Nebojte se zpracování televize a videa na počítači

Jen nedávno se na osmibitovém počítači podařilo vyloudit první desetivteřinový úryvek zaznamenané hudby. Program včetně dat tehdy zabíral celou paměť počítače. Dnes je zpracování zvuku na počítači naprostou samozřejmostí a nikdo se již nediví ani zpracování videa. Není k tomu zapotřebí žádného drahého zařízení, ale dnes průměrného počítače s kartou pro zachycení videa.
Nebojte se zpracování televize a videa na počítači
Těchto karet je dnes na trhu celá řada v různých cenových kategoriích. My se zaměříme především na tu levnější kategorii. Ta si nicméně po stránce kvality často nezadá s podstatně dražšími profesionálními střižnami videa. Rozdíl mezi nimi je především v rychlosti zpracování. Profesionální střižny jsou určeny pro uživatele, kteří potřebují dosáhnout vysoce kvalitní výsledky rychle v reálném čase (čas jsou peníze) a současně mají lépe odrušenou přijímací část. Pro domácího uživatele není doba zpracování až tak důležitá a veškeré operace kromě samotné digitalizace provádí procesor počítače.

Jaké jsou k dispozici karty?

Existují dva druhy karet využívané pro zpracování videa. Nejoblíbenější jsou analogové TV karty se zabudovaným tunerem pro příjem televizního signálu včetně připojení videa přes kompozitní nebo S-Video vstup. Další variantou jsou karty s rozhraním FireWire (také jako IEEE1394 nebo i-Link), ke kterým lze připojit digitální DV kamery, popř. i jiná zařízení (pevné disky, CD mechaniky apod.). Tyto karty nejsou klasickými video kartami, poskytují ale možnost připojení DV videokamer a s pomocí programového vybavení umožňují zpracovávat video z kamery na počítači.

Typů analogových TV karet je více, opět je lze ale rozdělit do dvou kategorií: kombinované karty a samostatné karty. Samostatné karty jsou určeny pouze pro zachytávání videa. Většinou jsou vybaveny TV tunerem pro příjem normálního TV vysílání a dvěma vstupy z externích zařízení jako VHS videorekordéry a podobně. Připojují se do PCI slotu a s grafickou kartou komunikují přes PCI sběrnici počítače.

Klepněte pro větší obrázek

Představitel samostatných karet Leadtek WinFast TV 2000 XP

Osazeny bývají dvěma typy digitizérů - čipem BT878 (nebo starším BT848) od firmy Conexant nebo SAA713x od Philipse. Výhodou karet s čipem BT878 je jeho rozšířenost a doba používání (již několik let), takže pro něj existuje spousta programů mimo těch dodávaných výrobcem karty. Dokáží přistupovat ke kartě přímo bez použití originálních ovladačů a využít tak i rozšířených vlastností čipu, např. pro dekódování analogových satelitních programů. Čip SAA713x je novější a existuje několik variant s různými parametry. Většinou jde o verze pro lokální TV systémy PAL/NTSC a různých způsobů vysílání zvuku (B/G, D/K, A2, NICAM). Zatím neexistují programy pro přímé ovládání tohoto čipu, Philips ale sám dodává ovladače, které používají výrobci karet. Výhodou čipu je desetibitové rozlišení převodníku (oproti osmibitovému u BT878).

Klepněte pro větší obrázek

Představitel kombinovaných karet ATI All-in-Wonder Radeon 9700 Pro

Kombinované karty jsou normální grafické karty navíc vybavené video vstupy a některé i TV tunerem. Vyrábí je téměř každý výrobce grafických karet (nVidia, ATI, Matrox), nejrozšířenější a dalo by se říci i legendou mezi nimi je typ All-In-Wonder od firmy ATI. Výhodou těchto karet je úspora jednoho PCI slotu, ale vzhledem k velmi rychlému vývoji grafických čipů tyto karty rychle zastarávají. Výhodou je, že při normálním sledování TV nemusí (a ani nemohou - ovladače to nedovolují) data z karty putovat po PCI sběrnici do grafické karty, protože tam již jsou a o celé zobrazení se stará karta. Ulehčuje to tak systému při ukládání videa na disk, nelze ale zpracovávat video v reálném čase (například filtraci šumu, odstranění prokládání).

