Nebývale masivní zátah na softwarové piráty v Itálii

Na popud BSA proběhl v Itálii rozsáhlý zátah na síť distributorů nelegálního software. Jen samotná čísla jsou zajímavá: 118 milionů EUR v software, 181 obviněných a 10 300 podezřelých.
Italští policisté z brigády zelených baretů ve spolupráci s Business Software Alliance a italskou Federation against Music Piracy (FPM) zajistili během „Operace myš“ padělky softwarových produktů v hodnotě 118 milionů EUR (cca 3,7 miliardy korun). Policisté pro odhalení organizované skupiny používali sledování IP adres, analýzy log souborů a kryptografické metody pro dešifrování komunikace mezi členy gangu softwarových pirátů. Ti měli v Itálii základnu, ale operovali po celé Evropě. Výsledky šetření kromě zabavených CD a DVD s nelegálním software, hudbou a filmy představuje také 181 obviněných osob. Toto číslo ale z daleka není konečné, policie prověřuje dalších 10 300.

Zelené barety jsou speciální jednotkou rychlého nasazení, která se kromě jiného soustředí na potírání organizovaného zločinu. K doposud největšímu evropskému případu softwarového pirátství je dovedla jediná e-mailová adresa, která poskytla klíč k odhalení dalších 95 000 podezřelých e-mailových schránek. Kromě elektronické pošty používali piráti sítě webových stránek s nabídkou svého zboží, které dodávali zákazníkům poštou. Odborníci odhadují obrat celé skupiny na 2 miliardy EUR ročně.

Zásah přišel v době, kdy BSA zveřejnila statistiky týkající se počítačového pirátství, podle kterých se objem nelegálního softwaru v Itálii pohybuje kolem 47 %, za Itálií se drží Irsko se 42 %. Nízká míra pirátství je ve Velké Británii – 26 % a Dánsku, které je na tom z celé Evropy nejlépe s 24 %.

Mezi zabavenými produkty byl SW Microsoftu, Adobe, Symantecu, ale i Apple Computers a mnoho dalších. Hudební a filmový průmysl zastupovala alba Madonny, Robieho Wiliamse nebo filmy Gangs of New York a Die Another Day.

Diskuze (73) Další článek: Chystají se nové levné čipsety Intelu a ATI

Témata článku: Software, Zeus, Celá Evropa, Gang, Celý film, Pirát, Nízká míra, IT, Madonna, Zátah

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Ochraňte svou techniku před zloději

Testy All-in-One PC a herních monitorů

Proč byste měli chtít HDR televizi

Svět leteckých simulátorů