Nebojte se monitorů s vysokým rozlišením

Jednou z nejdůležitějších věcí, která má vliv na uživatelský komfort při práci s počítačem, je rozlišení displeje a velikost grafických prvků. Velmi oblíbené jsou monitory s většími obrazovými body. Pojďme se zamyslet nad tím, jestli jde opravdu o nejlepší volbu a zda jde i u monitorů s vyšším rozlišením dosáhnout uspokojivého výsledku v případě, že jste zatížení na větší písmenka.
Nebojte se monitorů s vysokým rozlišením

Před nedávnem jsme na stránkách Živě.cz podrobně rozebírali problematiku rozlišení a velikosti bodů u LCD panelů. V krátkosti si zrekapitulujeme pár drobností, pokud vás tato problematika zajímá, doporučuji pročíst si celý článek.

Zatímco u CRT monitorů jsme byli zvyklí na čtrnáctky, patnáctky, sedmnáctky, devatenáctky a jednadvacítky a na jiné – větší, menší či širokoúhlé monitory narazil člověk velmi sporadicky, u LCD panelů je situace mnohem složitější. V éře CRT monitorů nebyl zas tak velký problém nastavit rozlišení, které člověku vyhovovalo. Dnes už je nutné kvůli technologii LCD s dokonale ostrými čtvercovými pixely přemýšlet, která z mnoha variant panelů nám bude vyhovovat nejvíc. Někomu sedí menší obrazové body monitorů s vyšším rozlišením, někdo zase preferuje větší pixely kvůli větší velikosti písmenek ve Windows.

Klepněte pro větší obrázek

Pokud si uvědomíme, jak radikálně se za posledních pár let změnily zobrazovací technologie a jak na tuto změnu reagovali výrobci operačních systémů a softwaru, nemáme příliš mnoho důvodů k radosti. Právě různá omezení při nastavování velikosti fontu jsou asi hlavním důvodem, proč je poptávka po monitorech, s jinak zbytečně velkými obrazovými body a větší úhlopříčkou při stejném rozlišení, tak vysoká a monitory s menšími body se netěší takové oblibě.

Dlužno dodat, že největší „zásluhu“ na tom má asi Microsoft se svým nejpoužívanějším operačním systémem Microsoft Windows XP. I v nových Windows Vista je nabídka pro volbu velikosti písma docela nenápadná a tak, bohužel, většina uživatelů ani netuší, že něco takového jde ve Windows vůbec nastavit.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Spousta lidí pak nějaké nativní rozlišení displeje, při kterém je obraz bez interpolace bez debat nejlepší, vůbec neřeší, a nastaví nižší rozlišení, při němž má, díky interpolaci, veškerá grafika na obrazovce LCD panelu docela blízko akvarelu.

Co je horší, člověk, který se do nastavení dostane, má na výběr ze dvou předvoleb – 96 a 120 dpi, a nebo může velikost trefovat od oka přes vlastní nastavení. Letité standardní nastavení 96 dpi není na nové LCD panely s vyšším rozlišením už také uplně optimální, 120 dpi je naopak zbytečně moc. Změnu rozlišení ještě znesnadňuje způsob, jakým změna dpi probíhá – je totiž zapotřebí restart systému, což dělá z testování metodou pokus omyl velmi otravnou a časově náročnou záležitost. V tomto ohledu se nic nemění ani ve Windows Vista. Windows XP navíc ještě zřejmě požádají o instalační CD. Ukažte mi někoho, kdo má na takové pokusy nervy.

Programátoři i velmi populárních a jinak propracovaných aplikací pro Windows asi příliš neuvažují nad tím, jak budou jejich programy vypadat při jiné velikosti písma – nikdo je k tomu netlačí. Se stále lepšími displeji s vyšším a vyšším rozlišením už dávno nastala doba, kdy bylo záhodno se tímto problémem zabývat mnohem intenzivněji. Dá se říct, že jediná větší změna, se kterou Microsoft přišel, je až do uvedení Windows Vista vylepšení vyhlazování písmen. Vyhlazování hran písem na monitoru je dlouhá léta běžnou záležitostí – pochází ještě z dob CRT monitorů. Se vzrůstajícím počtem LCD panelů se ukázalo, že standardní vyhlazování známé z dřívějších verzí Windows příliš nevyhovuje. Ve Windows XP tedy Microsoft poprvé představil technologii ClearType.

