NEC 1990SXi: Barvy jako víno. A rychle

O LCD monitoru NEC 1990SXi s rychlým S-IPS panelem jsme toho chtěli říci více, než se nám vešlo do časopisu. Proto vám zde přínášíme plnou verzi recenze z Computeru 10/06. K dispozici pouze pro předplatitele.

Plusy a minusy
 +  podání barev
+ dobrá reální odezva
+ vstupy, podstavec, Pivot
- nerovnoměrné podsvícení
- cena
- horší šedé přechody
LCD panely mají oproti CRT obrazovkám řadu výhod i nevýhody. Mezi ty největší nevýhody patří nepřesné podání barev a pomalejší odezva. S prvním nedostatkem začaly LCD panely typu S-IPS, mezi které patří i NEC 1990SXi, bojovat docela úspěšně už před nějakým časem. Ten druhý jim však stále patřil a odsouval S-IPS do role neperspektivní technologie. Ale všechno jde, když se chce, a NEC je jedním z technologických tahounů, kteří dokázali snížit odezvu těchto panelů pod dvacet milisekund nebo dokonce pod deset milisekund mezi šedou a šedou.

Z her mít strach nemusíte

Nebudeme chodit kolem horké kaše, určitě vás zajímá, jestli se udávaná odezva potvrdila také v praxi. Stejně jako ve velkém testu LCD panelů (Computer 3/06) jsme pro tento účel použili výborný program Pixel Persistence Analyzer. Běžná udávaná odezva 18 ms se ukázala jako velmi reálná, podle typu zvolených barev pohybujících se objektů jsme naměřili hodnoty mezi 14–20 ms.

Klepněte pro větší obrázek

Při běžné kancelářské práci včetně skrolování titěrnými tabulkami v Excelu vám bude odezva stačit s přehledem. Jak je to ale při zkoušce nejnáročnější, při hraní her? K otestování jsme použili rychlé akční hry Quake 3 a Unreal Tournament 2004, které vzhledem ke svému stáří běhaly na testovací grafické kartě Radeon X1600 XT stále rychleji než 100 snímků za sekundu (fps) i v nativním rozlišení panelu. Tuto rychlost jsme omezili vertikální synchronizací, aby nedocházelo k jevu zvanému tearing, následně při téměř konstantních 75 fps (75 Hz) jsme ani při delším hraní nezaznamenali známky rozmazávání v důsledku pomalé odezvy.

Budete chtít kvalitní fotky a HD videa

Ale pojďme od her, NEC svůj panel s industriálním vzhledem, tenkým rámem a luxusním podstavcem i cenou primárně pro ně určitě nedělal. S-IPS panely mají oproti jiným typům LCD velmi přesvědčivé podání černé, 1990SXi není výjimkou. Budete-li ale na panel s černou plochou (například okraje při sledování filmu) koukat v noci, všimnete si rušivého podsvícení v horní části. Dvě trubice pod horním rámečkem vytvářejí nepěkný bělavý nádech a to je, kromě pro S-IPS tradičních tenkých proužků místo plynulých přechodů mezi odstíny šedé, také jediná vada jinak dokonalého obrazu.

Klepněte pro větší obrázek

U NECu si můžete volit mezi jednoduchou a pokročilou (na obrázku) nabídkou OSD, možnostmi nastavení tento panel vyniká

Někdo by za vadu mohl považovat už samotnou úhlopříčku panelu společně s nativním rozlišením: na běžné devatenáctce jsou rozteče mezi body jednoduše veliké a jakákoli nedokonalost (komprese JPEG, DivX, šum na fotkách atd.) se ihned nepěkně projeví. Relativně nízké rozlišení je naopak výhodou pro ty, kdo sedí od panelu dále nebo mají horší zrak.

Pevný už v základech

O tom, že testovaný panel neměl žádné vadné body, nemáte jistě pochyb. Před koupí si ale nechte panel předvést, toleranci počtu vadných bodů má i NEC. Další dobrá vlastnost S-IPS je u tohoto panelu také dotažena k dokonalosti – pozorovací úhly jsou téměř 180° v obou osách. Dochází jen k mírné změně odstínu, o inverzi barev nemůže být ani řeč. Doslova kochat se můžete dokonale plynulými přechody mezi všemi barvami či obrazci, které by na jiných panelech vyvolaly moiré.

Podstavec panelu si brzy zamilujete, je parádně těžký a panel při otáčení i nastavování výšky drží jako přibitý. Adaptér napájení je integrován, nebude vám tedy nikde překážet. Nevzhledné kabely můžete schovat dodávanou krytkou.

