Nebojte se eBay: Nakupování na webu v kostce

Přichází čas povánočních slev. Pokud ale hledáte větší výběr a zpravidla i lepší ceny, podívejte se raději do zahraničí. Nakupování na Amazonu, eBay a dalších je dnes totiž docela snadné.

S novým rokem pokaždé přichází i období slev. Možná jste pod stromečkem našli místo nových ponožek obálku s finanční injekcí a teď ji hodláte utratit, ale kde? Na webu dnes najdete prakticky cokoliv, na českých e-shopech ale narazíte až na pár výjimek pouze na tradiční zboží, a když už se tu něco neotřelého objeví, obchodník nezapomene na šťavnatou marži.

Internet ale naštěstí nekončí v Aši nebo Jablunkově a stejně tak poštovní služby fungují dostatečně dobře na to, abyste se poohlédli v zahraničí nebo rovnou za „velkou louží“. Právě o takové zákazníky už roky usiluje eBay. Není ani zdaleka jediný, společně s Amazonem je ale největší a především dnes už z velké částí rozumí češtině, tedy alespoň jeho celosvětový portál global.ebay.com.

O eBay se často říká, že je to vlastně americké Aukro – velký aukční dům. Ačkoliv tak skutečně začínal a soukromí prodejci z celého světa skrze něj nabízeli spíše použité zboží v klasickém přihazovacím systému, dnes jej většina prodejců používá jako univerzální obchodní a platební systém.

Ostatně vžijte se do role třicetileté Jane z Wyomingu, která chce skrze internet prodávat rukodělné výrobky. Buď si založí vlastní webové stránky a začne pomalu nahánět spíše lokální klientelu, nebo své zboží nabídne za fixní cenu na eBay, využije jeho bezpečný platební systém PayPal a teoreticky získá zákazníky z celého světa od Tokia po českou vesničku v pohraničí.

A funguje to i opačně. Pokud hledáte prakticky jakékoliv myslitelné spotřební zboží, garantuji vám, že ho najdete právě zde. Je to přitom docela jednoduché, stačí prostě napsat to správné slovo do vyhledávacího pole.

ebayweb1.jpg  ebayweb2.jpg
eBay v češtině

V předloňském vánočním shonu jsme vydali detailní návod na nakupování skrze eBay včetně založení účtu krok za krokem. Pokud je tedy pro vás eBay zcela nový, nebo se zahraničního nakupování stále bojíte, určitě si ho přečtěte. Mnoho věcí se ale od té doby zároveň změnilo, dnes je tedy připomeneme. A aby to nebyla pouze čirá teorie, v listopadu jsme si objednali malý vánoční dárek, abychom mezinárodní internetové nakupování v tomto kritickém čase vyzkoušeli na vlastní kůži.

Co je to eBay v kostce

Přesto je ale třeba zopakovat elementární základy. EBay funguje v režimu dražební aukce, kdy uživatelé postupně přihazují, a v režimu klasického obchodu „Koupit teď“, kdy si zboží můžete zakoupit jedním kliknutím myši a především bez zdlouhavého čekání. Stejně tak už neplatí, že se draží a nakupuje pouze použité zboží, zvláště drobnou elektroniku zde totiž seženete v netknuté krabici. Ostatně mnozí si takto na eBay postavili celý byznys a zvesela do světa přeprodávají kamery, mobilní telefony, přehrávače aj. PayPal je pro změnu platební systém, který může sloužit buď jako virtuální peněženka, kam si nahrajete určitý kredit (případně vám na PayPal účet někdo pošle své peníze), nebo jako platební brána, která za vás zaplatí a částku vám okamžitě strhne z vaší platební karty, kterou propojíte se svým PayPal účtem.

ebay1.jpg
eBay.cz nyní sám profiltruje pouze to zboží, které prodejci zasílají i k nám
Nemusíte pouze dražit v aukci, volba Kup teď vás přenese na ty produkty, které si můžete koupit bez čekání 

Nyní už znáte potřebné základy, takže hurá na lokalizovaný portál eBay, který najdete na adrese www.ebay.cz. Počeštěný je už od loňského jara, lokalizace se ale nadále vylepšuje a oficiálně by měla být představena až letos v zimě. Snad se tedy dočkáme počeštění i zbývajících části co nevidět.

