HDMI

HDMI 2.1a nepřinese delší kabely, ale jen další zmatek ve značení

Zahraniční média se plní titulky o vylepšeném rozhraní HDMI 2.1a, které „vyřeší problém krátkých kabelů“. Zaprvé, HDMI na tom s délkou byly vždy nadstandardně (oproti konkurenčnímu DisplayPortu). A zadruhé, zmíněný problém řešila už verze HDMI 2.1.

Fakt, o který se hardwaroví novináři opírají, je implementace technologie Cable Power. Ta počítá s aktivními kabely, kterými se vede proud (300 mA při 5 V) pro zesílení signálu na dlouhých trasách (až desítky metrů). Aktivní kabely tu byly již dřív, ale u nich bylo ještě externí napájení, obvykle skrz USB. HDMI Cable Power ale rovnou počítá s přenosem skrz jediný kabel a energii dodá zdrojové zařízení (počítač, konzole, Blu-ray přehrávač apod.), které pochopitelně musí Cable Power podporovat.

Takové HDMI má stejnou koncovku, jen je nutné myslet na to, že strany nejsou zaměnitelné. Na kabelu je předem dané, kde se připojí zdroj a kde výstup v podobě televizoru, monitoru, projektoru, zachytávající karty…

HDMI Forum spravující stejnojmenný standard uvádí, že Cable Power je součástí HDMI 2.1a, dodatku 1. Organizace ale novinku ohlásila už loni v lednu coby součást HDMI 2.1. A když letos v únoru představila HDMI 2.1a, zmiňuje tam jen technologii Source-Base Tone Mapping (SBTM) starající se o to, že mapování HDR má na starost zdrojové zařízení, ne zobrazovač. To zkracuje latence při zpracování a zároveň zjednodušuje vykreslování především počítačových ploch, kde v jednom okně běží obraz v HDR, ale zbytek funguje jako SDR.

Jak SBTM, tak Cable Power jsou mimochodem jen volitelné funkce, takže to, že nějaké zařízení nebo kabel ponese označení HDMI 2.1a, neznamená, že bude podporovat všechny funkce. Klidně může podporovat jen možnosti starého HDMI 2.0, ke kterému se už ale neudělují certifikace, a tak HDMI Forum označuje jako dva-jedničku cokoliv. Vznikají tím jen zmatky a letošní áčková revize vůbec ničemu nepomohla.

Diskuze (18) Další článek: Solidní počítač za cenu komponent: Test herní sestavy CZC PC Knight GC114

Témata článku: Technologie, Monitory, HDMI, DisplayPort, Ale, Kabela, Zmatek, Externí napájení, MAPP, Kabel, Zařízení, SDR, Značení, Monitory na Heureka.cz