Microsoft | Windows | Android | Surface | Mobilní telefon

Nečekané bomby od Microsoftu: Dvoudisplejový Surface s Windows 10X a skládací telefon s Androidem!

Od dnešní tiskové konference Microsoftu nečekal asi nikdo nic moc víc než představení inovovaných notebooků řady Surface. Očekávaným vrcholem bylo uvedení nového Surfacu s procesorem ARM. Ano, to se stalo. Jenže Microsoft k tomu dokázal pořádně překvapit, a to hned dvakrát! 

Počítač se dvěma displeji a Windows 10X

Microsoft Surface Neo je nový malý osobní počítač od Microsoftu, jaký tu ještě nebyl. Připomíná dva tablety připojené k sobě plně otočným kloubem, protože má dva displeje, které na sebe plynule navazují. Jenže uvnitř je procesor od Intelu a operační systém Windows. A to nový systém Windows 10X.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Microsoft Surface Neo

Windows 10X je nová verze Windows vyvíjená právě pro zařízení se dvěma displeji. Bude podporovat moderní aplikace i běžné programy, hlavní devizou uzpůsobeného systému bude efektivní využívání dvou obrazových ploch.

Samotné zařízení je jen 5,6 mm tenké a váží něco přes půl kila. Poběží na procesoru od Intelu generace Lakefield optimalizovaný pro zařízení se dvěma displeji. 

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Microsoft Surface Neo v reálu na tiskové konferenci

Ovládání bude možné přes dotykové displeje, ale také prostřednictvím pera a hardwarové klávesnice. Po připojení klávesnice může část jednoho displeje zakrýt a vznikne tak notebook s displejem nad klávesnicí, anebo klasicky s touchpadem pod klávesnicí. Klávesnice se dá připevnit, jak se vám to hodí, drží na magnetech. 

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Microsoft Surface Neo

Počítač se začne prodávat až za rok. Microsoft ho uvedl už nyní z jasného důvodu – musí dát vývojářům čas, aby na dvoudisplejové zařízení s Windows 10X připravili aplikace, které nových možností pořádně využijí. A uvést něco takového až na tradiční jarní vývojářské konferenci by bylo pozdě. ,

Bájný Surface Phone je skutečností

Konstrukčně podobný je i Microsoft Surface Duo. Jenže pozor, toto už není počítač, ale telefon! Rozkládací zařízení se dvěma displeji poběží na Androidu a dá se plně rozevřít tak, že vznikne něco jako telefon s displeji na obou stranách. 

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 
Microsoft Surface Duo

Úhlopříčka každého displeje by měla být 5,6", což dnes může znít jako málo, ale displeje mají zjevně poměr stran 4:3, což zaručí i při této úhlopříčce poměrně velkou pracovní plochu. Obzvlášť, když takové displeje máte k dispozici dva.

Také Surface Duo bude uvedený až za rok a do té doby mají vznikat nové aplikace, které možnosti nového zařízení využijí. Jsme velmi zvědaví na provázanost operačního systému Android, launcheru Microsoftu a navázaných aplikací. V ukázkových videích vypadá vše dobře použitelně, ale vím, že v praxi to tak být úplně nemusí. 

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Microsoft Surface Duo

Surface Duo se profiluje jako produktivní zařízení na práci. Je to poznámkový blok, diář, telefon... prostě minipočítač se vším důležitým. Snad proto ani nepadla zmínka o fotoaparátu, což je přitom jeden z hlavních prvků výbavy dnešních telefonů. Na Surface Duo je kamera vidět jen jedna nad jedním z displejů. Po přetočení displeje by mohla posloužit i jako hlavní fotoaparát - ale jaké má parametry a jak fotí? To Microsoft zatím neprozradil. Zjevně to u tohoto zařízení není priorita. 

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 
Microsoft Surface Duo v reálu na tiskové konferenci

O obou dvoudisplejových novinek je to od Microsoftu signál, kudy se ubírá vývoj a dá se očekávat, že ostatní výrobci budou tento trend následovat. Na Androidu už se tak v podstatě děje díky ohebným zařízením, na platformě Windows už se o dvoudisplejových zařízeních také šušká. Zatím nevíme, kolik budou novinky stát, až přijdou za rok na trh. Je ale celkem jisté, že v tu dobu už nebudou tak ojedinělé, jako jsou dnes. 

Podívejte se na další představené novinky Microsoftu, které se začnou prodávat už nyní: 

Diskuze (57) Další článek: Výrobce čipů GlobalFoundries se chystá vstoupit na veřejnou burzu

Témata článku: Microsoft, Windows, Android, Operační systémy, Surface, Mobilní telefon, Windows 10X, Microsoft Surface, Displej, Telefon, Zařízení, Aplikace, Surface Phone


Určitě si přečtěte

Zorin OS 15: Vyzkoušejte další hezký a nenáročný linux pro mamku a taťku

Zorin OS 15: Vyzkoušejte další hezký a nenáročný linux pro mamku a taťku

** Ačkoliv je grafických linuxů plný internet, stále vládnou Windows ** Jeden z nich se jmenuje Zorin OS a nedávno se dočkal aktualizace ** Dělají jej dva kluci z Irska a je fakt hezký

Jakub Čížek | 114

Nové iPhony, hodinky a další novinky Applu: Zase bude za co utrácet

Nové iPhony, hodinky a další novinky Applu: Zase bude za co utrácet

Dnes proběhla další velká prezentační akce Applu, na které došlo k odhalení nových iPhonů a dalších novinek. Událost jsme sledovali online, a tak se můžete podívat na chronologický zápis těch nejdůležitějších informací.

David Polesný | 136

Starý smartphone nemusí skončit v koši. 10 způsobů, jak ho ještě můžete využít

Starý smartphone nemusí skončit v koši. 10 způsobů, jak ho ještě můžete využít

** Co dělat s vysloužilým chytrým telefonem? Neházejte ho do koše! ** Našli jsme pro vás deset možností, jak ho prakticky využít ** I stará zařízení tak mohou být užitečná

Karel Kilián | 47

3D tisk pro naprosté zelenáče: Co vyrobíte na laciném stroji za pár tisíc korun

3D tisk pro naprosté zelenáče: Co vyrobíte na laciném stroji za pár tisíc korun

** Domácí 3D tisk je dnes už finančně dostupný prakticky všem ** Lacinou tiskárnu pořídíte za pár tisíc korun ** Jak vlastně tisk probíhá a jak navrhnout, co vytisknout

Jakub Čížek | 66Aktuální číslo časopisu Computer

Speciál o přechodu na DVB-T2

Velký test herních myší

Super fotky i z levného mobilu

Jak snadno upravit PDF