Ne, tady žádný dron létat nebude!

Dronů na obloze díky jejich relativní dostupnosti v následujících letech nejspíše přibude. Společnost se na ně bude muset připravit stejně jako třeba na Street View.

Když začal Google před necelými deseti lety snímat první americké ulice do své služby Street View, kterou veřejnosti představil na jaře roku 2007, jistě se už pomalu začal připravovat na komplikace, které jej potkají především v Evropě.

Jak se totiž postupně zlepšovala optická kvalita fotografií, geografické pokrytí a obecné povědomí o fotografickém modelu světa, rostl i počet těch, kteří se přirozeně zděsili, když ve veřejných mapách objevili buď sebe samotné v choulostivých situacích, nebo alespoň detailní pohled do zahrady, která měla zůstat před veřejností nadobro skryta za hustou hradbou vegetace.

Google byl postupně přinucen regulačními úřady v mnoha zemích snížit výšku kamery, aby neviděla přes ploty rodinných domů, a každý surfař si mohl požádat o rozmazání svého domu, automobilu či jakéhokoliv jiného předmětu, který nechtěl vystavovat na veřejném internetu.

Klepněte pro větší obrázek
Pokrytí Street View v Evropě. V Německu mají poměrně staré snímky jen největší města a v Rakousku pak služba chybí zcela.

Přesto všechno je v některých zemích Street View dodnes spíše persona non grata. Krásným příkladem jsou třeba Německo a Rakousko. Zatímco v Německu najdete Street View jen ve velkých městech a jedná se o poměrně staré snímky z roku 2008, Rakousko na mapě chybí zcela a internet je plný dotazů, kdy bude konečně zmapovaná alespoň Vídeň.

Obě země v aplikaci chybí pro jejich přísnou legislativu. Zatímco Němci před lety zahltili Google žádostmi o výmaz snímků vlastních nemovitostí v tak enormním množství případů, že firma raději zostra dupla na brzdu a fakticky odešla, v Rakousku dokonce nepublikovala jedinou fotografii, přestože v průběhu následujících let došlo k uvolnění pravidel.

Drony budou pro ochranu soukromí opravdový oříšek

Google to tedy nemá s propagací své technologie zrovna nejjednodušší, protože je relativně nová a lidé se tedy přirozeně obávají o své soukromí.

A teď mi už konečně dovolte ten malý oslí můstek a skok k dronům, kterým se má věnovat tento článek. Kvadroptéry, hexakoptéry a všechny ostatní robotické letouny, které v posledních několika letech zaplavily e-shopy, jsou totiž téměř dokonalou analogií.

Stejně jako se musely vypořádat se Street View úřady na ochranu osobních údajů napříč Evropou a celým světem, o letecké modely se v prvé řadě zajímají především úřady pro civilní letectví, no a v té druhé opět úředníci dbající na naše soukromí, malé amatérské drony totiž mají stále lepší technickou specifikaci a umějí tedy nahrávat video a pořizovat snímky v takové kvalitě, kterou ještě před pár lety zvládly jen profesionální bezpilotní letouny v ceně osobního vozu.

Klepněte pro větší obrázek
Hexakoptéra HEXO+ se stabilizačním úchopem pro kameru

Zatímco Google a jeho automobily s kamerou podléhají přísné regulaci, co všechno mohou zaznamenávat a co vše je třeba rozmazávat, amatérská kvadroptéra s kvalitní kamerou GoPro na palubě vám zvesela přeletí o letních prázdninách nad pečlivě schovaným zahradním bazénkem a pořídí perfektně ostrý snímek vaší neopálené zadnice.

Jistě, proti podobným praktikám se samozřejmě můžete bránit už dnes, ale stále více lidí chce těmto případům rovnou předcházet a vnést do amatérského leteckého průmyslu konečně nějaký řád.

S rostoucím počtem dronů v produktových katalozích se tak na internetu stále častěji objevují návody (PDF), jak si postavit dron jammer, tedy rušičku. Není to nic složitého, většina levných kvadroptér totiž ke komunikaci s operátorem používá běžný signál Wi-Fi. Na své soukromí dbající geekové by si tedy mohli na zahradě vybudovat síť směrových antén, které plně zahltí spektrům nad nemovitostí náhodným signálem a vyruší komunikaci mezi dronem a třeba mobilní aplikací.

