Nebuďte asociální!

Nejrůznější internetové komunity provázejí Síť sítí téměř od počátku. Vedle klasických diskusních a komunitních serverů, kterým jsme se věnovali v Computeru 8/05, stojí za pozornost tzv. sociální sítě a jejich aplikace – socioware.

Socioware je systém, který umožňuje vytvářet virtuální komunity, tedy prezentace jednotlivých osob z reálného světa, včetně – a to je velmi důležité – jejich kontaktů na další lidi a vztahů mezi nimi. Jedná se vlastně o počítačovou simulaci reálných sítí kamarádů, známých a současných či bývalých kolegů, které má každý z nás.

Některé sociální sítě – například Friendster – fungují spíše jako propracovanější seznamka a blogovací server, údajně tu bloguje například Pamela Anderson. Další socioware aplikace – LinkedIn je hlavně sítí a vyhledávačem profesních kontaktů a pracovních příležitostí. Byla by však chyba tento fenomén odsuzovat jako bublinu pro internetové závisláky nebo kariéristy. Socioware se může v blízké budoucnosti stát významnou součástí profesního (náhrada či doplnění životopisu, reference dalších osob atd.) i soukromého života.

Identita a její vztahy

Vyjdeme-li z nejčastější definice socioware, jedná se o síťové aplikace pracující s těmito mechanismy:

  • Identita – vaše já na internetu. Prezentace toho, co jste, co umíte, vaše jméno, přezdívka, ikona či fotografie. Vůbec nezáleží na tom, zda je vaše identita skutečná (viz fakester), měla by být však stálá a neměnná v čase.
  • Reputace – důvěryhodnost, vypovídá o tom, jak jste v síti oblíbení
  • Přítomnost – projevy vaší identity, co v komunitě „děláte“
  • Vztahy s ostatními – zjednodušeně řečeno „koho máte rádi a koho ne“, kladné i záporné reference
  • Konverzace a sdílení – komunikace jednotlivých identit a případné sdílení nejen informací, ale také MP3 souborů apod.

Ačkoli popis socioware zní trochu odtažitě, jeho používaní není složité. Prostě se na úvodních stránkách zaregistrujete, vyberete si přihlašovací jméno a heslo a prozradíte na sebe, co uznáte za vhodné. Tím vznikne vaše síťová identita. Pak už musíte jen naplnit kritérium přítomnosti – být přihlášeni v síti a vyhledávat, kdo z vašich přátel, známých či kolegů je také přihlášen, a začít si budovat síť kontaktů a přátel a uvádět vaše vztahy k nim. S vybudovanou sociální sítí pak už automaticky přijde ona konverzace a sdílení informací.

Orkut a ti další

Asi nejznámější server, který umožňuje vytváření sociálních sítí, je Orkut. Server po svém spuštění vyvolal velkou vlnu zájmu, ačkoli zdaleka nepatří mezi první projekty tohoto typu. Vytvořil jej jeden ze zaměstnanců společnosti Google, která jej také provozuje. Zajímavostí je, že ke vstupu na server se nestačí pouze zaregistrovat, je nutné mít také pozvánku od někoho, kdo již Orkut používá podobně jako při registraci na googlovském poštovním serveru GMail. Google tím pravděpodobně vytváří zdání určité exkluzivity a elitní virtuální společnosti. V současnosti však již bublina okolo Orkutu splaskla, mimo jiné kvůli problémům s rychlostí a se zabezpečením osobních údajů.

Naproti tomu LinkedIn, jakožto službě pro správu a vytváření profesních kontaktů, zřejmě nic takového nehrozí, protože v základní verzi je zdarma a nevyžaduje pozvánky. Podobně je na tom Friendster, který se chlubí již devatenácti miliony uživatelů (ne všechny účty jsou však aktivní).

Konec klasickému vyhledávání?

Některé pojmy z oblasti socioware
Social bookmarking – sdílení, výměna a kategorizace vlastních záložek a kontaktů s ostatními uživateli na síti

Fakester – zvláštní typ identity na serveru Friendster. Jedná se o uměle vytvořenou identitu například filmové postavy. Administrátoři serveru se zprvu snažili vzniku nepravých identit zamezit, dnes to spíše podporují a řada filmových a televizních postav tak má na Friendsteru svoji identitu

Socioware bývá často přijímáno jako něco zbytečného a server Orkut byl dlouho považován za další z řady diskuzních serverů, nemluvě o Friendsteru s Pamelou Anderson nebo jeho českém protějšku Lide.cz. Obvyklé jsou také dotazy, proč něco takového používat, když máme ICQ nebo Skype. Největší přínos socioware však může v budoucnu být v oblasti vyhledávání a zpracování informací.

