Navrhněme společně ideální počítač I. – nejmenší počítač (den 3.)

Tak se nám debata hned první den krásně rozproudila. Zbývá ještě několik problémových bodů sestavy a ty se nyní pokusíme vyřešit. Dnes budeme ladit periferie, které se do vlastního stroje nevešly.
Tak se nám debata hned první den krásně rozproudila. Zbývá ještě několik problémových bodů sestavy a ty se nyní pokusíme vyřešit. Dnes budeme ladit periferie, které se do vlastního stroje nevešly.

Souhrn neboli, co jsme už vyřešili?
V pondělní debatě vyplynuly dva proudy – jeden návrh se zhruba drží A (VIA čipset a nejméně „topící“ procesor), druhý sestavy B (založené na i815E čipsetu a průměrného procesoru). To byl mohly být i dva cílové produkty, dvě řady. Shodné by měly umístění konektorů a jejich význam, ovšem interně by byla každá deska jiná. Další vyřešená záležitost jsou porty. Shodli jsme se, že nejnutnější (15pin VGA výstup, S-Video výstup, audio výstup a vstup, RJ-45 Ethernet konektor, 2x USB, PS/2 pro klávesnici a myš) budou přímo na počítači, ostatní budou v rozšiřujícím modulu (např. DVI konektor pro digitální displeje). Napájecí adapter bude umístěn externě.

V úterní debatě se definitivně LAN karta umístila přímo do počítače a faxmodem zase externě (například přes USB) kvůli předcházení problémům s homologací. Výběr typu RAM modulu proběhl až na čestné výjimky bez povšimnutí, takže jsem se demokraticky rozhodl pro standardní 168pinový DIMM modul na spodní straně základní desky i za cenu zvýšení tloušťky o jeden či dva milimetry.

Největší bouři vyvolal můj návrh na dva typy krytů, respektive na dražší model z kovu. Později se v debatě vyjasnily problémy i požadavky (lepší chlazení, estetické hledisko, přesnost a náročnost výroby). Výsledkem debaty jsou tedy ony dva kryty.

Při řešení otázky chlazení procesoru i jiných vnitřních částí se nakonec dospělo k definitivnímu odstranění všech větráků z počítače a jejich nahrazení pasivním chladičem. Jako pasivní chladič bude u více topících procesorů sloužit právě onen diskutovaný kovový kryt. Nyní se již vrhněme do víru dalších problémů. Dnes budeme řešit periferie – kolik, jaké a jak se budou připojovat.

Nové problémy
Problém číslo jedna – CD-ROM mechanika

Tato periferie bude jedna z nejčastěji používaných a tudíž naprostá nutnost. Možnosti připojit CD-ROM mechaniku přes vestavěný USB port beru spíš jako nouzové řešení a nepovažuji jej za skutečné řešení. Optimální řešení vidím ve vyvedeném druhém IDE kanálu do speciálního konektoru, ke kterému by se CD-ROM mechanika připojovala. Díky svým vlastnostem rovněž navrhuji použít notebookové CD-ROM mechaniky. Ty dosahují v současné době rychlost až 32x, což pro všechny normální aplikace bohatě postačí.

Problém číslo dvě – CD-RW mechanika

Tato mechanika má co se týče dnešního zadání stejné problémy, jako CD-ROM mechanika, pouze nebude tak rozšířená.

Problém číslo tři – DVD mechanika

Tato mechanika opět má stejné problémy, jako CD-ROM mechanika. Při použití jako DVD přehrávač filmů však přibude nárok na dekódování MPEG-2. Tento problém bude muset vyřešit až uživatel počítače volbou příslušně rychlého procesoru.

Problém číslo čtyři – FDD (disketová) mechanika

Přes svoje nesporné stáří se i tato periferie stane žádanou. Je však otázka na kolik. Umístit disketovou mechaniku do jednoho bloku s CD-ROM mechanikou nebo každou mechaniku do zvláštního krytu?

