Nečekané: ceny LCD displejů rostou

Nejsou všechny zprávy příjemné – Japonci si na LCD displeje drží monopol a snadno jej nepustí.
S růstem cen počítačových komponentů na rozdíl od jejich poklesů se setkáváme zřídka, obvykle v případě havárie či výpadku ve výrobě – možná si ještě vzpomenete na požár v jedné japonské továrně na polovodičové prvky, který asi před šesti lety způsobil až trojnásobný vzrůst cen pamětí (a to byly doby, kdy jedno mega stálo 4 000 Kč, takže to bolelo…).

Nyní hlásí prodejci vzrůst cen LCD displejů – žádné výpadky ve výrobě nenastaly, ale důvod je prostý: poptávka převyšuje nabídku. LCD displeje jsou vyráběny především v Japonsku (firmy jako Matsushita, Sharp, NEC, Toshiba atd.), a po roku velké převahy nabídky nad poptávkou se situace mění – výrobci jdou s cenami nahoru. Protože v předchozích letech poptávka po LCD displejích příliš nerostla, neinvestovali tito výrobci do výrobních kapacit; také to jistě bylo dáno ekonomickými problémy Japonska. Cenový vzrůst v posledních měsících činil zhruba 15%, což je určitě nepříjemné překvapení hlavně pro výrobce notebooků, ale také i producentů LCD displejů pro stolní počítače. V cenách notebooků se to zatím dramaticky neprojevilo, protože zase klesají ceny jiných komponentů; znamená to ale, že ceny přenosných počítačů nejdou dolů, spíše stagnují.

Na výrobu jsou nejnáročnější aktivní displeje (TFT) a samozřejmě displeje s velkou úhlopříčkou – a právě po těch je největší zájem, i u levných notebooků se už pasivní displeje nepoužívají.

Ani vyhlídky do budoucnosti nejsou moc pozitivní: vyrobit továrnu na aktivní displej není levné ani rychlé a japonské firmy jsou dnes rády, že po hubených letech mohou zvyšovat ceny a své zisky. Analytici usuzují, že ceny budou ještě stoupat, možná postupně až o dalších dvacet let. To sice moc nepřibrzdí prodej notebooků, o které je stále stoupající zájem a kde se zase dá leccos dohnat poklesem cen procesorů, pamětí, disků atd., ale rozhodně to nepomůže nástupu stolních LCD displejů, po kterých uživatelé hodně touží, ale které jsou jim finančně stále nedostupné.

Váš názor Další článek: Omnicom pečuje o velké sítě

Témata článku: LCD, Výpadky paměti, Levné stolní počítače, Sharp, Velká úhlopříčka, Cena, Japonský výrobce, Velké překvapení, LCD displej, Displej, Růst, Levný notebook


Určitě si přečtěte

Internet poslední naděje. Kdo má nejlepší tarif „LTE na doma“?

Internet poslední naděje. Kdo má nejlepší tarif „LTE na doma“?

** Srovnali jsme fixní LTE připojení od tuzemských operátorů ** Liší se rychlostmi, cenou i podmínkami ** Na co všechno dát pozor?

Lukáš Václavík | 27

Filmové pirátství asi jen tak nezmizí. Když už musíte, stahujte bezpečně v Seedru

Filmové pirátství asi jen tak nezmizí. Když už musíte, stahujte bezpečně v Seedru

** Máme HBO Go, máme Netflix... ** Ale stejně krademe filmy a seriály ** Když už musíte, stahujte torrenty bezpečně v Seedru

Jakub Čížek | 141


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 8 000 Kč

Test bezdrátových headsetů

Linux i pro začátečníky

Jak surfovat anonymně