Nebývale masivní zátah na softwarové piráty v Itálii

Na popud BSA proběhl v Itálii rozsáhlý zátah na síť distributorů nelegálního software. Jen samotná čísla jsou zajímavá: 118 milionů EUR v software, 181 obviněných a 10 300 podezřelých.
Nebývale masivní zátah na softwarové piráty v Itálii
Italští policisté z brigády zelených baretů ve spolupráci s Business Software Alliance a italskou Federation against Music Piracy (FPM) zajistili během „Operace myš“ padělky softwarových produktů v hodnotě 118 milionů EUR (cca 3,7 miliardy korun). Policisté pro odhalení organizované skupiny používali sledování IP adres, analýzy log souborů a kryptografické metody pro dešifrování komunikace mezi členy gangu softwarových pirátů. Ti měli v Itálii základnu, ale operovali po celé Evropě. Výsledky šetření kromě zabavených CD a DVD s nelegálním software, hudbou a filmy představuje také 181 obviněných osob. Toto číslo ale z daleka není konečné, policie prověřuje dalších 10 300.

Zelené barety jsou speciální jednotkou rychlého nasazení, která se kromě jiného soustředí na potírání organizovaného zločinu. K doposud největšímu evropskému případu softwarového pirátství je dovedla jediná e-mailová adresa, která poskytla klíč k odhalení dalších 95 000 podezřelých e-mailových schránek. Kromě elektronické pošty používali piráti sítě webových stránek s nabídkou svého zboží, které dodávali zákazníkům poštou. Odborníci odhadují obrat celé skupiny na 2 miliardy EUR ročně.

Zásah přišel v době, kdy BSA zveřejnila statistiky týkající se počítačového pirátství, podle kterých se objem nelegálního softwaru v Itálii pohybuje kolem 47 %, za Itálií se drží Irsko se 42 %. Nízká míra pirátství je ve Velké Británii – 26 % a Dánsku, které je na tom z celé Evropy nejlépe s 24 %.

Mezi zabavenými produkty byl SW Microsoftu, Adobe, Symantecu, ale i Apple Computers a mnoho dalších. Hudební a filmový průmysl zastupovala alba Madonny, Robieho Wiliamse nebo filmy Gangs of New York a Die Another Day.

Témata článku: Software, Gang, Madonna, Zeus, Celý film, Celá Evropa, IT

73 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Hugo 10. 1. 2004 21:41:30

    Kdyz se neumis normalne vyjadrovat, tak se tu ani neukazuj! O...
  • Drake 23. 6. 2003 9:01:54
    Tak to je super ! Můj příspěvek je ale o něčem jiném ...
  • XXX 22. 6. 2003 23:34:18
    jen FYI - existuje studentska verze AutoCADu za necele 3k CZK, takze dost...
Určitě si přečtěte

Co je realita a fikce? Brzy to nepoznáme. A.I. ze Stanfordu tvoří fotky z neexistujících měst

Co je realita a fikce? Brzy to nepoznáme. A.I. ze Stanfordu tvoří fotky z neexistujících měst

** Fotografii každý vnímá jako jednoznačný důkaz ** časem to ale přestane platit ** Strojové učení se totiž neustále zdokonaluje

16.  8.  2017 | Jakub Čížek | 13

Nový Skype! Vypadá jinak a je „sociálnější“

Nový Skype! Vypadá jinak a je „sociálnější“

18.  8.  2017 | Markéta Mikešová | 40

USB zařízení je možné odposlouchávat ze sousedního portu

USB zařízení je možné odposlouchávat ze sousedního portu

** Crosstalk byl dřív problém paralelních portů, dnes se ho pokusili prověřit na USB ** Zařízení ze sousedního USB portu může odposlouchávat to vedlejší ** Mohou vznikat záškodnické flašky nebo třeba USB lampičky

14.  8.  2017 | Adam Harmada | 19


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test NVMe a SATA SSD

Máte slabý signál
Wi-Fi? Poradíme!

Jak umělá inteligence opravuje fotky

Kupujete dron? Ty levné se nevyplatí