Problém číslo pět – ZIP a ostatní mechaniky

Tyto mechaniky stále vyvolávají spory, zda právě ta konkrétní varianta bude konečně nástupcem stařičké 3,5“ 1,44 MB diskety. V některých firmách si například bez ZIP mechaniky nedokáží představit práci. Kterou (popřípadě které) varianty z následujících vybrat? Standardní externí řešení (přes paralelní/USB konektor), 3,5“ IDE prázdný box pro obecné 3,5“ IDE zařízení (Kde vzít 12V takového proudu? Bude nový AC adapter?) nebo přímo specializovaný box pro určitou mechaniku (zřejmě notebookovou pro její velikost a napájení)?

Problém číslo šest – prázdné prostory pro AMR/ACR/CNR/PCI kartu

Zaznamenal jsem několik požadavků na tyto boxy a osobně bych je rovněž rád viděl, ale – které a jak velké? Co napájení (je potřeba i 12V navíc)?

Možné rozšiřující bloky

název funkce stejný kryt jako výška min. šířka
replikátor portů zadní strana rozšiřující počet portů - 0*
mobilní replikátor portů replikátor portů za (např. dvoumetrovým) kabelem - 0*
CNR box rozšiřující pouzdro pro CNR kartu (standard Intelu) ACR box, PCI box 20 mm
ACR box rozšiřující pouzdro pro ACR a AMR kartu CNR box, PCI box 20 mm
PCI 1/2 box rozšiřující pouzdro pro 1/2 PCI kartu CNR box, ACR box 20 mm
AKU box blok akumulátorů (dá se použít i jako UPS) - 20 mm
AKU2 box blok akumulátorů s vyšší kapacitou (dá se použít i jako UPS) HDD1 box 30 mm 110 mm
CD/FDD box blok s CD-ROM a disketovou mechanikou - 30 mm 110 mm
CD-RW box blok s CD-RW mechanikou DVD box 20 mm 130 mm
DVD box blok s DVD-ROM mechanikou CD-RW box 20 mm 130 mm
HDD1 box blok s 3,5" IDE pevným diskem s vyvedeným 1. kanálem IDE ** - 30 mm 110 mm
35IDE box blok s univerzálním 3,5" prostorem s vyvedeným 2. kanálem IDE - 30 mm 110 mm
525IDE box blok s univerzálním 5,25" prostorem s vyvedeným 2. kanálem IDE - 45 mm 160 mm
NKBD box přídavná numerická klávesnice -
ANKBD box přídavná numerická klávesnice s přídavnými audio tlačítky -
PCCard box box s PCMCIA III prostorem (IDE nebo PCI)
VIPOWER box z tohoto počítače vyrobí rámeček pro výměnný disk VIPOWER VIPOWER *** 35 mm 118 mm
CAR box redukce pro zasunutí místo autorádia 55 mm 183 mm
  • * připojují se zezadu či různě podle krytu
  • ** zároveň by se zablokoval nebo nepoužíval interní 2,5“ disk
  • *** vně kompatibilní s výměnnými IDE diskovými rámečky (např. firmy Vipower)
Při zasunutí do CAR boxu by se počítač přeměnil na MP3 (či jiný) přehrávač (záleží na programu – např. WinAMP).Které z těchto dílů byste chtěli a které považujete za zajímavé?

Poznámka na závěr – zítra budeme již řešit vlastní vzhled a mechanické uspořádání jednotlivých bloků i celku.

Diskuze (24) Další článek: Navrhněme společně ideální počítač I. - nejmenší počítač podruhé

Témata článku: Sestavy, Rozšiřující konektor, Ideál, Zvláštní význam, Ideální počítač, Blok, Standardní klávesnice, Den, Pasivní chlazení, Care, Kabely konektory redukce audio, Stejný problém, Prázdný box, Numerická klávesnice, CD-ROM, Mechanická klávesnice, Numerický blok, Adapter, Spol, AC Adapter, Nejmenší počítač, Autorádia


Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu