Nečekaný balíček: QuarkXPress a CorelDRAW

Všichni proti Adobe: spojují se i tak odlišné a svérázné firmy, jako je Quark a Corel. A vzadu se směje Microsoft.
Coby odvetný tah vůči stále se zlepšující firmě Adobe se spojují dva její letití protivníci: Corel Corp. a Quark Inc. Zatím pouze se softwarovým balíčkem, který obsahuje nejnovější verze hlavních programů od obou firem, Xpressu 4 i CorelDRAW 8; tento balíček dostává poměrně nevtipný název „The Professional Suite“ a má stát 1100 USD (cca 35 000 Kč).

Balíček je k dispozici jak pro Windows, tak pro Power Macintosh. Marketéři z obou firem si toto spojení velmi pochvalují – „kompatibilita“ CorelDRAW a špičkově kvalitní výstup v PostScriptu a EPS se dle nich skvěle doplňuje s funkčnosti QuarkXPressu. Zmíněný balíček bude „nejdříve“ dostupný pouze pro USA a Kanadu a to od ledna 1999, bude prodáván oběma kanály, ovšem podporu bude vždy provádět výrobce konkrétního produktu.

Živě komentuje: pravdou je – a DTP pracovníci to potvrdí – že kompatibilita Quarku a CorelDRAW je skutečně slušná, pokud se ovšem nepokoušíte do zapouzdřeného PostScriptu převádět některé corelovské výstřelky, přesahující definice jazyka. Současně ale platí, že kompatibilita QuarkXPressu v otázce EPS souborů je stejně lepší s Adobe Illustratorem.

Nicméně vznik takovéhoto balíčku je logický a rozumný: Adobe samozřejmě disponuje vyrovnanější dvojicí Illustrator-PageMaker, a firma rovněž aplikuje systém vzájemných slev. Problémem ovšem může být marketing, prodej a podpora – oba produkty jsou totiž natolik jiného „rodu“ a mají natolik jiné ovládání počínaje zkratkami, přes plovoucí roletky a konče umístěním příkazů v menu, že se nejen na první pohled zdá, že se v jednom balíčku se slevou prodávají boty a deset kilo šunky jenom proto, že lidé potřebují obojí. A už vůbec si nedovedu představit, kdo bude zodpovídat supportní dotazy typu „co mám dělat, když nejde tento konkrétní export z Corelu do Quarku“ – jedna nebo druhá firma?

Společný balíček by mohl mít určité výsledky právě v některých „chudých“ zemích, jako je naše – tam, kde je příliš drahý DTP software překážkou k jeho koupi (drtivá většina Quarků, Photoshopů i Corelů u nás je kradená). Zmíněné ohlášení obou firem ale zatím o distribuci balíčku mimo oblast USA a Kanady nic nepraví.

Váš názor Další článek: Jak obnovit ne předchozí, ale před-předchozí operační systém?

Témata článku: Microsoft, Adobe Illustrator, Balíček, Kanada

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Ochraňte svou techniku před zloději

Testy All-in-One PC a herních monitorů

Proč byste měli chtít HDR televizi

Svět leteckých simulátorů