Microsoft | Windows | Android | Mobilní telefon | Surface

Nečekané bomby od Microsoftu: Dvoudisplejový Surface s Windows 10X a skládací telefon s Androidem!

Od dnešní tiskové konference Microsoftu nečekal asi nikdo nic moc víc než představení inovovaných notebooků řady Surface. Očekávaným vrcholem bylo uvedení nového Surfacu s procesorem ARM. Ano, to se stalo. Jenže Microsoft k tomu dokázal pořádně překvapit, a to hned dvakrát! 

Počítač se dvěma displeji a Windows 10X

Microsoft Surface Neo je nový malý osobní počítač od Microsoftu, jaký tu ještě nebyl. Připomíná dva tablety připojené k sobě plně otočným kloubem, protože má dva displeje, které na sebe plynule navazují. Jenže uvnitř je procesor od Intelu a operační systém Windows. A to nový systém Windows 10X.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Microsoft Surface Neo

Windows 10X je nová verze Windows vyvíjená právě pro zařízení se dvěma displeji. Bude podporovat moderní aplikace i běžné programy, hlavní devizou uzpůsobeného systému bude efektivní využívání dvou obrazových ploch.

Samotné zařízení je jen 5,6 mm tenké a váží něco přes půl kila. Poběží na procesoru od Intelu generace Lakefield optimalizovaný pro zařízení se dvěma displeji. 

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Microsoft Surface Neo v reálu na tiskové konferenci

Ovládání bude možné přes dotykové displeje, ale také prostřednictvím pera a hardwarové klávesnice. Po připojení klávesnice může část jednoho displeje zakrýt a vznikne tak notebook s displejem nad klávesnicí, anebo klasicky s touchpadem pod klávesnicí. Klávesnice se dá připevnit, jak se vám to hodí, drží na magnetech. 

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Microsoft Surface Neo

Počítač se začne prodávat až za rok. Microsoft ho uvedl už nyní z jasného důvodu – musí dát vývojářům čas, aby na dvoudisplejové zařízení s Windows 10X připravili aplikace, které nových možností pořádně využijí. A uvést něco takového až na tradiční jarní vývojářské konferenci by bylo pozdě. ,

Bájný Surface Phone je skutečností

Konstrukčně podobný je i Microsoft Surface Duo. Jenže pozor, toto už není počítač, ale telefon! Rozkládací zařízení se dvěma displeji poběží na Androidu a dá se plně rozevřít tak, že vznikne něco jako telefon s displeji na obou stranách. 

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 
Microsoft Surface Duo

Úhlopříčka každého displeje by měla být 5,6", což dnes může znít jako málo, ale displeje mají zjevně poměr stran 4:3, což zaručí i při této úhlopříčce poměrně velkou pracovní plochu. Obzvlášť, když takové displeje máte k dispozici dva.

Také Surface Duo bude uvedený až za rok a do té doby mají vznikat nové aplikace, které možnosti nového zařízení využijí. Jsme velmi zvědaví na provázanost operačního systému Android, launcheru Microsoftu a navázaných aplikací. V ukázkových videích vypadá vše dobře použitelně, ale vím, že v praxi to tak být úplně nemusí. 

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Microsoft Surface Duo

Surface Duo se profiluje jako produktivní zařízení na práci. Je to poznámkový blok, diář, telefon... prostě minipočítač se vším důležitým. Snad proto ani nepadla zmínka o fotoaparátu, což je přitom jeden z hlavních prvků výbavy dnešních telefonů. Na Surface Duo je kamera vidět jen jedna nad jedním z displejů. Po přetočení displeje by mohla posloužit i jako hlavní fotoaparát - ale jaké má parametry a jak fotí? To Microsoft zatím neprozradil. Zjevně to u tohoto zařízení není priorita. 

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 
Microsoft Surface Duo v reálu na tiskové konferenci

O obou dvoudisplejových novinek je to od Microsoftu signál, kudy se ubírá vývoj a dá se očekávat, že ostatní výrobci budou tento trend následovat. Na Androidu už se tak v podstatě děje díky ohebným zařízením, na platformě Windows už se o dvoudisplejových zařízeních také šušká. Zatím nevíme, kolik budou novinky stát, až přijdou za rok na trh. Je ale celkem jisté, že v tu dobu už nebudou tak ojedinělé, jako jsou dnes. 

Podívejte se na další představené novinky Microsoftu, které se začnou prodávat už nyní: 

Diskuze (61) Další článek: Výrobce čipů GlobalFoundries se chystá vstoupit na veřejnou burzu

Témata článku: Microsoft, Windows, Android, Operační systémy, Windows 10X, Mobilní telefon, Surface, Surface Phone, Win +, Lakefield, Microsoft Surface Neo, Zařízení, Telefon, Microsoft Surface, Zákryt, Surface Duo, Displej, Windows +, Surface Neo, Aplikace


Určitě si přečtěte

Nové názvy, upravený vývoj. Microsoft ukázal, jak teď bude vydávat Windows 10

Nové názvy, upravený vývoj. Microsoft ukázal, jak teď bude vydávat Windows 10

** Podzimní vydání Windows 10 přinese jen minimum novinek ** Aktualizace ponese formální označení 20H2 ** Microsoft mění názvy v programu Windows Insider

Lukáš Václavík | 17

Na měsíc jsem opustil Google a potupně se zase vrátil zpět (komentář)

Na měsíc jsem opustil Google a potupně se zase vrátil zpět (komentář)

** Zkusil jsem se zbavit závislosti na vyhledávači od Googlu ** Jako alternativy posloužily Bing, Seznam a DuckDuckGo ** Mají své silné stránky, ale i nepřekonatelná negativa

Lukáš Václavík | 57

Vyrobíme si falešný Mac mini za tisícovku. Stačí Raspberry Pi a 3D tiskárna

Vyrobíme si falešný Mac mini za tisícovku. Stačí Raspberry Pi a 3D tiskárna

** Vyzkoušíme Raspberry Pi 4 s iRaspbianem ** Operační systém vypadá skoro jako macOS ** Vše strčíme do vlastní stylové krabice

Jakub Čížek | 31

Apple má šanci definitivně se uzamknout. macOS byl na jeho poměry až příliš otevřený

Apple má šanci definitivně se uzamknout. macOS byl na jeho poměry až příliš otevřený

** Apple, vývojáře i uživatele rozhodně nečekají dva roky prázdnin ** macOS se může uzavřít podobně jako iOS a iPadOS ** Přechod na Arm znamená stopku pro hackintoshe

Lukáš Václavík | 105


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: nejlepší notebooky do 20 000 Kč

Test 8 levných IP kamer

Jak vybrat bezdrátová sluchátka

Testujeme Android 11