Velikost písma v nabídkách se dá ve Windows výběrem jiného schématu měnit od nepaměti, ale kvůli větším či menším nedokonalostem a tomu, že celé uživatelské rozhraní vypadá tak nějak nevzhledně, občas se některá aplikace rozsype, a tak této možnosti málokdo využije.

S kancelářskou sadou Microsoft Office v průběhu let také přišlo pár nových fontů pro dokumenty i systémová okna zlepšujících čitelnost písma, ale nedá se říct, že by šlo o nějakou radikální změnu, která by usnadnila život třeba majitelům notebooků, u nichž jde velikost obrazových bodů často do extrému.

Ještě horší je to s grafickými prvky – ikony jsou u drtivé většiny programů v podobě bitmapy v jediném rozlišení a ještě dlouho se na tom nic nezmění – scházela totiž podpora systému. Byly tedy jen dvě možnosti – zachovat jejich velikost s tím, že budou ve srovnání s ostatní grafikou o něco menší, nebo interpolovat. Výsledek interpolace je jasný – vše vypadá ošklivě. Windows Vista je první systém Microsoftu, ve kterém se, co se ikon týče, něco mění – zkuste schválně zatočit nad plochou kolečkem myši v kombinaci se stiskem klávesy Control. Když to přeženete, dostanete podobný výsledek:

Klepněte pro větší obrázek 

Témata článku: Microsoft, Windows, Monitory, Nativní rozlišení, Opačný názor, Zlepšující monitor, Malý bod, Širokoúhlý monitor, Ostré písmo, Jasný bod, Obrazová vlastnost, Nerv, Rozlišení, Podobný výsledek, Velká úhlopříčka, Jediný důvod, Celá éra, Velký monitor, Zobrazovací technologie, Velikost

131 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Sallis 5. 6. 2007 14:57:15
    Zdarek lidičky s rozlišením displeje mám docela problém, chtěl bych ho...
  • BlackRider, BlackRider 16. 3. 2007 11:07:20
    Jestli s nim nemas problemy, tak super, ale my tu ve firme kupovali ze...
  • Jirka 15. 3. 2007 23:54:43
    Jak tak koukam, tak M$ dela, ze objevil Ameriku. Stejne to jen zase od...
Určitě si přečtěte

Země se jenom o vlásek vyhnula věčnému zmrznutí

Země se jenom o vlásek vyhnula věčnému zmrznutí

** Země po většinu doby své existence zmrzlá rozhodně nebyla ** Podle nového výzkumu tomu však unikla jen o vlásek ** Kdyby totiž byla jenom o 15 procent dále od Slunce, tak by prý kompletně celá zamrzla

20.  9.  2017 | Stanislav Mihulka | 9

CCleaner obsahuje softwarovou havěť! Tvůrcům se do kódu dostali hackeři

CCleaner obsahuje softwarovou havěť! Tvůrcům se do kódu dostali hackeři

** Masově oblíbený program pro softwarovou očistu Windows ovládli hackeři ** Narušení se podařilo zavčas odhalit, unikla jen data o počítačích uživatelů ** Je paradoxní, že CCleaner byl slabě zabezpečen, když jej letos koupil Avast

18.  9.  2017 | David Polesný | 45

Noční strana Venuše vydala další tajemství

Noční strana Venuše vydala další tajemství

18.  9.  2017 | Jiří Černý

Jak tankují bombardéry: Z létající benzinky šest kilometrů nad Českem

Jak tankují bombardéry: Z létající benzinky šest kilometrů nad Českem

** Bombardéry tankují z létající benzinky Boeing KC-135 Stratotanker ** Tu americké letectvo pro doplňování paliva jiných letounů ve vzduchu využívá už více jak půlstoletí ** Tankování probíhá přes speciální výsuvné čerpací rameno na zádi

17.  9.  2017 | Natoaktual.cz

Hacknutý CCleaner je mnohem zákeřnější, než se zdálo. Update na novou verzi nestačí, proveďte obnovu systému

Hacknutý CCleaner je mnohem zákeřnější, než se zdálo. Update na novou verzi nestačí, proveďte obnovu systému

** Chyba v CCleaneru je závažnější, než se zdálo ** Update na novou verzi nemusí stačit ** Přinášíme detaily

Včera | Stanislav Janů | 55


Aktuální číslo časopisu Computer

Vyplatí se ještě těžit kryptoměny?

Velký test studentských notebooků

Test pěti levných soundbarů

Nejlepší chytré hodinky