NC od IBM má eSuite

Lotus eSuite je produktovou rodinou javových nástrojů pro prostředí síťového zpracování dat -- Network Computing, a je sadou funkčních appletů, která využívá architekturu klient/server.
NC, tj. Network Computer, je alternativou k PC a IBM předvedla, jak tyto její stanice spolupracují s PC-servery, AS/400, unixovou platformou RS/6000 a s mainframy S/390, a to v rámci operačních systémů Windows NT Server, resp. Windows NT Terminal Server (původně Winframe od firmy Citrix), OS/400, Unixu AIX a mainframového OS/390. NC nemá vystrnadit PC, avšak může se výborně uplatnit např. v bankovnictví, kde lidé za přepážkou používají pouze několik obrazovek a nemusí mít kompletně nainstalovány Windows.

NC od IBM jsou podporovány kromě všech platforem a jejich operačních systémů, které IBM dodává, rovněž řadou aplikací, od Network Station Manager až po Lotus eSuite.

NC funguje tak, jak má
Základní funkce a desktopové prostředí NC běží na klientské části, a to za účelem zajištění rychlé doby odezvy. Tedy například v aplikaci tabulkového kalkulátoru jsou jednotlivé výpočty prováděny lokálně na klientovi. – NC. Server je v tomto případě využit jako depozitář jednotlivých funkčních bloků -- appletů a uživatelských dat. Soubory lze spravovat pomocí appletu WorkFiles. Po ukončení aplikace je úloha na serveru uzavřena a po opětovném startování může uživatel pokračovat v práci na stejném místě, ve kterém práci ukončil, a to i v případě, že ke své pracovní ploše přistupuje z jiné stanice.

Lotus eSuite vychází z Javy
Lotus eSuite je produktovou rodinou javových nástrojů pro prostředí síťového zpracování dat -- Network Computing, a je sadou funkčních appletů, která využívá architekturu klient/server. Obsahuje pracovní plochu WorkPlace, která je desktopovým prostředím se sadou základních pracovních nástrojů (textový procesor, tabulkový kalkulátor, prezentační grafika, kalendář, adresář, elektronická pošta) a několika systémových služeb. Rovněž obsahuje sadu vývojových nástrojů DevPack.

Množina appletů pracovní plochy Lotus eSuite byla sestavena s ohledem na skutečnost, že většina lidí ke své každodenní práci používá jen některé velmi konkrétní nástroje.

Produktová řada eSuite má předpokládanou cenu prostředí 49 dolarů. Cena za DevPack je okolo tisíce dolarů.

Tři tiché modely s PowerPC nejsou žádným topítkem
NC od IBM se dodávají ve třech řadách, a sice 100, 300 a 1000; označení má symbolizovat výkonový poměr mezi jednotlivými typy. Všechny NC od IBM jsou osazeny procesory PowerPC (PPC 403, 603), a to především z důvodu výborného poměru cena/výkon, a z důvodu dosažení nízké spotřeby (8 W), takže NC od IBM nepotřebuje větrák a jeho provoz je tichý.

Tyto NC rovněž podporují jak Ethernet, tak Token Ring a další síťové protokoly. NC lze rovněž připojit k Internetu, který lze prohlížet pomocí appletu Web Browser.

Nejnižší cena NC od IBM by se měla dostat pod 500 dolarů. V ceně je NC, videoadaptér, klávesnice, myš a software -- připojení, protokoly, browser, správce souborů, Java Virtual Machine, terminálové emulátory; veškerý software se instaluje na serveru.

NC je alternativou k PC, která má být výhodnější z hlediska životnosti (nemá např. pevný disk; staré terminály pracují desítky let), údržby a bezpečnosti, tj. z hlediska TCO -- Total Cost of Ownership, celkových nákladů na vlastnictví.

IBM má u nás na celkové řešení s NC a Lotus eSuite několik zákazníků.

Váš názor Další článek: Motorola na více vrstvách

Témata článku: Software, Windows, IBM, Token Ring, Síťový nástroj, Předpokládaná životnost, Ring, Textový terminál, Browser, Lotus, Pracovní plocha, Token, Funkční apple


Určitě si přečtěte

Nejlepší herní notebooky a pracovní stroje: Když máte více než 20 tisíc

Nejlepší herní notebooky a pracovní stroje: Když máte více než 20 tisíc

** Když máte na notebook více než 20 tisíc korun, odpadají kompromisy ** Notebooky na práci dostávají tenká kovová těla a styl ** Herní notebooky zvládnou i nejmodernější hry v plné kvalitě

David Polesný | 43

David Polesný
Notebooky
Vážně dnes ještě někdo krade Adobe? Video můžete stříhat zdarma v Resolve a fotky i vektory zvládne Affinity

Vážně dnes ještě někdo krade Adobe? Video můžete stříhat zdarma v Resolve a fotky i vektory zvládne Affinity

** Kde jsou ty doby, kdy měl skoro každý doma Photoshop ** Photoshop a Premiere Pro od kamaráda nebo z warezu ** Dnes už to nemá smysl, existuje totiž hromada laciných alternativ

Jakub Čížek | 90

Jakub Čížek
Grafický editorStřih videa
Archivovat data do cloudu, na HDD, SSD, DVD, nebo Blu-ray? Co je nejvýhodnější?

Archivovat data do cloudu, na HDD, SSD, DVD, nebo Blu-ray? Co je nejvýhodnější?

** Kam doma natrvalo uložit data? Vyplatí se ještě optická média? ** Jaké kapacity disků a médií má smysl koupit? ** Cenovou výhodnost si ukážeme na příkladech s 2TB úložištěm

Lukáš Václavík | 118

Lukáš Václavík
ZálohováníÚložištěPevné disky
Vyšel Windows 10 October 2020 Update. Poradíme, jak je stáhnout a co je nového
Vladislav Kluska
October 2020 UpdateWindows 10
Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 4

redakce
Mapy GoogleStreet View

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5