Kupujeme minikameru Flip UltraHD

My jsme si chtěli eBay vyzkoušet v předvánoční špičce, objednali jsme si tedy dva kousky z USA a jihovýchodní Asie. Tyto dvě destinace totiž mají svá specifika, o čemž se zmíním později. Ze Států jsme si objednali digitální minikameru Flip UltraHD, která zaznamenává H.264 (MP4) video s rozlišením 720p na vnitřní 8GB paměť. V Americe je Flip velmi oblíbený a brzy si získal tamní trh, je totiž velmi jednoduchý a výborně se hodí na zaznamenávání krátkých klipů na YouTube. Doposud jsme v redakci měli starší verzi, která ukládala obraz v rozlišení 480p a věnovali jsme se ji i v jednom z Týdnů Živě, takže se na ni můžete podívat zde.

flip2.jpg  flip1.jpg  flip3.jpg
Minikamerku Flip UltraHD připojíte buď pomocí USB nebo HDMI
Video ukládá do MP4 (H.264) v rozlišení 1280x720

Tolik tedy ke Státům, pak je tu ale ještě mytologická Asie, která si nejen na eBay získala velkou popularitu za rychlou doručovací dobu, nízké ceny, tisíce všemožných gadgetů (o mnohých se psalo na Gadgets.cz), které nenajdete ani v tom nejdivočejším vietnamském stánku, a také za celní deklaraci, mnoho prodejců totiž balík expeduje jako dárek, který celníci zpravidla ignorují a především se neclí. Z Asie jsme si nakonec objednali ve stejném dni mikrofon a sledovali, kdy přijde.

PayPal oceníte při reklamaci

Proces objednávání zboží se na eBay neliší od ostatních elektronických obchodů až po platbu. Tu můžete realizovat několika typy platebních karet a pomocí PayPalu. Kdekdo by mohl namítnout, že raději vypíše potřebná data své karty, než by se registroval na PayPal, to ale určitě nedělejte. Platba oběma způsoby je sice dostatečně bezpečná, PayPal účet ale snadno využijete při reklamaci.

paypal1.jpg  paypal2.jpg
Nakupování se v praxi neliší od českých e-shopů
PayPal je propojený s aukčním domem eBay, takže budete mít vždy přehled včetně odkazu na zboží

Pokud vám totiž obchodník namísto „těch krásných hodinek, které u nás stojí o 30 % více“ pošle asijský brak, nebo v horším případě nepošle nic, s PayPalem mnohem snadněji provedete reklamaci a eBay vám dopředu garantuje, že za vaše peníze ručí. Pokud ovšem zaplatíte „kreditkou“, pokazíte si následujících několik měsíců a v horším případě své peníze už neuvidíte. Určitě se tedy vyvarujte obchodníků, kteří nenabízejí platbu právě přes PayPal, který je ke všemu plně integrovaný se systémem eBay.

Balík na cestě

Jakmile provedete platbu, je na řadě prodejce. Berte ale v úvahu časový posun. Zatímco vy objednáváte, on docela možná ještě spí, do následujícího dne byste ale měli v e-mailu objevit jeho osobní zprávu s potvrzením objednávky. Zažil jsem už ale i případ, kdy prodejce nenapsal ani slovo a za pár týdnů mi zásilka bez problémů došla.

ebayzprava.jpg
Standardizovaná zpráva od prodejce s potvrzením objednávky
Samotný e-mail dojde z elektronicky podepsané schránky eBay

Balík s imaginárními hodinkami vyrazil do světa. Opět platí, že někteří vám jen potvrdí objednávku a ozvou se, kdy byl expedován. Jiní, a opět je to typický případ Asie, vám zašlou i referenční číslo zásilky, abyste ji mohli sledovat na síti. Obecně pak platí, že s vyšší cenou objednávky přichází i osobnější a bohatší komunikace. Pokud si ale na eBay koupíte bezdrátovou myš za deset dolarů, přirozeně nečekejte nadstandardní služby.

Tři ošklivá písmenka: CLO a DPH

Jednou z velkých výhod Evropské unie je skutečnost, že se zároveň jedná o unii celní. Pokud si tedy objednáte fotoaparát za padesát tisíc třeba z Německa nebo Británie, dorazí vám až domů. Na britském a německém eBay se toho dá sice sehnat skutečně hodně, nakonec ale možná opět skončíte ve Státech nebo asijských zemích a zde už riziko cla a především platby 19% DPH skutečně hrozí. Naštěstí už to není taková katastrofa jako před rokem. Tehdy se totiž clo a daň platila za jakékoliv zboží dražší 22 eur. Loni však byla hladina navýšena na mnohem stravitelnějších 150 eur a do toho se už vleze lecjaká drobná elektronika – i naše kamerka Flip UltraHD.

celnikontrola.jpg  celnikontrola2.jpg
Pokud vám dorazí zásilka z USA zalepená páskou České pošty, nelekejte se, to se pouze dovnitř podívali celníci

