Kryptoměny | Hacking | Blockchain

Nečekaný happyend. Hacker ukradl kryptoměny, pak je vrátil a teď mu okradená firma nabízí práci

  • Dosud neznámý hacker odcizil kryptoměny za 13 miliard korun
  • Provozovatel platformy mu nyní nabízí práci bezpečnostního poradce
  • Útočník zatím nevrátil celou odcizenou částku.

Minulý týden jsme informovali o úspěšném útoku na blockchainovou platformu Poly Network. Hackerovi se podařilo odcizit kryptoměny v hodnotě 611 milionů (asi 13,2 miliard korun). Další dění ale nabralo nečekaný obrat – útočník začal získané prostředky vracet.

Hacker je označován přezdívkou Mr. White Hat, přičemž termín „white hat“ se používá pro takzvané „etické hackery“. Ti vyhledávají zranitelnosti v systémech, aby je provozovatelé mohli odstranit, než dojde ke škodě.

Etický hacker Mr. White Hat

Z odpovědí, které zprostředkoval na svém Twitteru bezpečnostní expert společnosti Elliptic Tom Robinson, vyplynula řada zajímavých skutečností. Například, že Mr. White Hat po objevení bezpečnostního nedostatku uvažoval, zda má/nemá informovat provozovatele platformy.

Nakonec usoudil, že by to nebyl dobrý nápad, neboť prakticky kdokoli mohl podlehnout pokušení získat takovou sumu. Protože nikomu nevěřil, uložil kryptoměny na důvěryhodný účet. Současně s tím chtěl, aby provozovatel Poly Network nezalepil trhlinu v tichosti a bez toho, že by o ní veřejně informoval.

Mr. White Hat tvrdil, že útok na Poly Network byl aktem „hackerství pro dobro“, aby „zachránil projekt“. Slíbil, že kryptoměny vrátí zpět, nicméně zatím vrátil jen větší polovinu. Zbytek – v hodnotě přibližně 235 milionů dolarů – uložil na společný účet, který je chráněn dvěma klíči potřebnými k odemčení prostředků. Jeden z klíčů byl předán společnosti Poly Network a druhý si hacker ponechal.

Vy jste nás okradl, my vám nabídneme práci!

Zajímavý zvrat přišel přibližně týden po krádeži. Firma Poly Network totiž nabídla úspěšnému hackerovi práci. Na svém Twitteru doslova uvedla, že „nemá v úmyslu hnát Mr. White Hata k právní odpovědnosti a srdečně ho zve, aby se stal jejím hlavním bezpečnostním poradcem.“ Spolu s tím zopakovala slib vyplacení odměny ve výši 500 tisíc dolarů (cca 10,8 milionů korun) za nalezení bezpečnostních chyb.

Totožnost hackera není známa a není ani jasné, zda se skutečně jedná o jednotlivce, jak by naznačovaly publikované odpovědi, nebo o hackerskou skupinu. Hackerovo chování zarazilo odborníky, kteří se od počátku krádeže snažili vystopovat odcizené finanční prostředky. „Připadá mi, že hacker tak trochu bojuje se svým egem a chce si udržet určitou pozornost.“ konstatoval Tom Robinson.

Odborníci ze společnosti Chainalysis Inc., jež se zabývá problematikou kryptoměn, spekulují, že přístup Poly Network může být taktickým rozhodnutím, jehož cílem je získat zpět veškeré prostředky tím, že hackera uchlácholí penězi, oceněními a tituly. Jistě bude zajímavé sledovat, zda nabídka Mr. White Hata osloví.

Speciál: Bitcoin a kryptoměny

Kryptoměny jsou elektronické peníze. Je to digitální měna, kterou místo států zaštiťuje matematika, konkrétně asymetrická kryptografie.

V čele kryptoměn je Bitcoin, prosazuje se ale také Ethereum nebo Litecoin. Ve skutečnosti je kryptoměn několik tisíc. Do této kategorie řadíme také digitální tokeny NFT.

Doporučujeme: Jak koupit bitcoinJak prodat bitcoin • Obchodování na burzeKam bezpečně uložit kryptoměnyKde lze platit kryptoměnamiJak fungují kryptoměny

Diskuze (17) Další článek: ROG Zephyrus G14 Alan Walker edition: Hráči už Asusu nestačí, nově míří i na fanoušky taneční hudby

Témata článku: Kryptoměny, Bezpečnost, Twitter, Hacking, Blockchain, Platforma, HAT-P, Hacker, Happyend, Bezpečnostní poradce, Elliptic, Provozovatel, Poradce, Poly Network, Pol Network, Prostředek



Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

** Jak poznat, že je váš smartphone hacknutý? ** Hledejte známky po nestandardním chování telefonu ** Stačí když telefon vydrží méně nebo topí i v klidovém režimu...

Martin Chroust
Jak...Malware
Doba pokročila. Češi dostali aplikaci, se kterou mohou partnerovi odsouhlasit sexuální styk

Doba pokročila. Češi dostali aplikaci, se kterou mohou partnerovi odsouhlasit sexuální styk

** Mobilní aplikace XPass chce zatočit se sexuálním násilím ** Uživatelům umožní udělit souhlas k pohlavnímu styku QR kódem ** Kromě toho chce také chránit a edukovat

Martin Miksa
SexMobilní aplikace
Sociální síť BeReal jde proti proudu. Žádné filtry a přetvařování, tohle má být čistá realita

Sociální síť BeReal jde proti proudu. Žádné filtry a přetvařování, tohle má být čistá realita

** BeReal je novou hvězdou mezi sociálními sítěmi ** Ukazuje pouze všední realitu běžných dní ** Aplikace vám jednou denně dá dvě minuty na poslání vlastní fotky

Martin Chroust
BeRealMobilní aplikaceSociální sítě
Jak „vykrást“ jakýkoliv web. Vyzkoušíme si to na Doprácenakole.cz

Jak „vykrást“ jakýkoliv web. Vyzkoušíme si to na Doprácenakole.cz

** Mnohé webové služby nabízejí API pro vývojáře ** Většina ale nic takového nemá ** Jak strojově vytáhnout prakticky cokoliv z libovolného webu

Jakub Čížek
Pojďme programovat elektronikuProgramování