Navštívili jsme pražskou pobočku společnosti Skype

… a vyzpovídali Philippa Bernarda, šéfa zdejšího vývojového centra. Jak se Skypu daří a co se v Praze všechno připravuje?
Kapitoly článku

Skype. Jedni ho milují, druzí naopak nenávidí a při sebemenší příležitosti kritizují uzavřenost protokolu, architekturu tzv. supernodů a neuspokojivé ekonomické výsledky. Faktem však zůstává, že se tomuto komunikačnímu programu vůbec nevede špatně. O tom nás přesvědčil i šéf pražské pobočky Philippe Bernard, se kterým jsme se setkali v posledním patře Paláce Křižík.

Skype se představuje

Skype je peer-to-peer program, který umožňuje provozovat internetovou telefonii, k čemuž používá svůj vlastní proprietární protokol. Všechny jeho funkce jsou zapouzdřeny do podoby běžného instantního messengeru, Skype si tedy poradí i s textovou komunikací a výměnou souborů. Jeho autory jsou Niklas Zennström a Janus Friis, tvůrci populárního softwaru Kazaa.

Skype umožňuje realizovat bezplatné konferenční hovory včetně videa, za poplatek lze telefonovat i do tradičních telefonních sítí. Zájemci si mohou v rámci služby SkypeIn pořídit své telefonní číslo a přijímat hovory z pevných i mobilních sítí. Skype na konci minulého roku používalo na 276 milionů uživatelů po celém světě.

(Nejen) o pražské pobočce Skype

Philippe Bernard absolvoval elektrotechniku a informatiku na Technické univerzitě v Ostravě. Od roku 2001 pracoval pro Alten Technologies v Paříži, později ve francouzské konzultantské firmě Infolink na pozici projektového manažera a nakonec jako divizní ředitel zdejší pobočky. Jak sám tvrdí, prací pro Skype si tak trochu splnil svůj sen.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Interiéry Paláce Křižík a Philippe Bernard v sídle vývojového centra Skype Praha.

Skype na jaře loňského roku otevřel pobočku v Praze a od té doby hledá kvalitní programátory. Co se v Praze vlastně dělá, co Skype nabízí svým uživatelům a jak to dopadne se SkypeIn čísly pro české zákazníky? I na to jsme se nezapomněli zeptat.

Proč jste si vybrali právě Prahu? Co nabízí Praha oproti Varšavě nebo Vídni?

V konkurzu bylo asi dvanáct zemí, kde jsme mohli působit. Hledali jsme však zemi, která má blízko k estonské kultuře. Pobočka v Praze totiž úzce spolupracuje s vývojovým centrem v Talinnu. Česká republika ale především disponuje kvalitními profesionály a Praha samotná mimo jiné nabízí výborné letecké spojení s Londýnem a Talinnem.

Co se v Praze vlastně dělá?

V Praze se vyvíjí backend, což je srdce celého systému. Jedná se o kompletní „business logiku“ a dynamické webové aplikace v PHP. Práci našich programátorů tak třeba oceníte ve chvíli, kdy si objednáváte nový kredit. Dále tu máme také C/C++ programátory a ti pracují na vývoji centrálních služeb SkypeOut, SkypeIn, Call forwarding a dalších.

Kolik lidí v pražské pobočce pracuje a máte ještě nějaká volná místa?

V Praze dnes máme čtrnáct zaměstnanců. Tým je to převážně český, a ačkoliv stále hledáme nové PHP a C/C++ programátory, pečlivě si můžeme každého vybírat, což je naše výhoda. Nepotřebujeme pouze zaplnit volné židle v kanceláři, naopak hledáme ty nejlepší v oboru a zatím se nám to daří. Skype byl vytvořen inženýry, jsme „technology driven company“, a vývojáři jsou tak to nejcennější, co máme a podle toho si jich také vážíme a respektujeme jejich návyky. Každý si u nás může vybrat počítač i vývojové prostředí, se kterým bude pracovat dle charakteru technologie. Každý z našich zaměstnanců také vlastní podíl společnosti v podobě akcií. Výhod je celá řada.

Tip: Pokud chcete prostředí pražské pobočky Skype poznat na vlastní oči, navštivte webovou adresu jobs.skype.com.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Tady se tvoří backend systém; videokonferenční obrazovka pro komunikaci s engineering centrálou v Talinnu.

Skype je evropská společnost. Kde všude máte na starém kontinentu své pobočky?

V estonském Talinnu pracuje v našem engineering centru asi tři stovky lidí. Kolem pětadvaceti lidí pracuje ve stockholmském audio/video vývojovém centru. V londýnské pobočce máme management a product management a v lucemburské centrále finanční centrum, kde pro nás pracuje asi pětatřicet lidí. Skype dohromady děláme asi v 507 lidech.

Co Skype dnes nabízí?

Pokud jsem Skype doposud nepoužíval, čím mě přesvědčíte, abych si ho nainstaloval?

Skype dnes nabízí širokou škálu služeb. V rámci vlastní sítě můžete volat zcela zdarma, na pevné a mobilní linky pak za velmi nízké tarify. Obrovská část Skype je založena na vysokokvalitním videu, sdílení dokumentů a posílání souborů. Je to víc než komunikace. Pro firemní zákazníky nabízíme komplexní službu Skype for Business, kterou si budou moci zákazníci sami spravovat ve speciálním administračním rozhraní bez složitého nastavování firewallu. Skype propojuje uživatele na celém světě.

Jaké platformy dnes Skype podporuje?

Skype je dnes dostupný na Windows s MSI installer, Windows Mobile, Linuxu, OS X, 3skypephone, Nokia N800/N810. Spolupracujeme s ekosystémem padesáti partnerů, Skype tak můžete použít například i na Sony PSP. Všichni se doplňujeme a stejně tak to funguje i v případě telekomunikačních společností. Nechceme být konkurencí, naopak usilujeme o partnerství.

Témata článku: Software, Windows, Skype, Download, PayPal, Možnosti internetu, Stará Nokia, Engineering, Atlas software, Praha, Internetový svět, Pobočka, Letecké spojení, Janus, Podpora, Evropská společnost, Složité nastavování, Sony PSP, PSP, Kvalitní profesionál, Sip, Proprietární protokol, Nejrůznější zdroj, Spojení, Sky, Msi na Mall.cz

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 5 500 Kč

Test levných herních notebooků

Hrajeme na Xbox Series X

Programy pro kontrolu dětí na počítači