Pokud se do této ceny vlezete i vy, balík dorazí na k tomu určenou pražskou poštu a zastaví se v dlouhé hromadě zboží čekající na celní prohlídku. A to je už tak trochu loterie. Buď  projde balík sítem nepoznamenán a dorazí na vaši poštu, nebo si ho vezme na starost bedlivý celní úředník. Nemusí se mu zdát mnoho věcí, nebo prostě jen dělá pečlivě svou práci. Naše kamerka stála včetně poštovného 200 dolarů, prodejce ale zboží na poštovním formuláři popsal jako kameru. A to je dostatečně levná kamera na to, aby se celník sám důkladně přesvědčil. S tím určitě počítejte a vůbec se nelekejte, pokud objevíte původní krabici z Ameriky rozdělanou a dodatečně přelepenou páskou České pošty.

Dejme tomu, že si ale koupíte dražší kameru za 300 eur. Pokud bude zásilka správně popsaná prodejcem, bude zde uvedena jeho cena a obsah, celníci vypočítají tabulkovou sumu cla (několik procent z původní ceny) a připočítají DPH. Balík vám pak de facto pošlou na dobírku a clo s daní zaplatíte na poště.

celnikontrola3.jpg
Standardizovaný formulář americké USPS, na zákaldě těchto informací se rozhodoval celní úředník
Všiměte si popisu zboží, ceny a také zaškrtnutého typu (Other); asijští prodejci mnohdy deklarují balík jako dar (Gift)

Pokud balík ale nebude správně popsán, úředníci si od vás mohou vyžádat dodatečné informace, tedy především doklad o zaplacení, a na základě popisu nebo obsahu krabice vypočítají clo. Výši cla si přitom můžete zjistit i vy pomocí poměrně komplikované celoevropské databáze a „clokalkulačky“, kterou najdete na webu Celní správy.

Jak dopadla naše objednávka

Oba prodejci se nám ozvali do druhého dne a během 48 hodin jsme do schránky dostali potvrzení o expedici. Zatímco mikrofon z jihovýchodní Asie dorazil na Ruzyni během dvou následujících dnů, bez problému prošel celní kontrolou (byl také mnohem levnější) a během týdne jsem si pro něj šel na poštu, s kamerou z USA to bylo před svátky komplikovanější.

Ze Států balík vycestoval jako běžná EMS expres zásilka 19. listopadu, razítko z celní kontroly ale dostal až 17. prosince a další tři pracovní dny cestoval do Brna. To ale nakonec není zase tak špatné, před svátky se totiž celní sklady pokaždé zaplní, přestože letos byla situace vzhledem ke krizi mnohem lepší – přinejmenším pro celní úředníky.

Nezapomeňte na prodejce

Jakmile vám balík dorazí a z vás opadne počáteční veselí, nezapomeňte po vzoru českého Aukra obdařit prodejce kladným hodnocením. Není to totiž žádná formalita, ale docela důležité kritérium při rozhodování ostatních zákazníků. My jsme si balík objednali od prodejce s množstvím kladných ohodnocení, měli jsme tedy prakticky jistotu, že se nestřetneme s podvodníkem. Vzhledem k tomu, že je v horším případě vzdálený tisíce kilometrů a mimo evropskou jurisdikci, dodatečné hádky by vám asi nebyly moc platné a zdlouhavou reklamaci byste museli předat německému oddělení eBay.

hodnoceni.jpg
Pokud vám vše dorazí v pořádku,
určitě obchodníka dodatečně ohodnoťte

A jak je to se zárukou zboží? EBay zde slouží pouze jako zprostředkovatel obchodu, jste to tedy vy, kdo kupujete a prodejce, kdo prodává. Někteří výrobci nabízí globální záruku na své zboží, u exotické elektroniky za pár stovek dolarů ale s něčím podobným nepočítejte. Zajímavá situace nastane v EU, kde byla nedávno schválena legislativa, podle které se reklamace řídí podle země příjemce. I zde ale platí, že eBay samotný je pouze zprostředkovatel a záleží pouze na vás, jak se domluvíte s odesílatelem. Aukční dům eBay tedy ručí pouze za transakci.

eBay, Amazon, gadgetový DealExtreme a další internetové zahraniční obchůdky vám nabídnou prakticky jakékoliv zboží od exotického robota z Japonska po poslední módní výstřelek z USA. První nákup vám možná připadne obtížný, brzy ale zjistíte, že až na celní prodlevy je nakupování v zahraničí stejně jednoduché jako nákup v kdejakém českém e-knihkupectví. Stačí prostě zaplatit a vyplnit správnou adresu.

Diskuze (66) Další článek: Web španělského předsednictví se proměnil ve fanklub Mr. Beana

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,