Apple

Návštěva Apple Parku: UFO je nedostupné, ale Apple se na návštěvníky dobře připravil

  • Vedle hlavního sídla Applu je pro návštěvníky přepraveno Visitor Center s obchodem a kavárnou
  • Podobně jako celé sídlo zaujme i návštěvnická část svou architekturou
  • Z hlavní centrály lze vidět jen nepatrný kousek

Apple začal své nové sídlo budovat v roce 2014 a pro zaměstnance jej otevřel v roce 2017. Vedle hlavní budovy, do které nemá přístup veřejnost, novináři ani nemalá část zaměstnanců, je k dispozici i návštěvnické centrum. To má představit nejen produkty Applu, ale i samotnou centrálu, neboť využívá všechny architektonické prvky hlavního sídla. A tak jsme se při návštěvě podívali alespoň tam.

Podobně jako hlavní budova je i samotné návštěvnické centrum z velké části skryto. Alej stromů ho odděluje ze všech stran od silnice, zároveň dává návštěvníkům prostor pro bezpečný pohyb kolem celé budovy.

Sklem se u Applu nešetří

Všude dominuje sklo, které Apple upřednostňuje jak u hlavní budovy, tak u návštěvnického centra, ale také u svých obchodů všude po světě. Že se ani na návštěvnickém centru nijak nešetřilo dokazuje nejen rozměr jednotlivých tabulí skel, ale především obrovské zaoblené rohy, jejichž výroba nepatří k jednoduchým úkonům.

Vnitřní prostor návštěvnického centra není vzdušný jen díky kompletně proskleným stěnám, opticky jej navíc rozšiřuje i podlaha volně přecházející do exteriéru. Její půdorys kopíruje střechu.

Na výstavbě hlavní budovy i samotného návštěvnického centra se podílela z velké části architektonická skupina Foster & Partners, která se rozhodla využít pro Visitor Center stejné materiály a prvky jako v hlavní budově. Typickým příkladem tak je schodiště na střešní terasu, které vypadá totožně jako mnohá schodiště v centrále.

Počítač za 300 tisíc a jiné zajímavosti

Uvnitř je kavárna, přehlídka produktů Applu, nabídka suvenýrů a celé to nejvíce připomíná klasický Apple Store. Ale panuje tu větší pohoda a mezi produkty najdete i zajímavosti či historické kousky. Jednou z mála zastoupených značek zařízení vedle samotného Applu je Beats, které ale cupertinský gigant před několika lety koupil. K těm dalším patří bezdrátové nabíječky Mophie, pro které zatím Apple nemá alternativu. Vývoj nabíječky AirPower byl totiž ukončen minulý rok.

Sekci jablečných počítačů samozřejmě dominuje nový Mac Pro se svým designem kuchyňského struhadla. Vystavený kus patří ke středním modelům, který obsahuje dvanáctijádrový Xeon a 96 GB operační paměti. Konfigurace by vyšla na 326 tisíc, samozřejmě bez monitoru.

Každý den se konají v návštěvnickém centru bezplatné přednášky, které radí uživatelům s pokročilým používáním produktů Applu. My jsme zastihli tu o základech mobilní fotografie, která ale navzdory názvu byla užitečná i pro pokročilejší uživatele. Vše je prezentováno na obřím displeji, který je opravdovým zobrazovacím panelem, nikoliv plátnem pro projektor.

UFO je nepřístupné

Návštěvníci mohou vystoupat až na střechu, odkud je výhled na hlavní budovu. Bohužel z ní vidět moc není, protože je výhled zastíněn stromy. Ty se zde vysazovali už poměrně vzrostlé a za těch pár let už stihly ještě povyrůst. Stromy jsou všude kolem centrály, která je tak i přes své gigantické rozměry nenápadně ukrytá. 

Apple si své sídlo velmi střeží. Na příjezdových cestách jsou zákazy vstupu, všude jsou kamery. A tak nejlepším způsobem, jak si užít pohled na unikátní kruhovou budovu, je z letadla nebo prostřednictvím dronu...

Diskuze (9) Další článek: Windows 10 stačí jen 192 MB operační paměti. Ukázal to experiment v praxi

Témata článku: Apple, UFO, Centrála, Budova, Návštěvnické centrum, Sídlo, AirPower, Hlavní budova, Xeon, Sluchátka Beats, Apple Park, Apple Store, Návštěvníci, MophieJak se stát lordem a proč byste to neměli dělat. Mikýř o další blbině z internetu
Filip Kůžel
Mikýřova úžasná pouť internetemHumorInternet
Optický internet v Evropě loni rychle rostl. Česko je pořád podprůměrné
Lukáš Václavík
Poskytovatelé internetuPřipojení k internetu
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Jaromír PukMarek Čech
Filmy, které musíte vidět