Nebuďte jako Emma Watson. Poradíme, jak nepřijít o hanbaté fotky

 • Pokud už choulostivé snímky vyfotíte, dbejte na jejich zabezpečení
 • Útočníci je nejčastěji získají z cloudového úložiště
 • Pozor si dejte i na phishing a řádné zabezpečení telefonu
Nebuďte jako Emma Watson. Poradíme, jak nepřijít o hanbaté fotky

Pozor na cloudy

Fotografie intimnějšího charakteru bývají častým cílem hackerů. Stává se to především celebritám a teď se v tomto nechtěně zviditelnila Emma Watson. Jenomže je to i zákeřná zbraň pomsty a leckdy k získání citlivých fotografií není ani potřeba nějakých pokročilých hackerských technik. Proto může být tomuto riziku vystaven prakticky každý.

Mobilní systémy jako Android a iOS mají jednu skvělou funkci, která při běžném používání zcela nahradí ruční kopírování fotek z telefonu pomocí kabelu – synchronizaci do cloudu. Veškeré fotografie nebo videa se v okamžiku připojení k Wi-Fi automaticky nahrávají na úložiště iCloud u Applu nebo Drive u Androidu. Odtud je možné sdílení, stažení či úprava.

Pokud ale na fotce není váš nedělní oběd či kelímek od Starbucks, nýbrž mnohem citlivější obsah, synchronizace do cloudu rozhodně není rozumná. Právě z těchto úložišť totiž útočníci nejčastěji získávají citlivé fotografie. A s trochou neopatrnosti se mohou dostat i do vašeho cloudu. I když nejste celebritami, intimní fotky či videa se dají ve větším množství zpeněžit. Hacker má tedy motivaci zaměřovat se nejen na účty slavných a vy můžete mít problém.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Vypnout lze automatické nahrávání fotek do iCloudu, ale také Dropboxu nebo OneDrive

V případě iOS proto zamiřte do nastavení, nabídky Fotky a fotoaparát a tady deaktivujte možnost Knihovna fotografií na iCloudu. Nyní budou fotografie a pořízená videa uložena pouze v telefonu a bude pouze na vás, jakým způsobem je budete sdílet. U Androidu je potom postup velmi podobný.

Pozor si ale dávejte nejen na automatické nahrávání fotek do systémových cloudů Applu či Googlu, ale i úložišť jako je Dropbox nebo Onedrive. I ty totiž umožňují pořízené fotografie rovnou nahrávat do cloudu. Ve všech případech si proto ověřte v nastavení, že je tato možnost vypnutá.

úvodní fotografie: Marco Bond (CC BY 2.0)

Témata článku: Hacking, Bezpečnost, Tipy, Zajímavosti, Heslo, Dvoufázové ověření, Telegram, Phishing, iCloud, Bbc.com, Bond, Celebrity, Emma, Google Photos, Icloud Drive, Marco, Starbucks, Běžné pořízení, Přihlašovací obrazovka, Fotka, Cizí video, Falešný účet, Konverzace, Běžné používání, Krátký čas

48 komentářů

Nejnovější komentáře

 • Karel Dvořák 27. 3. 2017 17:12:40
  Nemám rád Americké pseudohumanisty, kteří po celém světě rozpoutávají...
 • CalebCox 26. 3. 2017 12:39:01
  To je zase clanek, pominu deleni do kapitol, ale radit takovyhle blbosti a...
 • kasper 26. 3. 2017 11:45:17
  tady je pravda o těch uniklých fotek https://imgur.com/Y21Htij
Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test NVMe a SATA SSD

Máte slabý signál
Wi-Fi? Poradíme!

Jak umělá inteligence opravuje fotky

Kupujete dron? Ty levné se nevyplatí