Návrat k legendám: Software a programování pro Macintosh

Na klasický Macintosh vznikla spousta nám dnes důvěrně známých programů a rovněž programovací principy zde použité se v jisté míře dodnes používají.
Kapitoly článku

Zatímco zkoumání softwaru pro různé platformy je obvykle zajímavou sondou do hlubin času a případný průzkumník se občas nestačí divit, co že to kdysi bylo používáno za podivný software a jak se (z dnešního hlediska) nesmyslně ovládal, u Macu je takový návrat zpět trošku nudný. To hlavní, na co na takové cestě narazíme, jsou programy, které známe i dnes. Ač ve svých prvních verzích, obsahujících sice jen zlomek současné funkčnosti, přesto je bezpečně poznáme. Tím, že principy ovládání klasického Macintoshe jsou nám blízké, ztrácí zkoušení jeho softwaru své kouzlo.

Macintosh v prvním roce své existence měl se softwarem obrovský problém. Navzdory tomu, že si tuto potíž Steve Jobs uvědomoval a některých vybraným firmám (například Microsoftu) poskytl prototypy novinky pro vývoj aplikací, stejně to nepomohlo. Uživatelé PC se Macu smáli a považovali jej za gadget pro hračičky, na němž se nic rozumného nedá dělat, protože tak nějak není na čem.

Snímek obrazovky 2014-11-09 v 20.40.22.png
Word patřil k prvním aplikacím pro Macintosh

Zatímco pro PC v této době bylo možné pořídit tisíce více či méně užitečných programů, na Mac jste měli Excel od Microsoftu (a to ještě ne hned od představení platformy), pak zabudované programy jako MacWrite a MacDraw, no a pak už dlouho nic.

Snímek obrazovky 2014-11-09 v 20.20.57.png
Jedna z prvních verzí Excelu

Je tedy třeba říci, že když se konečně Excel objevil, bylo to zjevení. Dnes to už asi nedokážeme plně pochopit a ocenit, nicméně všechny tehdejší tabulkové procesory v čele s tehdejší jedničkou na PC – Lotusem 1-2-3 – pracovaly v textovém módu a ovládaly se desítkami, možná stovkami klávesových zkratek. Člověk musel mít dobrou paměť, anebo mít po ruce nějaký soupis funkcí, aby mohl takový program ovládat. To však nevadilo, protože tehdejší uživatelé to považovali za normální a nutné.

Snímek obrazovky 2014-11-14 v 17.53.17.png
Excel 4 už vypadá naprosto použitelně

Jenže přišel Excel a vše bylo jinak. Díky liště menu, ikonkám a myši se Excel mnohem lépe ovládal i naprostým laikům a i když byl pomalejší, než Lotus 1-2-3 (s ohledem na grafický operační systém Macintoshe), i když nenabízel tolik funkcí, stejně ukázal všem pochybovačům od PC, že Mac může být sakra užitečným strojem.

Jednou z nejšikovnějších „fičur“ přitom byl zcela obyčejný zoom, tedy možnost zmenšení užívaného písma, díky čemuž jste na obrazovku dostali daleko větší výřez zpracovávané tabulky. Něco takového na PC v textovém módu neexistovalo. Pravda, na PC se tabulkové procesory lépe ovládaly, protože Steve Jobs ve vší své genialitě rozhodl, že Mac nebude mít klávesnici s oddělenými kurzorovými šipkami a numerickým blokem, no a o klávesách PgUp/Down/End/Home si jablíčkáři mohli nechat zdát ještě několik let. Nicméně, Excel ukázal, že s použitím GUI je možné vytvořit program s mnohem pohodlnějším ovládáním. Není se tedy čemu divit, že Excel patřil mezi jedny z prvních programů, které byly portovány z Macu na PC, kde fungoval ve Windows 2.0.

Snímek obrazovky 2014-11-14 v 18.21.22.png
Až později se na Macintoshi objevil přímo Lotus 1-2-3

Lotus se pokusil Excelu konkurovat svým vlastním tabulkovým procesorem se jménem Jazz, nicméně ten se mu na rozdíl od PC verze naprosto nepovedl, protože byl sice nabit funkcemi, ale byl pomalý a zdaleka nevyužíval možností GUI Macintoshe. Zcela jasně se ukázala výhoda Microsoftu, který měl Macintosh k dispozici mnohem déle, než ostatní, takže se jeho programátoři na tomto zcela novém operačním systému naučili programovat a využívat některých nedokumentovaných vychytávek.

Naprosto to samé znamenal i Microsoft Word. Ten už, pravda, zdaleka neoslnil tak, jako Excel, protože k Macu byl přibalem MacWrite, nicméně, to byl jen takový šikovnější poznámkový blok. Word převzal spoustu užitečných funkcí z PC verze a postupně se stal skvělým textovým editorem, který opět ukázal, jak může být grafické prostředí skvěle ergonomické pro práci.

Snímek obrazovky 2014-11-14 v 18.18.55.png
Word 6 už je zcela moderním programem - ten ale na Macintoshi Classic nespustíte

Dostalo se i na databáze, přičemž na Macu se prvním standardem stala databáze Omnis, která ale posléze měla vážný problém, neboť slavná dBase se objevila i na této nové platformě. I Omnis byl díky svému úspěchu na Macu portována na PC.

Jak známo, na Macu se zrodil moderní desktop publishing, a to díky programu Aldus PageMaker. Ten v podstatě definoval pravidla nového „aplikačního žánru“, protože něco takového na tehdejších počítačích neexistovalo. Vznikl právě na Applu z toho prostého důvodu, že Apple díky perfektní „symbióze“ s tiskárnou LaserWriter představoval platformu, kde se taková technologie dala nejsnáze realizovat. I PageMaker byl posléze portován na Windows 1, které k němu byly přibaleny jako runtime a v podstatě se jednalo o jedinou zásadní aplikaci, která na tomto tristním operačním systému běžela.

Další zcela přelomovou aplikací pro Mac byl Adobe Illustrator. Tento software si získal zaslouženou pozornost a obdiv odborníků, protože něco takového do té doby neexistovalo. Mohli jste si nascannovat jako předlohu nějaký obrázek či fotku, v Illustratoru jej použít jako „pozadí“ a překreslit je s větší či menší uměleckou schopností do zcela nového formátu, který byl následně jako grafika k jakémukoliv dalšímu použití. Na PC něco takového v této době nebylo možné, proto také byl Illustrator na tuto platformu portován až v roce 1989, kdy se objevil na Windows.

Další zcela přelomovou aplikací pro Mac byl Adobe Illustrator. Tento software si získal zaslouženou pozornost a obdiv odborníků, protože něco takového do té doby neexistovalo. Mohli jste si nascannovat jako předlohu nějaký obrázek či fotku, v Illustratoru jej použít jako „pozadí“ a překreslit je s větší či menší uměleckou schopností do zcela nového formátu, který byl následně jako grafika k jakémukoliv dalšímu použití. Na PC něco takového v této době nebylo možné, proto také byl Illustrator na tuto platformu portován až v roce 1989, kdy se objevil na Windows.

Snímek obrazovky 2014-07-24 v 19.48.52.png
První dostupná betaverze Photoshopu připomíná výsledek jen nepatrně

Samozřejmě, nelze zapomínat na mnohem slavnější Adobe Photoshop. Ten se objevil koncem osmdesátých let a a i když zprvu příliš nepřevyšoval kreslící aplikace z jiných platforem, jako Deluxe Paint čix Digi Paint, postupem času byl obohacen o spoustu funkcí a tím též definoval nový „žánr“.

Snímek obrazovky 2014-11-14 v 17.52.18.png
První verze Photoshopu s toolbarem již docela moderním

Pro perfektní funkčnost grafických programů jste potřebovali kvalitní grafický operační systém a myš jako základní vstupní zařízení. Na PC myš sice existovala už v první půli osmdesátých let, paradoxně ještě dříve, než se objevil Macintosh, ale prosazovala se velmi zvolna, uživatelé se jí báli, což se s ohledem na její název dá pochopit.

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,