Každý typ karty má tedy svá pro i proti a při rozhodování o koupi TV karty je třeba je brát v úvahu. Samostatné karty nepodléhají tak rychle zastarávání a při upgradu počítače vám stále mohou zůstat. Nejsou také tolik drahé (2-4 tis. Kč). Pokud nepotřebujete TV tuner, vhodné jsou kombinované karty typu VIVO (video-in + video-out), které stále nejsou tak drahé (4 – 6 tisíc) jako řešení s tunerem, které ale ušetří jeden PCI slot. Každopádně je vhodné kupovat značkové karty např. od firem ATI, AVerMedia, Pinnacle nebo Hauppauge, kde lze očekávat lepší podporu a častější vydávání nového software než u neznačkových.

Pokud chcete pouze přenést video z digitální DV kamery do počítače pro zpracování, stačí jednoduchá Firewire karta v ceně kolem 1 tisíce Kč. Nejde o digitalizační zařízení, protože video je již v digitální podobě v kameře na pásku, ale o jakési rozhraní podobné USB.

Silný zbytek počítače

V úvahu je třeba brát i ostatní části systému. Především velikost pevných disků hraje velkou roli, protože video zabírá spoustu místa. Můžete namítnout, že se dnes vejde celovečerní film na jedno CD o velikosti 700 MB, jde ale o velmi zkomprimované video. Nezkomprimované video (v kódování RGB24) zabere asi 30 MB za jednu vteřinu, takže hodinová nahrávka asi 110 GB. Proto se i při zachytávání videa používá komprese, ta ale vyžaduje výkonnější procesor. Pro běžné potřeby postačí procesor 600 MHz a rychlejší s pevným diskem alespoň 60 GB, což již dnes není naštěstí problém.

Jaké je kódování videa?

Nyní se podívejme stručně na parametry videa, které je nutné nastavit v zachytávacích programech. Video se ukládá do souboru AVI, který je pod Windows standardem. Je třeba brát v úvahu, že ve Windows 95/98/Me je maximální velikost souboru 4 GB, takže je lepší používat Windows 2000 nebo XP s diskovým systémem NTFS. Velikost obrazu je určena rozlišením, tedy počtem bodů v Xové a Yové souřadnici. Standardně se nastavuje poměr pixelu 1:1, rozlišení je pak v poměru 4:3, což je poměr stran TV vysílání. Pro PAL je maximální rozlišení 768x576 a dává maximální kvalitu (někdy se používá 720x576). Poloviční rozlišení 384x288 přibližně odpovídá kvalitě VHS. Některé programy umožňují nastavit jakékoliv rozlišení (např. VirtualDub, ATV), jiné pouze standardní.

Existuje několik způsobů kódování obrazu. Nejčastější je RGB24, při kterém má každá ze tří barevných složek (červená, zelená a modrá) přidělený jeden bajt, což je dohromady 3x8=24 bitů. Obdobně je tomu i pro RGB15, RGB16, RGB32. Toto ale nejsou formáty příliš spořící místo, proto se používá kódování YUV (Yellow under Violet). Nepoužívá se už kódování pomocí červené, zelené a modré, ale obsahuje jasovou složku a dvě složky pro definici barvy (většinou jako rozdíl k jasu, nepoužívá se plných osm bitů). Těchto formátů existuje spousta a velikost jednoho bodu je u nich také různá, např. YUV2, UYVY (16 bitů), YUV12, BTYUV (12 bitů) nebo YUV9 (9 bitů). Tyto formáty se dále komprimují kvůli zmenšení velikosti souboru na disku a snížení datového toku na disk. K tomu se používají kodeky (KOder-DEKoder), které převedou nekomprimované video (RGB, YUV) do speciálního formátu. Je nutné nastavit kódování obrazu takové, které zvolený kompresor podporuje. Pokud nastavíme špatný formát kódování, daný kodek se nám v seznamu nezobrazí. Existuje spousta kodeků, mezi nejpoužívanější patří MJPEG (Motion JPEG - je téměř ekvivalentní formátu MPEG s pouze I frame), Indeo Video, MPEG, Wavelets a další.

Dodávané programy málokdy postačí

Dnes již existuje spousta programů pro ovládání TV karet, zachytávání a editaci videa. V prvé řadě jsou to originální programy dodávané jako příslušenství k zakoupené kartě. Bohužel je třeba podotknout, že málokdy se jedná o stabilní, do konce dotažený software, i když se většinou honosí spoustou funkcí jako zachytávání rovnou do MPEG, timeshift (zpožděné přehrávání) apod. Uživatel ale většinou požaduje něco úplně jiného - přítulný software, který plní požadovanou funkci. Např. zachytávání rovnou do MPEG nebo DivX v reálném čase totiž není většinou příliš kvalitní nebo je nutné použít vyšší datový tok než je požadovaný.