Klepněte pro větší obrázek
Výkonná 25W rušička s údajným dosahem až 60 metrů, která zablokuje prakticky jakákoliv mobilní data počínaje GSM a konče Wi-Fi. Její amatérské použití je ale ve většině vyspělých zemí za hranou zákona. (Zdroj: jammergroup.com)

Moderní drony při ztrátě signálu zpravidla bezpečně přistanou a ty s GPS se i mohou samy vrátit na výchozí pozici. Rušička tedy může zafungovat jako opravdový firewall.

Noflyzone.org: Mapa zakázaných míst pro drony

Používání jammerů a tedy cílené rušení spektra je ovšem ještě brutálnější porušení zákona než dron nad vaším pozemkem, fanoušci bezpečného a slušného létání tedy hledají trošku jiné cesty. Jednou z nich by mohla být databáze zakázaných zón.

Taková databáze by obsahovala souřadnice míst, kam nemají drony létat a ty s GPS by se těmto oblastem skutečně vyhnuly a majiteli by sdělily, že v daném místě je zakázaný letový provoz. Některé pokročilé drony podobnou technologií disponují už dnes a nevlétnou třeba do blízkosti letiště, protože mají ve svém firmwaru napsáno, že je v dané oblasti zakázaný provoz amatérských bezpilotních letounů.

Nová databáze Noflyzone.org by něco podobného ráda vybudovala pokud možno pro celý svět. Když navštívíte její web, můžete zaregistrovat svoji nemovitost podobným způsobem, jako když požádáte o její rozmazání ve Street View. K databázi pak bude mít přístup i partnerský výrobce bezpilotních letounů a může ji zabudovat do svého dronu.

Klepněte pro větší obrázek
Noflyzone.org chce být první globální černou listinou zakázaných adres pro pezpilotní drony

Když se pak takový letoun přiblíží k vašemu zakázanému pozemku, buď jej chytře oblétne, nebo jednoduše odmítne cestovat dál, vypne nahrávání obrazu apod. Těch potenciálních scénářů je opravdu mnoho.

Leckterý svobodomyslný pilot sice nebude mít pro taková omezení pochopení, ovšem je třeba si opravdu uvědomit, že se drony zpravidla pohybují ve výšce jen několika málo metrů a tedy skutečně mohou nebývalým způsobem zasahovat do soukromí cizích lidí.

Partnerských výrobců je zatím málo

Noflyzone.org je sice mladý projekt, jeho autorem je ale profesionální pilot, díky svým kontaktům tedy dokázal přesvědčit několik výrobců, kteří budou databázi skutečně respektovat. Patří mezi ně například HEXO+, Yuneec, Ghost Drone a Drone Deploy.

Klepněte pro větší obrázek
Na seznamu zatím chybí populární výrobci amatérského high-endu. Třeba DJI se svým Phantomem.

Konstruktérů amatérských bezpilotních letounů jsou ale desítky a na seznamu těch podporovaných ke všemu chybí evergreeny jako DJI a Parrot. A pak tu je ještě armáda výrobců z Ćíny, kteří zpravidla podobná omezení nedodržují ani náznakem. Jedinou cestou jak zajistit podporu databáze zakázaných míst, by tedy bylo snad jen vyžadování podpory podobné centrální databáze v rámci homologace zařízení na daném trhu.

Trh s drony je přitom stále na začátku, už okolo roku 2020 ale bude generovat obraty ve výši dvou miliard dolarů ročně. Drony s kvalitní kamerou tou dobou budou snadno dostupným a laciným zbožím, a český ÚOOÚ (Úřad na ochranu osobních údajů) a jeho partneři po celém světě tedy budou bez jasných pravidel docela bezzubí.

Klepněte pro větší obrázek
Civilní drony se nejspíše časem dočkají silnější regulace, ty policejní ale před sebou mají skvělou budoucnost (Ftoto: IEEE Spectrum)

Regulovat Google a další velké firmy je ještě poměrně snadné, ovšem představa, že budeme snadno hnát k zodpovědnosti zástupy anonymních pilotů s kvalitní kvadroptérou a optickým zoomem, je už docela bláhová. 

Úvodní logo pochází z webu Americanfreepress.net

Diskuze (100) Další článek: MSI má cashback na grafiky a desky, vrátí až 1 450 Kč

Témata článku: Technologie, Právo, Drony, UAV, Parrot, Jammer, Letoun, Ghost, Letecký snímek, Plot, Nemovitost, Letový provoz, Mladý projekt, Moderní dron, GPS mapy, Pilot, Evergreen, Rakousko, Dron s GPS, Vegetace, Optický zoom, IEEE Spectrum, Úvodní logo, Podobný praktik, Amatérský dron, Drony na Mall.cz