Nečekaně vysoký zisk Yahoo: dobrá zpráva pro portály

Světově vedoucí internetový portál ukazuje možnou cestu k profitu.
Při diskutování významu tzv. internetových portálů (míst, která slouží jako vstupní brány do Internetu) se často spekuluje o tom, zda jsou tyto služby schopny přinášet zisk: samy nic neprodávají, jsou náročné na údržbu a budování, a i když jimi denně prochází obrovská množství uživatelů Internetu, je prodej jejich reklamní plochy mírně problematický, protože je málo cílený.

Yahoo, dnes bezpochyby vedoucí světový portál, od něhož se pak odvozuje většina podobných portálů národních, počínaje českým Seznamem, však ukazuje, že umí nejen růst, ale i vydělávat. Za poslední kvartál vzrostl jeho čistý příjem na 57,6 milionu dolarů (z 12,9 mil. o rok dříve), což mírně překročilo odhady; obrat firmy byl 201 milion dolarů (o rok dříve 91 mil. dolarů). Samozřejmě, jsou to stále relativně směšná čísla, podle kterých se firma nevejde ani do první tisícovky amerických firem, nicméně Yahoo je mezi internetovými společnostmi bílou vránou vůbec díky tomu, že nějaký zisk má.

Yahoo je se svou kapitalizací okolo stovky miliard dolarů také jedním z posledních „nezávislých“ internetových gigantů, společně s Amazon.com a eBay.com. Ostatní významní již našli své partnery: AOL fúzoval s mediálním gigantem Time Warner, Excite pak s providerem @Home. Yahoo stále trvá na své nezávislosti, i když toto pevné stanovisko může trvat až do okamžiku, kdy přijde lukrativní nabídka... Dnes sloučený gigant AOL-TW obsluhuje podobný počet uživatelů jako Yahoo, na rozdíl od Yahoo jim však má co nabídnout: od profesionálního, špičkového mediálního obsahu až po kvanta fyzického, na webu dobře prodejného zboží.

Zpráva o slušném zisku Yahoo je dobrá zpráva pro portály i v našich zemích: ukazuje, že kvalitně řízený portál je schopen nalézt své zdroje příjmu, sice ne obří, ale vedoucí minimálně k příjemnému zisku. Možná méně příjemná zpráva je, že to platí pouze pro Yahoo – několik ostatních zbývajících soupeřů Yahoo na americkém trhu se ze ztráty nemůže dostat a je jen otázkou času, kdy budou pohlceni někým větším.

Váš názor Další článek: Týden: nižší ceny, nové aféry, nové systémy

Témata článku: Yahoo, Vysoký zisk, Portál, Lukrativní nabídka, Obrovské množství, Vysoký, Podobný portál, Bílé místo, Slušné číslo, Zisk, Obrovský příjem, Poslední odhad, Podobný počet, Dobrá zpráva, Time Warner, Americký dolar40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Vyzývavá krása, rafinovanost, nevinnost i perverzní voyeurské fantazie. Filmaři už se sexu ve filmu nebáli, a tak dala 80. léta vzniknout řadě kultovních ženských erotických symbolů.

Marek Čech
Filmy a seriály
Tohle nejsou Jedenáctky, ale Linux. Windowsfx 11 opisuje opravdu důkladně
Lukáš Václavík
Windows 11Operační systémyLinux
Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

** Oproti Desítkám významně stouply hardwarové požadavky ** Windows 11 mají nový vzhled, ale výrazně narušují workflow. ** Potěší vyhledávání, multitasking i rychlejší aktualizace

Petr Urban
Windows 11Testy
Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Chcete jednoduše ukázat známým fotky z dovolené a displej vašeho telefonu vám přijde malý? Promítněte si jej na obrazovku počítače, bez nutnosti kopírování nebo připojení přes kabel.

Jan Spěšný
SmartphoneWindows 10Android