zaměstnanci uznávají, že Microsoft již dříve s armádou spolupracoval. Nikdy se ale nepodílel na vývoji zbraní. „Teď tomu tak je,“ stěžují si. „Použití HoloLens v systému IVAS je navrženo k zabíjení lidí. Jakmile se objeví na válečném poli, z války se stane simulovaná videohra a vojáci budou odpojeni od krveprolití, které válka představuje.“

Pracovníci firmy chtějí dopisem docílit, aby Microsoft zakázku zrušil a odmítl všechny budoucí spolupráce na vývoji zbraní. Požadují také, aby si společnost stanovila určitá etická pravidla, která budou veřejná a jejichž dodržování bude kontrolovat externí komise.

Diskuze (20) Další článek: Používáte správce hesel? Ani jeden není bezpečný, pokud počítač napadne virus

Témata článku: Microsoft, Google, Vojenství, Armáda, Zbraně, Zaměstnanci, HoloLens, Rozšířená realita, Brýle, Val, Stavebnictví, Průmyslový design, Zaměřování, Americká armáda, Dopis, Dolar, Válka


Určitě si přečtěte

Můžete mít dvakrát rychlejší VDSL? Mapa Cetinu ukazuje, kde je dostupný bonding
Lukáš Václavík
CETINPřipojení k internetu
Volitelná aktualizace Windows 10 opravila několik chyb, způsobila ale další problémy
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10
Messenger a Instagram přicházejí v Evropě o funkce. Kvůli nové směrnici o soukromí
Vladislav Kluska
EvropaInstagramFacebook Messenger
Archivovat data do cloudu, na HDD, SSD, DVD, nebo Blu-ray? Co je nejvýhodnější?

Archivovat data do cloudu, na HDD, SSD, DVD, nebo Blu-ray? Co je nejvýhodnější?

** Kam doma natrvalo uložit data? Vyplatí se ještě optická média? ** Jaké kapacity disků a médií má smysl koupit? ** Cenovou výhodnost si ukážeme na příkladech s 2TB úložištěm

Lukáš Václavík | 122

Lukáš Václavík
ZálohováníÚložištěPevné disky
Finanční správa tento měsíc spustí Moje Daně. Přiznání má být hračka
Lukáš Václavík
eIdentitaČeskoeGovernment

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest rychlých Wi-Fi 6 routerů

Jak ztišit počítač

Velký test mATX skříní