Nečekaný balíček: QuarkXPress a CorelDRAW

Všichni proti Adobe: spojují se i tak odlišné a svérázné firmy, jako je Quark a Corel. A vzadu se směje Microsoft.
Coby odvetný tah vůči stále se zlepšující firmě Adobe se spojují dva její letití protivníci: Corel Corp. a Quark Inc. Zatím pouze se softwarovým balíčkem, který obsahuje nejnovější verze hlavních programů od obou firem, Xpressu 4 i CorelDRAW 8; tento balíček dostává poměrně nevtipný název „The Professional Suite“ a má stát 1100 USD (cca 35 000 Kč).

Balíček je k dispozici jak pro Windows, tak pro Power Macintosh. Marketéři z obou firem si toto spojení velmi pochvalují – „kompatibilita“ CorelDRAW a špičkově kvalitní výstup v PostScriptu a EPS se dle nich skvěle doplňuje s funkčnosti QuarkXPressu. Zmíněný balíček bude „nejdříve“ dostupný pouze pro USA a Kanadu a to od ledna 1999, bude prodáván oběma kanály, ovšem podporu bude vždy provádět výrobce konkrétního produktu.

Živě komentuje: pravdou je – a DTP pracovníci to potvrdí – že kompatibilita Quarku a CorelDRAW je skutečně slušná, pokud se ovšem nepokoušíte do zapouzdřeného PostScriptu převádět některé corelovské výstřelky, přesahující definice jazyka. Současně ale platí, že kompatibilita QuarkXPressu v otázce EPS souborů je stejně lepší s Adobe Illustratorem.

Nicméně vznik takovéhoto balíčku je logický a rozumný: Adobe samozřejmě disponuje vyrovnanější dvojicí Illustrator-PageMaker, a firma rovněž aplikuje systém vzájemných slev. Problémem ovšem může být marketing, prodej a podpora – oba produkty jsou totiž natolik jiného „rodu“ a mají natolik jiné ovládání počínaje zkratkami, přes plovoucí roletky a konče umístěním příkazů v menu, že se nejen na první pohled zdá, že se v jednom balíčku se slevou prodávají boty a deset kilo šunky jenom proto, že lidé potřebují obojí. A už vůbec si nedovedu představit, kdo bude zodpovídat supportní dotazy typu „co mám dělat, když nejde tento konkrétní export z Corelu do Quarku“ – jedna nebo druhá firma?

Společný balíček by mohl mít určité výsledky právě v některých „chudých“ zemích, jako je naše – tam, kde je příliš drahý DTP software překážkou k jeho koupi (drtivá většina Quarků, Photoshopů i Corelů u nás je kradená). Zmíněné ohlášení obou firem ale zatím o distribuci balíčku mimo oblast USA a Kanady nic nepraví.

Váš názor Další článek: Jak obnovit ne předchozí, ale před-předchozí operační systém?

Témata článku: Microsoft, CorelDRAW, Adobe Illustrator, Balíček, Název the, Kanada


Určitě si přečtěte

Alan Turing: Genius, který matematicky stvořil počítač

Alan Turing: Genius, který matematicky stvořil počítač

Řešením matematického problému se dostal k modelu teoretického stroje, který nese jeho jméno a je základem logiky univerzálních počítačů.

Pavel Tronner | 56

Jak dopadl velký den Applu s náloží novinek: Sledujte, co letos připravil

Jak dopadl velký den Applu s náloží novinek: Sledujte, co letos připravil

** Apple večer představil novinky ** Ukáže nové operační systémy, ale čekala se i nová zařízení ** Začíná vývojářská konference Applu WWDC 2018

Karel Javůrek | 86

Šmírovačka kamerami Googlu: Koukněte se, co nového zachytily na Street View

Šmírovačka kamerami Googlu: Koukněte se, co nového zachytily na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 42

Našli jsme 22 schopných internetových prohlížečů: Vyberte si, který vám nejvíc sedne

Našli jsme 22 schopných internetových prohlížečů: Vyberte si, který vám nejvíc sedne

** Není jen Chrome, Firefox, Edge či Opera. Na výběr máte mnohem více! ** Internetové prohlížeče se liší funkcemi, zaměřením i designem. Našli jsme 22 použitelných prohlížečů pro Windows ** Vyberte si prohlížeč, který vám bude nejvíce vyhovovat

Karel Kilián | 30


Aktuální číslo časopisu Computer

Kdy necháme řídit chytrá auta?

6 Wi-Fi Mesh systémů ve velkém testu

Srovnali jsme 7 sportovních kamer

Znáte pravidla pro létání s drony?