Nebezpečná bezpečnost, jak bylo a je?

Od prvních hackerských kousků uběhly desítky let. Jak se vyvinuli zástupci temné strany bezpečnostní barikády a kam směřují?
Nebezpečná bezpečnost, jak bylo a je?
Kapitoly článku

Virus Brain prvně infikoval počítače platformy IBM, ve skutečnosti ale nešlo o první škodlivý kód obecně. Během sedmdesátých let se tehdejším Arpanetem pokoušel šířit Creeper, předchůdce moderních červů, na kterého později v roce 1988 úspěšně navázal červ soudobého internetu od Roberta Morrise. Stále se přitom jednalo o spíše průkopnické, především ukázkové „škůdce“, kteří toho příliš nenapáchali.

Viry pro boot sektory i soubory

Z moderních počítačových virů se zpočátku nejvíce prosazovaly takzvané boot viry, které se inspirovaly právě původním výtvorem Brain. Boot viry se zaměřovaly na boot sektory disket a MBR pevných disků, což mělo jediný důvod: Do paměti počítače se dostaly okamžitě při spuštění systému, nebylo tak zapotřebí čekat na jejich pozdější aktivaci teprve během práce s počítačem. Podrobnosti o boot virech se můžete dozvědět například na těchto webových stránkách.

Opačný přístup pak začaly volit souborové viry, které svůj kód vkládaly přímo do spustitelných souborů. Právě ty vešly v široké povědomí, aktivovaly se spuštěním takto infikovaného souboru a hledaly další oběti svého rozmnožování se. A jak se už stalo zvykem, následné akce byly čistě v rukou tvůrců, některé viry proto nelítostivě mazaly data, zatímco jiné pouze zobrazily nějakou více či méně vtipnou hlášku.

Klepněte pro větší obrázek
Viry nejsou doménou pouze počítačů, hojně se zaměřují i na tzv. „chytré“ telefony s OS Symbian (zdroj: F-Secure)

Přelomem nového století a tisíciletí se klasické viry začaly dostávat do pozadí. Destruktivní kódy postupně vytlačovali tvůrci prográmků, které se zaměřovaly na zisk různorodých citlivých informací. Byl (a stále ještě je) zřejmý odklon od nicnepřinášející destrukce k něčemu, z čeho útočníci mohou profitovat. Především kvůli tomu se dnes potýkáme se špióny v podobě spywarových aplikací, cíleným adwarem apod.

U spywaru je dobré se pozastavit nad možným výhledem do budoucna. Podle některých studií se totiž budeme stále častěji setkávat s takovým spywarem nebo adwarem, kterým bude podmíněna instalace aplikace zdarma. Odpovídající zmínku najdeme přímo v licenčních podmínkách, a pokud ji neodsouhlasíme (nebo po instalaci špiónskou komponentu odstraníme), program zdarma prostě fungovat nebude. Dnes se s takovouto politikou tvůrců můžeme setkat například v případě populárního přehrávače BSPlayer novějších verzí, který svou instalaci i pozdější běh podmiňuje přítomností adwaru WhenUSave.

Klepněte pro větší obrázek
Adware WhenUSave je nedílnou součástí např. přehrávače BSPlayer, jedná se o cenu za software zdarma

Mohlo by se tak naplňovat známé přísloví o tom, že nic není skutečně zdarma, platit bychom pak mohli informacemi o své osobě, spotřebitelském vkusu, oblíbených tématech, webech apod. To vše šikovní softwaroví špiónci poměrně snadno vyslídí a mohou zaslat svému tvůrci. Chceme dál po nitce blížící se utopie? Proč ne. Tvůrce nemusí být přímo tím, kdo po těchto informacích touží, „pouze“ je pak předá svému objednateli, tedy se vše opět může točit kolem peněz. Větší společnosti přitom na nějakou tu korunu (dolar) samozřejmě nehledí, moc dobře totiž vědí, jakou cenu mají informace.

Nové trendy, další pokračování

V souvislosti s licenčními ujednáními jednotlivých aplikací stojí za pozornost zajímavý projekt, který si bere na mušku právě analýzu nudných a strohých textů při instalaci, které stejně prakticky žádný uživatel nečte. Volně dostupnou verzi programu s názvem EULAlyzer najdete na webových stránkách serveru Javacoolsoftware.com – při instalaci libovolné aplikace pak stačí zkopírovat text nabízeného licenčního ujednání do EULAlyzeru a ten se už postará o automatické vyhledání nejzajímavějších pasáží, které případně doporučí k přečtení. Program je prozatím v plenkách, nicméně určitě se jedná o zajímavý nápad.

Poslední zmínky o spywaru, adwaru a podobné havěti berte jako pozvánku do příštího pokračování, ve kterém se zaměříme právě na moderní techniky tvůrců škodlivého kódu, útoky na naše soukromí a současné trendy v této oblasti. Jak moc si vlastně vážíme vlastního soukromí a svých citlivých informací a nakolik si za všechny trable můžeme jako uživatelé sami?

Témata článku: Software, Apple, Bezpečnost, Morris, Opačný přístup, Příští pokračování, Adware, Pakistan, Pravdivá informace, Počítačová historie, Jak, Šikovná aplikace, Historický počítač, Potenciální cíl, Automatické vyhledání, Hacker, Boot, Secure Boot, Moderní svět, Škůdce, Široké povědomí, Nebe, Block, Trhlina, Nejzajímavější program


Určitě si přečtěte

Týden Živě: On fakt dnes ještě někdo stahuje filmy z Ulož.to?

Týden Živě: On fakt dnes ještě někdo stahuje filmy z Ulož.to?

** Kauza Ulož.to a proč my dva už (moc) newarezíme ** Windows 10X existují, ale nabízí se otázka proč ** Nissan ukázal vizi kanceláře v podobě karavanu

Jakub Čížek, Vladislav Kluska | 146

Jakub ČížekVladislav Kluska
Týden ŽivěVideo
Air Bank, Fio banka a MONETA zakládají alianci pro bankovní identitu
Jakub Čížek
BankaČeskoeGovernment
CZ.NIC bezplatně naděluje USB/NFC klíče. Jak jej získat?
Lukáš Václavík
CZ.NICeGovernment
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián | 21

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Velký den pro Apple: Uvedl tři nové Macy s vlastním procesorem M1
Lukáš Václavík
PočítačeApple
Zapomeňte na destičky. Raspberry Pi 400 je nový počítač zabudovaný do klávesnice
Lukáš Václavík
Raspberry PiPočítače
Co je to UWB? Nová technologie zastoupí Wi-Fi, Bluetooth i NFC a slibuje velké věci

Co je to UWB? Nová technologie zastoupí Wi-Fi, Bluetooth i NFC a slibuje velké věci

** V nových mobilech se začíná objevovat tajemná zkratka UWB ** Jde o další technologii, jak navzájem propojit různá zařízení ** Oproti Wi-Fi a Bluetooth má řadu výhod

Lukáš Václavík | 36

Lukáš Václavík
UWBIoTTechnologie

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5