Nebojte se spywaru!

Během brouzdání po vašich oblíbených internetových stránkách se do počítače snaží proniknout více či méně škodlivé programy pochybného původu. Jedním z neblaze proslulých a často skloňovaných fenoménů poslední doby jsou také nejrůznější „špiónské“ prográmky.
Nebojte se spywaru!

Související odkazy

Slovník
betaverze
dialer
firewall
freeware
server
utilita
virus

Asi není internetového nadšence, který by při putování světem webových stránek alespoň jednou nemusel odmítnout stažení a nainstalování aplikace, i když o ni původně nejevil pražádný zájem. Právě taková vyskakující okna, nabízející přímé stažení „skvělých“ programů zdarma, patří mezi průvodní jevy špiónských prográmků - spywaru, adwaru, dialerů, malwaru apod. Spyware pak označuje aplikace, které o vás shromažďují rozličné informace. Děje se tak samozřejmě - a to je nejdůležitější - bez vašeho vědomí.

Na činnost klasického spywaru často navazuje na druhém místě jmenovaný adware, který zobrazuje reklamy. Pro záškodníka ideální scénář vypadá přibližně tak, že tradiční spyware klient v tichu a bezpečí sleduje, které stránky navštěvujete, a získané informace odesílá na předem určený server. Pak přichází ta nejlepší doba pro adware, který na základě získaných informací nabízí různé výrobky, aplikace apod. Spyware tak například zjistí, že surfujete po stránkách s pornografickým materiálem, a adware vás napříště "potěší" pop-up oknem s nabídkou prodloužení penisu.

Nikdo bohužel není schopen zaručit, že spyware monitoruje pouze váš spotřebitelský vkus a gusto. Často diskutovanými záškodníky jsou také dialery, které mění připojení vytáčené linky na nesrovnatelně dražší tarify. Konečně termínu malware se obecně užívá pro programy, vydávající se za utility pro odstranění spywaru, nicméně jej samy obsahují. V dalším textu budeme termínem spyware souhrnně označovat všechny podobně záškodnické aplikace.

Nemoc zvaná spyware

Podobně jako se počítačové viry projevují nějakým více či méně škodlivým způsobem, také spyware může nepřímo svou přítomnost dávat najevo různě. Už se vám stalo, že se startovní stránka vašeho oblíbeného internetového prohlížeče z ničeho nic změnila a namísto preferovaného portálu vás vítala neznámá webová stránka? Nebo jste například byli místo notoricky známé chyby 404 – stránka nenalezena přesměrováni na neznámý vyhledávací server? To vše mohou být příznaky nemoci zvané spyware.

Dalším z takových symptomů je zvýšený počet pop-up oken nabízejících různé produkty a větší množství reklamy vůbec. Kvůli tomu, že spyware je aplikace jako každá jiná, můžete na pomalejších počítačích také zaregistrovat nepříjemně vyšší zatížení procesoru nebo internetového připojení. Spyware dále logicky často nebývá profesionálně testovanou aplikací (například s extrémním programováním se u něj setkáte jen těžko), takže může být příčinou náhlého zatuhnutí systému nebo jeho nestability.

Boj se záškodníkem

Proti spywaru se můžete bránit několika způsoby, žádný z nich vám ale bohužel neposkytne stoprocentní záruky. Jak již bylo naznačeno v předchozím textu, jednou z častých cestiček, po kterých se záškodnický software do vašeho počítače dostává, je lákavě znějící nabídka na stažení programu zdarma. V této první fázi je obrana relativně jednoduchá - nestahujte úmyslně programy, kterým nemůžete důvěřovat. Ruku na srdce - kolikrát jste bez přečtení informace ukončili dialog stisknutím tlačítka jen proto, aby tak říkajíc nezacláněl?

Další možností obrany je správně nakonfigurovaný firewall, který spywaru dokáže znemožnit odeslání nasbíraných informací, nebo mu dokonce vůbec nedovolí fungovat. Správně nastavené parametry bezpečnosti webového prohlížeče také patří mezi faktory ovlivňující šance spywaru na úspěch. Pokud jste se v tomto směru vydali špatnou cestou, pak se vás prohlížeč ani nemusí ptát, zda tu či onu aplikaci chcete stáhnout a nainstalovat, prostě to udělá sám - typickým příkladem je nastavení zabezpečení aplikace Internet Explorer na stupeň „nízká úroveň“.

Jiným krokem k cíli surfování bez spywaru může být návštěva stránek zveřejňujících seznamy aplikací, které v sobě spywaru obsahují. Možná budete až překvapeni, jaké názvy se nacházejí v takovýchto černých listinách například na stránkách SpywareGuide. Můžete zde nalézt seznam více jak čtrnácti set záškodnických prográmků včetně jejich detailního popisu. U každého z nich je dále číslem od 1 do 10 vyjádřen stupeň hrozícího nebezpečí, přičemž čím vyšší hodnocení, tím větší hrozba.

Obdobnou službu v češtině poskytuje povedený web Trojanhelp.wz.cz ve své databázi spyware. Ochranu vašeho prohlížeče proti pop-up oknům s nejrozličnějšími reklamami si můžete otestovat třeba na stránce PopupTest, kde se nabízí hned několik zkoušek neprůstřelnosti.

Pravidelná aktualizace je nutná

Jakmile se už spyware v počítači nachází, nezbývá než na pomoc zavolat specializované aplikace pro jeho odstranění. Spyware totiž ve skutečnosti není ničím jiným než kusem škodlivého programového kódu, takže se proti němu dá bojovat podobně jako v případě některých klasických počítačových virů – např. porovnáváním sekvencí.

