Navrhovaná revize autorského zákona EU by kompletně zničila meme

Navrhovaná revize autorského zákona EU by kompletně zničila meme

V posledních dnech se začíná debatovat o legislativě, kterou Evropská unie připravuje z hlediska autorských práv na internetu. Bruselští zákonodárci mají plán, jak sjednotit autorská práva napříč státy. Ten by mimo jiné zasadil smrtelnou celé kultuře meme.

Navrhovaná legislativa se snaží řešit problematiku nelegálního sdílení tím, že by docházelo ke kontrole a filtraci autorsky chráněného obsahu proaktivně již před publikací. Cílem je vymýtit weby pro stahování souborů, které mají na sdílení nelegálního obsahu postavený byznys. Že by to znamenalo konec pro služby jako je Ulož.to, je asi první, co každého napadne. Ale dotklo by se to i fenoménu meme.

Definovat meme je těžké, jde o všechny vtipné obrázky doplněné o satirický text, které si mezi sebou lidé na internetu sami posílají a které všude potkáváte. Jejich podstatou je opakující se motiv, kterým člověk reaguje na určité podněty, třeba místo emoji.

Meme jsou založené na kopírování obrázků, fotografií či filmových záběrů, které jsou pochopitelně autorsky chráněné. Aktuálně se rozšíří po sociálních sítích jako lavina, kterou lze jen těžko zastavit. Jenže článek 13 navrhované legislativy však přikazuje službám na sdílení obsahu kontrolovat všechen obsah s neustále se zvětšující se databází děl chráněných autorským zákonem. A pokud tam bude obrázek použitý v meme, tak se na veřejnost prostě ani nedostane, nebo bude neprodleně smazán.

Pokud byste například chtěli použít známé meme Futura Fry / Not Sure If, příspěvek by vám nemusel být vůbec publikován, protože seriál Futurama je licencovaný obsah. A podobně to platí se stovkami dalších motivů.

Na reformu už aktivně upozorňuje známá meme stránka Know Your Meme, která funguje jako encyklopedie všech internetových motivů. Vznikla také kampaň SaveYourInternet.eu, která lidi informuje a vyzývá, ať kontaktují své europoslance a vyjádří jim svůj nesouhlas.

Uvidíme 20. června, kdy se záležitostí bude zabývat europarlament. Do té doby jistě vyplynou na povrch další problémy, které by reforma způsobila. Meme jsou jen maličkostí. Největší otázkou je, jak by takový systém zatížil provozovatele webů a jestli by vůbec bylo technologicky možné takovou kontrolu provádět automaticky.

Diskuze (80) Další článek: Osobní létající stroj The Flayer má 10 vrtulí létá na elektriku. Do vývoje investoval i Larry Page

Témata článku: Právo, Evropská unie, Autorské právo, Sdílení, Určitý podnět, Licencovaný obsah, Legislativa, Sociální síť, Revize, Nelegální obsah, Motiv, Postavený byznys, Evropský parlament, Nelegální sdílení, Obsah, Obrázek, Chráněný obsah, Autorský zákon


Určitě si přečtěte

WALL-E vyfotil Zemi ze vzdálenosti 1 milionů km

WALL-E vyfotil Zemi ze vzdálenosti 1 milionů km

** Malá sonda s přezdívkou WALL-E pořídila fotografii Země a Měsíce ze vzdálenosti 1 milionů km ** CubeSat letí se sondou InSight k Marsu ** InSight přistane na Marsu 26. listopadu

Petr Kubala | 4

Šéf amerického Red Hatu: Odpojte Brno od internetu a zhroutíme se

Šéf amerického Red Hatu: Odpojte Brno od internetu a zhroutíme se

** V Česku najdete hromadu skvělých vývojářů ** Mnozí z nich přispívají do open-source ** Třeba v brněnském Red Hatu

Jakub Čížek | 51

Jak dopadl velký den Applu s náloží novinek: Sledujte, co letos připravil

Jak dopadl velký den Applu s náloží novinek: Sledujte, co letos připravil

** Apple večer představil novinky ** Ukáže nové operační systémy, ale čekala se i nová zařízení ** Začíná vývojářská konference Applu WWDC 2018

Karel Javůrek | 86

Rekordy počasí: V Česku to ještě jde, skutečné extrémy zažívají jinde

Rekordy počasí: V Česku to ještě jde, skutečné extrémy zažívají jinde

** Teplotní extrémy dokážou překvapit. Seznamte se s rekordy v Česku i ve světě ** Rekordní hodnoty jsou mnohdy až k neuvěření ** Zjistěte, kdy ke bylo největší horko, zima, déšť či vítr

Karel Kilián | 7

Šmírovačka kamerami Googlu: Koukněte se, co nového zachytily na Street View

Šmírovačka kamerami Googlu: Koukněte se, co nového zachytily na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 42


Aktuální číslo časopisu Computer

Kdy necháme řídit chytrá auta?

6 Wi-Fi Mesh systémů ve velkém testu

Srovnali jsme 7 sportovních kamer

Znáte pravidla pro létání s drony?