Časopis Computer | Historie | Tiskárny

Návrat malé devítky. Recenze devítijehličkové tiskárny Epson LX-300 #Computer25

Slavíme 25 let časopisu Computer a připomínáme si rok 1994 archivním článkem.

Úsloví „dál, výš, rychleji" neplatí jen v oblasti sportu, ale i (a možná především) v oblasti počítačů Monitory se zvětšují, počítače zrychlují, pokrok směřuje stále dál. Podobně je tomu i na trhu tiskáren. Současné devítijehličkové tiskárny jsou podle mnoha výrobců zřejmě odsouzeny do role muzejních exponátů a uživatelům se předkládají mnohajehličkové, vícetryskové nebo mnohastránkove laserové tiskárny.

Prostý uživatel, nepotřebující vysokou kvalitu, například pro kontrolní výtisky nebo tisky jednoduchých formulářů, vyžaduje jen jediné: rychlost za nízkou cenu. Rychlé jsou ale jen podstatně dražší tiskárny, obyčejné staré devítky jsou pomalé a již nepříliš uživatelsky příjemné. Proto nastal nebývalý rozruch, když firma Epson, bezesporu mamut mezi výrobci a tvůrce nejpoužívanějšího standardu pro jehličkové tiskárny, přišla na trh se svou nejnovější tiskárnou Epson LX-300.

Tato tiskárna totiž používá pouze 9 jehliček, což vypadá sice jako krok zpátky, vyniká ale vysokou rychlostí, možnostmi rozšíření a v neposlední řadě mimořádně zajímavou cenou.

O 15 jehel míň?

Kdo dnes potřebuje pro své dokumenty kvalitu, si již nejspíše pořídí levnou laserovou tiskárnu než 24jehličkovou tiskárnu. Jehličkové tiskárny již ztratily své pozice na poli kvality, jejich velkou předností ale stále zůstává neuvěřitelná láce tisku. Náplně stojí něco okolo sta korun a na jedno naplnění tisknete kvalitně až do úplného vyčerpání stovky stran.

Laserové tiskárny naopak mají drahé náplně s tonerem (2 500 a více korun) a při úbytku toneru se tisk rychle ztrácí a na papíru se objevují bílá nepotištěná místa. U jehličkových tiskáren naopak tisk postupně šedne, ale většinou je stále dobře čitelný.

Laserové tiskárny mají sice rychlejší tisk, ale mají dražší provoz a argumentem proti může být také nemožnost tisku na souvislý pás traktorového papíru, který je nejvhodnější pro tisky rozsáhlých sestav.

Jestli se rozhodujete mezi 24jehličkovou a 9ti jehličkovou tiskárnou, bude vás samozřejmě kromě ceny a kvality zajímat rychlost tisku. V ceně vedou devítijehličkové tiskárny, zbývající parametry bývají záležitostí 24 jehliček. Devět jehel je všeobecně pokládáno za zastaralou technologii, proto se zde příliš novinek neobjevuje. To je také důvod všeobecné pomalosti 9jehličkového tisku. Argumentem proti rychlosti je právě nová tiskárna Epson LX-300.

Bratři v ROMce

Už jsem si u zahraničních tiskáren zvykl, že mají již předinstalovanou češtinu standardu Latin II. Není-li čeština v tiskárně přímo, lze si ji od několika firem nechat zabudovat. Nová Epsonka mě ale mimořadně potěšila. Japonští inženýři si totiž dali tu práci, aby zjistili, že se v našich východních krajích mluví i v jiných kódováních než jen v Latin II s americkým přízvukem.

V Epsonce jsem tak kromě podpory pro většinu západních krajů našel podporu pro Latin II a, poprvé přímo v zahraniční tiskárně podporu pro kódování bří Kamenických! Stejné nadšení bude asi u našich polských přátel, Epsoni jim totiž do tiskárny zabudovali i podporu Mazovia. V tiskárně je pak například i ruská a bulharská azbuka. Na této tiskárně není v oblasti kódovaní již co vymýšlet, tiskárnoví upravovači si zde již ani neškrtnou.

Díky přímo internímu kódování v Kameníkách (zde označení MJK) a Latin II můžete bez potíží používat všechen stávajicí DOSový software, bez jinak nutného upravování tiskárny. Tiskárna je navíc Epson-compatible (no aby ne!), proto na ni lze tisknout bez problémů všechny příkazy jazyka tiskáren Epson kompatibilních.

K tiskárně jsme sice nedostali v manuálu avízovanou disketu s ovladači, ale tisk šel bez problémů na všechny ovladače 9jehličkových tiskáren. Nejblíže tiskárně je Epson LX-850, kterou se dají nahradit chybějící ovladače například pro Windows.

Barva na požádání

Tiskárna LX-300 není jen obyčejná devítijehličková černobílá tiskárna. Na každé části tiskárny narazíte na nějakou záklapku, zarážku či posuvku, která nemá význam pro základní konfiguraci tiskárny. K třístovce si ale může dokoupit řadu dodatečného vybavení, přes podavač na jednotlivé listy, tažný podavač traktorového papíru (v základním vybavení je tlačný podavač) až po barevný modul, který zasunete jednoduše do tiskárny a povýšíte ji tak na tiskárnu barevnou. Tažný podavač traktorového papíru pak oceníte zejména při tisku na štítky, které jsou těžké a jejich průchod tiskárnou bývá o trochu náročnější.

Vše uvnitř

Do nové tiskárny vložili u Epsonu všechen svůj um a zabudovali do ní snad všechny prvky, myslitelné u 9jehličkových tiskáren. Od Epsonu známe velmi populární tiskárny LQ-100 a LX-100. Ty mají sice zabudovaný podavač na 50 volných listů, práce s traktorovým papírem ale nepatří k tomu nejlepšímu.

V LX-300 se naopak traktorový papír velmi snadno používá.  Tiskárna má dnes již obvyklou funkci Paper Park (přišla s ní fa Star), kdy při přepnutí na volné listy zajede traktorový papír zpět do bezpečné pozice.

Tiskárna má také vysoký záběr v délce tisku na jeden list papíru. Dokáže na jednu A4 bez problémů vytisknout až 66 řádek textu. Od horního okraje začíná text bez nějakého přesného  nastavení (jen vložíte papír a tiskárna si ho sama zasune a přesně nastaví) ve vzdálenosti jednoho centimetru. Tiskne se dolů až po centimetr od dolního okraje. Díky přesným vodicím lištám lze snadno nastavit tisk těsně od levého okraje papíru.

Díky kompaktnímu designu a těsnícím molitanům je tisk i velmi tichý. Bublinkovému tichu se ale samozřejmě vyrovnat nemůže.

Když již měla tiskárna všechny možné prvky, vzpomněl si Epson na poslední trumf: „dáme tam ještě sériový port!“. U LX-300 tak můžeme najít u této třídy tiskáren neobvyklý jev: oba dva druhy portů, tedy jak standardní paralelní, tak i sériový. Sice jsem zatím nepotkal nikoho, kdo by tisknul na sériové rozhraní, ale co kdyby nebyl zrovna volný paralelní port a vy byste potřebovali něco nutně vytisknout.

Obsluha jak v letadle

Tiskárna nabízí několik způsobů, jak nastavit její interní parametry. Prvním je použití třítlačítkového panelu na tiskárně, kterým lze nastavit v obyčejném režimu v podstatě jen druh písma a posunout papír.

Druhým používaným způsobem je řízení pomocí příkazů (Escape sekvencí) z počítače. Tak lze nastavit úplně vše, ale vyžaduje to od uživatele znalost těchto interních kódů, nebo neustále otevřený manuál tiskárny.

Poslední vymožeností tiskárny je možnost nastavení tiskárny přes vnitřní systém nabídek v tiskárně. Po zapnutí podržíte tlačítko na panelu a tiskárna vytiskne na papír základní nabídku konfigurace a povysune papír, abyste si ho mohli přečíst. Z nabídky vyberete pomocí třech tlačítek požadovanou funkci a tiskárna si papír opět zasune, vytiskne nové možnosti, povysune papír a tak pořád dokola. Tato funkce je opět u této kategorie tiskáren nezvyklá, bývala doposud jen u vyšších tříd. Její jedinou nevýhodou je spotřeba papíru pro každou konfiguraci.

220 na tachometru

Podstatnou vlastností tiskárny, která má sloužit pro výpisy rozsáhlých sestav, je rychlost jejího tisku. Zde nabízí Epsonka vysokou rychlost 220 znaků (draft, 10 cpi) a až 262 znaků za sekundu v režimu draft – 12 cpi (znaků na palec). Budete-li využívat tisk v „téměř" dopisní kvalitě, rychlost tisku se pochopitelně sníží. Tam LX-300 dosahuje zhruba 80 znaků za sekundu.

Budete-li tisknout z Windows, nelze již samozřejmě využívat rychlý tisk textů. Všechny výstupy z Windows se tisknou jako grafika, a tak je tisk poměrně pomalý. Ani kvalita není nijak oslňující, ale 9jehličkové tiskárny nejsou určeny pro náročné tisky z Windows, mají spíše sloužit jako levné výstupní zařízení pro DOSové aplikace.

Tiskárna pro nás nevyvolené

Teď si třeba říkáte, jak je ta tiskárna fajn, jen kdybyste na ni měli. Přesto si troufám říci, že na ni máte. Epson LX-300 stojí totiž jen 4426 Kč bez DPH. To je na takto vybavenou tiskárnu Epson nebývalá cena. Cenově je zhruba srovnatelná s populární Star LC 20, ta je ale již dnes o generaci pozadu.

Je obvyklé, že máte-li levné rádio, budou do něj velmi drahé baterie, nebo koupíte-li levnou tiskárnu, tisk vás přijde zatraceně draho. LX-300 splňuje podmínku levné pořizovací ceny, navíc, díky jehličkám, má levný tisk. Od třístovky nečekejte špičkovou kvalitu pro DTP nasazení, spíše hledejte dobré vlastnosti pro domácí a jednoduché firemní využití, kde oceníte cenu provozu a levné pořizovací náklady.

Infobox

  • Produkt: 9jehličková tiskárna Epson LX-300
  • Zapůjčeno od: Sinek Computer
  • Výrobce: EPSON, Japonsko
  • Cena: 4 426 Kč bez DPH
  • Telefon: 0451-334

Poznámka z budoucnosti. Použitou tiskárnu Epson LX-300 si teď můžete koupit na eBay.com přibližně za 2 700 Kč.

Časopis Computer

V Computeru každý měsíc najdete nejdůležitější informace ze světa počítačů, technologií a internetu. Dva důkladné srovnávací testy odhalí a ocení ty nejlepší produkty na trhu. Praktické tipy a triky vyřeší nejčastější problémy s počítači i telefony. Podrobné návody a tipy vám pomohou využít technologie v každodenním životě.

 
CR2406_titulka2.jpg
 

Časopis za nejvýhodnější cenu získáte na iKiosku. Můžete si vybrat mezi tištěnou a elektronickou verzí.

Doporučujeme také speciální vydání Nejlepší návody, tipy a aplikace pro mobily. Jak si s Androidem usnadnit život.

Diskuze (20) Další článek: Jsme připraveni na konec světa? NASA bude simulovat potenciálně smrtící náraz asteroidu

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,