Analogie je zřejmá také při práci programu detekujícího a odstraňujícího spyware. Ten postupně prozkoumává váš počítač, porovnává údaje se vzorky ve své databázi, a tím zjišťuje, který spyware je v počítači aktivní. Pro vyrovnaný boj se záškodnickým softwarem je tedy nezbytně nutné zmiňovanou databázi pravidelně aktualizovat - stejně jako v případě antivirových systémů. Vzhledem k tomu, že k dispozici je řada kvalitních programů zcela zdarma, zaměříme se právě na kategorii freeware.

Klepněte pro větší obrázek

Pravděpodobně nejznámějším zástupcem skupiny programů bojujících proti nešvaru jménem spyware je aplikace Ad-aware od společnosti Lavasoft. Tu lze ve verzi Personal používat pro osobní potřeby zdarma, k dispozici jsou ale také pokročilejší, avšak placené verze Professional a Plus. Ty navíc dovolují například odhalovat spyware v reálném čase při surfování, a ne až po jeho zahnízdění se v počítači.

Výhodou popisovaného produktu společnosti Lavasoft je také existence české lokalizace zdarma a pravidelná aktualizace databáze spywaru. Při standardním testování programem Ad-aware dochází především k prozkoumání běžících procesů, registru systému Windows a záložek webového prohlížeče Internet Explorer.

Ani v mnoha pádech skloňovaná společnost Microsoft nechce zůstat pozadu s nabídkou nástrojů pro boj se spyware, a reaguje tak aplikací AntiSpyware (První pohled: Boj se spyware podle Microsoftu). Ta je zatím poskytována jako beta verze, takže se do budoucna můžeme dočkat mnohých vylepšení. V nedávné době Microsoft koupil společnost Giant Company Software a aktuální Antispyware vychází právě z původní verze Giant AntiSpyware.

Důležitá je i prevence

Pokud zmiňované programy neuspějí v boji se známým spyware, můžete ještě vyzkoušet aplikaci HijackThis. Termínem hijacker se obecně označují prográmky, které mění vaši domovskou stránku webového prohlížeče. Práce s freeware produktem HijackThis není natolik intuitivní jako třeba v případě Ad-aware, takže při odstraňování položek registru buďte opatrní.

Klepněte pro větší obrázek

Mezi oblíbené aplikace dostupné zdarma dále patří SpywareBlaster, který se spíš než na opravu zaměřuje na prevenci. To znamená, že se nejedná o program, jenž projde váš počítač a pokusí se nalézt i odstranit již aktivní spyware, ale zabraňuje přímo jeho instalaci. S pomocí SpywareBlaster můžete uložit obraz svého PC v spyware neposkvrněném stavu a následně se k němu kdykoliv vrátit.

Klepněte pro větší obrázek

Z řady utilit odstraňujících spyware také můžete vyzkoušet Spybot – Search and Destroy, který má i svou oficiální hymnu – skladbu Search and Destroy od australské skupiny Pryceless. Kromě odstranění spyware Spybot nabízí i mazání historie několika programů (například Internet Explorer).

Diskuze (24) Další článek: IBM oslavilo 20 let Lotus notes, představuje novou verzi

Témata článku: Prohlížeče, Bezpečnost, Internet Explorer, Penis, Neznámá aplikace, Giant, Ideální scénář, Pravidelná aktualizace, Destroy, Adware, Záškodník, Záškodnický software, Vyskakující okno, Spybot, Aktivní surfování, Spyware, Placený tarifJak zaznamenat dění na obrazovce: našli jsme 5 nejlepších programů

Jak zaznamenat dění na obrazovce: našli jsme 5 nejlepších programů

** Nahrávat dění lze snadno a kvalitně i zdarma ** Některé programy zvládnou i streaming na videoservery ** U placených se dočkáte nadstandardních funkcí

Vladislav Kluska
Nejlepší programySoftware
Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, semafor PES, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, semafor PES, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

** Vývoj COVID-19 v Česku: nakažení, úmrtí, testovaní, hospitalizovaní ** Mapa podle okresů, přehled podle věku, situace v Evropě i ve světě ** Každý den aktualizované grafy a mapy

Marek Lutonský
COVID-19Koronavirus
Jak stáhnout video z Youtube: 5 nejlepších nástrojů

Jak stáhnout video z Youtube: 5 nejlepších nástrojů

** Videa nejen z Youtube se hodí stáhnout v případě, že může být smazáno ** Rovněž se hodí možnost získat pouze audio ** Použít lze desktopové aplikace, webové nástroje i doplňky

Stanislav Janů
TipyNejlepší programy
Nejlepší programy na úpravu fotek: 11 ověřených tipů, placených i zdarma

Nejlepší programy na úpravu fotek: 11 ověřených tipů, placených i zdarma

** Vybrali jsme nejlepší programy pro úpravu fotek ve Windows ** Pokročilé grafické editory upraví fotografie k nepoznání ** Překvapivě použitelné jsou i aplikace na webu nebo dostupné zdarma

Karel Kilián
Grafický editorNejlepší programySoftware
Týden Živě: On fakt dnes ještě někdo stahuje filmy z Ulož.to?

Týden Živě: On fakt dnes ještě někdo stahuje filmy z Ulož.to?

** Kauza Ulož.to a proč my dva už (moc) newarezíme ** Windows 10X existují, ale nabízí se otázka proč ** Nissan ukázal vizi kanceláře v podobě karavanu

Jakub ČížekVladislav Kluska
Týden ŽivěVideo
Dalším gigabitovým hráčem bude ČEZ. Internet již poskytuje prvním zákazníkům
Lukáš Václavík
Poskytovatelé internetuPřipojení k internetu