Velké vyhledávače jako třeba Google jsou sice schopny nalézt řadu informací, ale už neposkytnou spolehlivé údaje o jejich původu a důvěryhodnosti. Například hledáte-li informace o počítačových tiskárnách, jen s obtížemi ve výsledcích hledání odlišíte reklamní web výrobce od zkušeností uživatelů, publikovaných třeba na nějakém blogu, které mohou být při rozhodování o koupi mnohem důležitější. Nezbývá proto než zdlouhavě prohledávat diskuzní fóra a odhadovat, který z uživatelů je dostatečně zkušený, aby vám poskytl ty nejlepší informace.

A právě tady by mohly pomoci sociální sítě. Aplikace by prostě vyhodnotila důvěryhodnost a pravdivost informace podle důvěryhodnosti a reputace jejích identit (lidí, kteří jsou v síti zapojeni). Snadno byste například zjistili, jaké značky tiskáren upřednostňují zaměstnanci v kanceláři a proč a jakou tiskárnu má doma třeba respektovaný fotograf.

Ukaž mi, kdo jsou tví přátelé

I přes skeptické poznámky o nemožnosti jakkoli počítačově simulovat něco tak složitého a proměnlivého, jako jsou vztahy mezi lidmi, čeká socioware nepochybně zářná budoucnost. Svědčí o tom aktivity jak společnosti Microsoft (projekt Wallop – bohužel jen pro zvané), tak třeba japonské telekomunikační firmy NNT DoCoMo s projektem výměnné sítě pro mobilní telefony SIONet.

Problémů na cestě k ideální a všestranné sociální síti je však celá řada, jedním z nich je počítačové zjištění a vyjádření důvěryhodnosti (např. na základě chování důvěryhodných a respektovaných identit), problém s pravdivostí a ochranou osobních údajů nebo často uváděné rejdy extremistických skupin na Orkutu.

Počet uživatelů socioware přesto dále stoupá, byť si nikdo netroufá odhadnout, jakým tempem. Sítě typu Friendster nebo Lidé.cz jsou především využívány jako chytřejší seznamovací a chatovací servery, na serveru LinkedIn objevíte hlavně lidi nějakým způsobem spjaté s informačními technologiemi. Doba, kdy si pomocí socioware vyhledáme třeba instalatéra, který bydlí nedaleko, a najdeme na něj reference od virtuálních známých, je bohužel ještě trochu vzdálená. Už dnes ale tímto způsobem můžete najít přátele či zaměstnání.

Článek vznikl
ve spolupráci
s časopisem
Computer
a čerpá
z čísla 17/05.


Témata článku: Google, Pamela Anderson, Konverzace, Reálná osoba, Přítel, Počítačová simulace, Sociální síť, Složitý způsob, Reference, Linkedin, Složité heslo

Určitě si přečtěte

Tesla chce změnit nákladní dopravu. Její elektrický náklaďák má ohromující parametry

Tesla chce změnit nákladní dopravu. Její elektrický náklaďák má ohromující parametry

** Tesla představila elektrický kamion ** Má obdivuhodný výkon i dojezd ** Prodávat by se měl už za dva roky

17.  11.  2017 | Vojtěch Malý | 206

Elektronika, která nepotřebuje kabel ani baterii. Živí se rádiovým šumem

Elektronika, která nepotřebuje kabel ani baterii. Živí se rádiovým šumem

** Každá elektrická krabička má konektor pro napájení nebo baterii ** Jenže pozor, jednou by to tak nemuselo být ** Drobná elektronika se může živit rádiovými vlnami

14.  11.  2017 | Jakub Čížek | 15

Nejlepší notebooky do 10 tisíc, které si teď můžete koupit

Nejlepší notebooky do 10 tisíc, které si teď můžete koupit

** I pod hranicí desíti tisíc korun existují dobře použitelné notebooky ** Mohou plnit roli pracovního stroje i zařízení pro zábavu ** Nejlevnější použitelný notebook koupíte za pět a půl tisíce

16.  11.  2017 | Stanislav Janů | 53


Aktuální číslo časopisu Computer

Otestovali jsme 5 HDR 4K televizorů

Jak natáčet video zrcadlovkou

Vytvořte si chytrou domácnost

Radíme s koupí počítačového zdroje