Proto většina uživatelů nakonec stejně skončí u jiného software. Uveďme např. ATV2000, které umožňuje filtrování obrazu v reálném čase, odstranění prokládání (deinterlace), zachytávání do AVI s libovolným kodekem, možnost uložit nastavení do profilů apod. Dalším oblíbeným kouskem je DScaler, který je určen především pro sledování TV a obsahuje nejlepší odstranění prokládání a filtraci v reálném čase. Oba programy jsou volně ke stažení.

Klepněte pro větší obrázek

Český program ATV2000 využijete při sledování i ukládání videa.

Nahrané video je možné zpracovávat např. v programu VirtualDub. Jedná se o jednoduchý nástroj pro sestříhání a uložení videa v AVI formátu. Vynikající devizou tohoto programu je množství video filtrů, pomocí kterých lze zlepšit kvalitu obrazu. Jde asi o nejlepší program pro převod videa do DivX a navíc jde opět o freeware. Nejde o plnohodnotný video editor pro stříhání záznamu z dovolených, k tomu je třeba sáhnout po placených nástrojích.

Klepněte pro větší obrázek

VirtualDub je jednoduchý nástroj pro sestříhání a uložení videa v AVI formátu.

Pro domácího uživatele jsou vhodné jednoduché softwarové střižny, např. Ulead Videostudio, Mainconcept EVE nebo Pinnacle Studio 8, které umožňují sestříhat video, vložit různé přechodové efekty a filtry, přidat titulky, vlastní komentář a hudbu na pozadí. Výstup do DivX nebo MPEG je již u nich samozřejmostí. Hlavní předností těchto programů je rychlost a jednoduchost, sám vás provází a radí co máte dělat dál, má ovšem některá omezení, např. počet zpracovaných stop, počet filtrů a efektů.

A pokud vám i toto přestane stačit, je k dispozici spousta profesionálních editorů, kde jste již omezeni jen vlastní fantazií a umem (a také schopností program ovládat a penězi). Vyjmenujme např. Sonic Foundry Vegas, Adobe Premiere nebo Ulead Media Studio Pro.

Klepněte pro větší obrázek

Pro jednoduchý převod AVI do formátu MPEG-1 nebo MPEG-2 lze použít enkodér TMPGEnc.

Pro jednoduchý převod AVI do formátu MPEG-1 nebo MPEG-2 lze použít enkodér TMPGEnc. Jedná se o zkušební 30denní verzi, po tuto dobu ale funguje bez omezení. Platit se za něj musí kvůli licenčnímu poplatku za MPEG-2.

Ať už použijete jakoukoliv kartu nebo software, tak výsledek záleží vždy jen na vás. Určitě se musíte obrnit trpělivostí, protože hlavně z počátku budete tápat. Chce to si na vše sáhnout a vyzkoušet, věřte ale, že po čase se každý software poddá.

Autor článku je autorem programu ATV2000 pro televizní karty a současně působí na serveru tvfreak.cz.

Diskuze (65) Další článek: Firma HP uvádí na trh již 5. generaci DDS

Témata článku: Video, Televize, Sledování TV, Zpracování, Stará karta, Jednoduchý typ, Tel, Vhodný uživatel, Vhodný font, Digitální vstup, Různé kategorie, Maximální počet, Přímé ovládání, Sonic, Požadovaná rychlost, Různá omezení, Nahrané video, Pinnacle Studio, Vid, TV Tuner, Reálný čas, Video Editor, Wonder, Satelitní karty, Karta


Určitě si přečtěte

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

** K odposlechu mozků používáme EEG ** To má ale žalostné informační rozlišení ** Rusům pomohla počítačová neuronová síť

Jakub Čížek | 28

Zorin OS 15: Vyzkoušejte další hezký a nenáročný linux pro mamku a taťku

Zorin OS 15: Vyzkoušejte další hezký a nenáročný linux pro mamku a taťku

** Ačkoliv je grafických linuxů plný internet, stále vládnou Windows ** Jeden z nich se jmenuje Zorin OS a nedávno se dočkal aktualizace ** Dělají jej dva kluci z Irska a je fakt hezký

Jakub Čížek | 115

Bývalý zaměstnanec Nokie vysvětluje, proč telefony s Windows Phone neuspěly

Bývalý zaměstnanec Nokie vysvětluje, proč telefony s Windows Phone neuspěly

** Za neúspěchem Microsoftu v mobilech stojí i Windows 8 ** Microsoft pozdě naskočil do rozjetého vlaku ** Uživatelé neměli zásadní důvody, proč přejít

Karel Kilián | 138


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 20 procesorů

Srovnání 15 True Wireless sluchátek

Vyplatí se tisknout fotografie doma?

Vybíráme nejlepší základní desky