Hardware | Notebooky | Grafické karty

Nečekaný výsledek: jak dopadne integrovaná grafika na procesoru proti samostatné grafické kartě?

  • Nvidia Geforce 940M proti Intel Iris Graphics
  • Dedikovaná grafika neznamená automaticky vyšší výkon
Nečekaný výsledek: jak dopadne integrovaná grafika na procesoru proti samostatné grafické kartě?

V internetových obchodech uváděné technické specifikace míří nejen na technicky znalé nakupující, ale chtějí pochopitelně i co nejvíce oslnit a nalákat. Musí zkrátka působit přesvědčivě a atraktivně.

Častým prvkem je pak uvádění samostatné grafické karty, jako něco automaticky lepšího, než dokáže obyčejná grafická část dnešního procesoru. Ano, integrované grafiky na procesoru nemají smysl u herních strojů, současně ale platí, že samostatná grafická karta také automaticky neznamená herní výkon.

V případě Nvidie opravdu nemá velký smysl uvažovat o grafikách GeForce 910M, 920M a 930M. Samostatná grafika tu akorát zhorší výdrž a výkon pro hry rozhodně stačit nebude.

Trochu se to začíná lámat u grafiky Geforce 940M, kterou už mnozí začínají považovat za kompromisní kartu na nějaké to hraní. Kdo si kupuje notebook s Geforce 940M, už doufá, že si trochu zahraje a přitom ušetří.

Soupeři se představují

Jako stroj s Geforce 940M využijeme Lenovo Yoga 500 - 15. Atraktivní notebook s dotykovým IPS displejem, který parametrově vypadá jako spousta výbavy za málo peněz (ceny za model 80n600f8ck startují od 16 000 Kč). Na tak velký notebook zamrzí hlavně malé 128 GB SSD, kam se vám mnoho her nevejde.

Klepněte pro větší obrázek
Lenovo Yoga 500 proti Aceru Aspire F15

Tábor integrované grafiky bude hájit Acer Aspire F15. Integrovanou grafiku tu přitom tvoří Iris Graphics v procesoru Core i5-6267U. Není to tedy obyčejná integrovaná grafika Intel HD, ale to lepší, co dokáže Intel nabídnout. Acer je v tomto srovnání dražší (model nx-gd7ec-001 stojí není v prodeji hce counter), ale má dvojnásobnou rychlejší paměť a kapacitu SSD oproti Lenovu. FullHD displej pak je ale obyčejný matný TN panel bez dotyků.

Oba notebooky jsme vzali z velkého srovnávacího testu Computeru, který najdete v aktuálním čísle 9/16. Tam jsme srovnávali studentské notebooky do 18 tisíc. Nemají tedy zcela identickou cenu nebo výbavu, firmy nabídly to nejzajímavější do této částky. V Computeru najdete také podstatně více testů, podrobná hodnocení a srovnání s dalšími konkurečními notebooky.

V přímém srovnání elegantní levnější Yogy 500 proti klasicky tvarovanému Aspire F15 to vypadá na jasné vítězství Lenova. Není to ale tak jednoduché. Lenovo nabízí méně paměti a starší procesor, Acer tak nakonec může zabodovat.

Překvapivé testy

Výsledky testů rozhodně přinesly několik překvapení. V syntetických testech se ukázalo, že výkon novějšího procesoru s grafikou Iris opravdu dokáže výrazně přeprat samostatnou grafickou kartu. Jak byl ale rozdíl viditelný v základních grafických testech, 3DMark Fire Strike přinesl zcela identické skóre. Během testu už byla sice snímková frekvence nehratelně pod pěti snímky za sekundu, ale Nvidia naznačila, že má lepší optimalizaci pro novější verze Direct X.

Yoga 500
GeForce 940M
Aspire F15
Iris Graphics
PCMark Home 2235 3117
3DMark
Sky Diver 5288 6024
Ice Storm 41427 72290
Cloud Gate 5446 7473
Fire Strike 1380 1380
Heaven Extreme DX11
FPS 9,1 9
Score 230 227
Heaven Basic DX9
FPS 26,5 32,3
Score 669 814
Witcher 3, low 720p [FPS] 27 16
Overwatch, low FullHD [FPS] 32 35

Proto jsem otestoval i dvě verze testů Unigine Heaven, nejen náročnější DirectX 11, ale i základní s DirectX 9. Opět se potvrdilo, že Geforce 940M dokáže srovnat krok s kvalitní integrovanou grafikou, ale hrát na devíti snímcích za sekundu by nebyla žádná výhra. V základním testu s DirectX 9 je Iris citelně rychlejší.

Klepněte pro větší obrázek
Witcher 3 optimalizuje pro Nvidii, výsledky tady zcela obrátily ostatní testy

Pak jsem ale spustil Witcher 3. Podle dosavadních testů by měly obě grafiky v náročné hře dosahovat velmi blízkých hodnot, naplno se tu ale ukázala optimalizace pro Nvidii. Samozřejmě bylo nutné nastavit nízké detaily a hrát jen v rozlišení 1280×720, ale i s Geforce 940M se se zatnutými zuby dalo hrát. To Iris Graphics se stejným nastavením dokázala zobrazit jen nehratelných 16 snímků za sekundu.

V případě akční hry Overwatch, která dává přednost rychlosti před vizuálními efekty, se opět do popředí dostala integrovaná grafika Iris. Ale rozdíl nebyl nějak extrémní. Spíš Iris získala větší polštář pro bezpečnější pohyb nad 30 snímky za sekundu a průběžné kolísání rozdíly stírá.

Co zvolit?

Jak sami vidíte, výsledky určitě překvapily zastánce samostatné grafické karty i obhájce integrované grafiky. Iris Graphics je více než důstojným konkurentem Geforce 940M a dokáže ji porážet. S lepší Geforce 950M už tak jednoznačná situace nebude. Pod 20 tisíc Kč nabídne tuto lepší grafiku Acer Aspire E15 nebo MSI GL62.

Pokud by vás lákal nějaký stroj s Geforce 910M až 940M, opravdu velmi přemýšlejte, jestli si jej kupujete kvůli dobrému pocitu z nálepky Nvidia nebo kvůli skutečnému výkonu. Herní výkon bude pro náročnější hry velmi podprůměrný, často pod hranici hratelnosti a u těch her, kde výkon stačí, dokáže lepší integrovaná grafika už nabídnout vyšší výkon.

A jen tak pro srovnání: čtyřikrát dražší notebook MSI GT62VR s GTX1070 hraje Witchera 3 s nízkými detaily a v rozlišení 720p zhruba na 240 FPS, tedy téměř devítinásobku výkonu.

Diskuze (61) Další článek: USB-C místo 3,5mm jacku je vážně super, hájí novou technologii Intel

Témata článku: Hardware, Notebooky, Intel, Grafické karty, Lenovo, Nvidia, Acer, Full HD displej, Dopad, Samos, Grafik, Lenovo Yoga, Grafika, Samostatná grafika, Jak, Proces, Iris, TN panel, Syntetický test, Atraktivní notebook, Grafická část, Základní test, Grafické karty do notebooku, Lenovo Yoga 2 Pro, Dosavadní test, Nejprodávanější notebooky na Mall.cz

Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test fitness náramků

Levné záložní zdroje

Jak si zabezpečit domov

Nejlepší monitory na trhu