Klepněte pro větší obrázek

Vstupy NEC nešetřil, zleva doprava: S-Video, DVI-D, DVI-I a D-Sub

Kvalita, za níž zaplatíte

Profesionalitu produktu podtrhuje precizní český manuál, CD s ovládacím i testovacím programem NaviSet a výborná paleta funkcí v OSD nabídce. Ta má dva režimy, standardní a pokročilý, v tom druhém si například nastavíte i funkci zlepšující obraz při použití dlouhého DVI kabelu. S nastavením teploty barev se nemusíte dlouho trápit, čeká na vás sRGB. Zajímavostí je možnost zapnout automatickou regulaci jasu v závislosti na osvětlení místnosti. Sympatie vzbudí maximální spotřeba 46 W a úsporný režim si vystačí dokonce s necelým wattem.

Panel se NECu jednoznačně povedl, k úplnému absolutoriu mu chybí jen lépe vyřešené podsvícení. Jinak je technologie S-IPS už takřka dotažena k dokonalosti, přechody mezi odstíny šedé asi už lepší nebudou. Potěšila by ale lepší cena, za výbornou konstrukci, čtyřletou záruku a kvalitní a dostatečně rychlý obraz totiž také i ve srovnání s konkurenci velmi mnoho zaplatíte. Snad se cena novinky brzy sníží.

Verdikt celkem 81 %
Výborný panel s přesvědčivým podáním barev,
dostatečně rychlou odezvou a skvělým
podstavcem umožňujícím nejen snadné
otočení o 90°. Škoda toho podsvícení a ceny.
obraz 40 % 4,5/5
vybavení 16 % 4/5
ergonomie 20 % 5/5
software 4 % 5/5
cena 20 % 2/5

NEC 1990SXi
produkt 19" LCD panel
cena 17 702 Kč
zdroj Abacus Computer, Ostrava
Cenová osa
NEC 1990SXi 17 702
Eizo S1910 17 326
Fujitsu Siemens P19-2 14 852
Funkce
úhlopříčka 19"
typ displeje S-IPS
pozorovací úhel (H/V) 178°/178°
horizontální frekvence 31,5-81,1 kHz
vertikální frekvence 50-85 Hz
počet barev 16,7 mil.
maximální rozlišení 1 280 × 1 024 bodů
velikost bodu 0,294 mm
vstupy D-Sub, DVI-D, DVI-I, S-Video
odezva 9 ms (šedá/šedá), 18 ms (černá)
kontrast 600:1
jas 270 cd/m2
spotřeba (typická./úsporný režim) 46/1 W
hmotnost s podstavcem 9,0 kg
norma TCO 03
rozměry (v × š × h) 411-560 × 402 × 247 mm
otáčení obrazu ano
nastavení barev vlastní/sRGB/6500K/7500 K/9300K/nativní
reproduktory ne
výstup na sluchátka ne
USB rozbočovač ne
tolerance vadných bodů 3 pixely (bílý, černý), 7 subpixelů (RGB)
příslušenství 2× napájecí kabel (kont. Evropa, Velká Británie), kabel D-Sub/DVI-A, kabel DVI-D/DVI-D, kryt kabelu, manuál, CD s ovládacím softwarem NaviSet, profily a el. manuálem
záruka 4 roky

Váš názor Další článek: Finta: ADSL bez datového limitu? Možná...

Témata článku: Video, Barvy, Víno, Nativní rozlišení, Jak, Luxusní rozlišení, Technologická zkouška, Bar, Odezva, Maximální jas, Tolerance, Velká úhlopříčka, Vertikální video, Horní rám, Napájecí zdroje a adaptéry, Udávaná odezva, Jediná vada, CRT obrazovka, Podsvícení, Technologický tahoun, Panel, Černá barva, Český manuál, Horký objekt, NEC


Určitě si přečtěte

Superinteligenci nedokážeme ovládat a nejspíše se nedozvíme, že už tam někde je

Superinteligenci nedokážeme ovládat a nejspíše se nedozvíme, že už tam někde je

** Firmy i organizace včetně EU připravují etické kodexy pro A.I. ** Vědci z Madridu zkoumali, jestli je budeme moci aplikovat na A.I. 2.0 ** A je tu háček, superinteligence pro nás totiž bude neuchopitelná

Jakub Čížek | 84

Jakub Čížek
Umělá inteligence
Čím nahradit WhatsApp: Vyberte si z 10 alternativních komunikátorů

Čím nahradit WhatsApp: Vyberte si z 10 alternativních komunikátorů

** Z WhatsAppu kvůli novým podmínkám utíkají tisíce uživatelů ** Čím nahradit populární aplikaci pro zasílání zpráv? ** Vybrali jsme pro vás 10 alternativních komunikátorů

Karel Kilián | 112

Karel Kilián
KomunikaceWhatsAppInstant Messaging
Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

** S cenou do 20 tisíc lze vybrat solidní notebook na práci i hry ** Přenosné notebooky nabídnou i kovová těla a rychlý hardware ** Možná největší problém je nedostupnost, nejžádanější kusy jsou vyprodané

David Polesný | 36

David Polesný
VánoceNotebooky

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest rychlých Wi-Fi 6 routerů

Jak ztišit počítač

Velký test mATX skříní