Návrat k legendám: Periférie pro Sinclair ZX Spectrum

Ke legendárnímu počítači ZX Spectrum dnes můžete připojit periférie, o kterých se mu v době svého vzniku ani nesnilo. Fandové historických počítačů se totiž činí.
Kapitoly článku

Vyprávěli jsme si, jak si ZX Spectrum různých verzí pořídit, kolik nás tato zábava asi tak bude stát a jaké klasické periferie je vhodné nenechat si ujít. Od doby, kdy ZX Spectrum znamenalo bezesnou noc mnohého kluka, toužícího po počítači, už ale uběhlo hodně vody. Dnes jsme daleko dále a to i v nabídce možnosti, co k tomu dýchavičnému dědečkovi připojit, aby se mu s námahou ulehčilo.

Článek je součástí serálu Návrat k legendám (RSS)

Nejzásadnějším vylepšením, které přináší moderní doba, je nasazení vysokokapacitních paměťových karet v roli média, s nímž naše milovaná vykopávka radostně komunikuje v blahém domnění, že se jedná o disketovou jednotku, magnetofon, microdrive či nějakou jinou důvěrně známou technologii z jejího mládí. Zatímco k jiným platformám je takové vylepšení tím v podstatě jediným, co je k mání, ZX Spectrum má i v tomto velkou výhodu – možnosti jsou daleko širší, než jinde. Bohužel, některé známé a na internetu dobře popsané karty nejsou prodávány a musíte si je sestavit svépomocí, což je u mne nemožné.

Klepněte pro větší obrázek
keyboard proface interface (zdroj: velesoft.speccy.cz)

To se týká například PS/2 Keyboard Interface, které umožňuje připojit ke Spectru klasickou PS/2 klávesnici. Takových rozhraní je samozřejmě více s různými jmény, jedno ale mají společné – dnes si je nekoupíte, nikdo je nenabízí. Taktéž si nekoupíte žádný interní Scandoubler, který by umožnil snadné připojení k VGA monitoru a dalo by se na něj (na rozdíl od externích mnohdy bídně fungujících krabiček) spolehnout. Přesto existují zajímavé periférie, některé smysluplné, jiné méně, kterými můžete své Spectrum obšťastnit.

Klepněte pro větší obrázek
Jeden z klasických scandoublerů, osobně s nimi nemám nejlepší zkušenosti (zdroj: krupkaj.cz)

Těmi smysluplnými jsou různé moderní karty pro připojení joysticku, což je hezká věc, ale joystickový port nabízí i mnohé další sofistikovanější karty. Dá se pořídit vylepšení zvukových schopností pomocí AY Sound Interface, čímž klasické Spectrum dostaneme na úroveň Spectra 128 a modernějších, i když je třeba zdůraznit, že ne všechny staré herní pecky s tímto počítají.

Klepněte pro větší obrázek
Spectra Interface (zdroj: www.fruitcake.plus.com)
 

Existuje i Spectra interface (zde), který nejenže vám nabídne obligátní joystickový port, reset tlačítko, připojení počítače přes SCART k televizoru a dnes už poněkud méně aktuální sériový port, ale dokonce funguje i jako nová grafická karta, rozšiřující standardní paletu barev na 64 a nabízející nové grafické módy, které jistě budou přímo skvělé, až pro ně někdo někdy něco naprogramuje. Ano, každý asi pochopil mou skepsi k podobným výdobytkům lidského ducha.

Klepněte pro větší obrázek
Barevná paleta Spectra Interface (zdroj: www.fruitcake.plus.com)

 

Do stejné kategorie řadím i ethernetovou kartu, pomocí níž lze osmibitový počítač připojit k internetu a hrát přes síť síťové hry, kterých už dokonce pár existuje. Je opravdu zázrak a chápu to nadšení šikovných, co s tou zastaralou technologií jsou schopni dosáhnout. Na druhé straně, co my ostatní s tím naděláme? Má to pro nás význam? To nechť si zodpoví každý sám.

Pokud už nutně chcete zkusit ten ethernet, tak je asi nejlepší varianta „vše v jednom“, která se jmenuje Interface 1bis. Tato karta nabízí v podstatě vše – jak ethernet, tak joystickový port, kromě toho ještě port na PS/2 myš a dokonce umí emulovat i microdrive a podporuje zařízení „M“, které u sinclairů slouží právě jako microdrive. Díky tomu by s ní měl být schopen funkce veškerý originální software, který s microdrivem počítá.

Klepněte pro větší obrázek
Interface 1bis a jeho možnosti (zdroj: retroasylum.com)

Kromě toho je na kartě i čtečka SD karet a port USB, k němuž připojíte jakékoliv dnešní velkokapacitní paměťové médium a Spectrum ho může používat. Myslím, že tato karta je přímo skvělou možností, jak si v jednom nákupu pořídit v podstatě všechna zásadní moderní vylepšení. Já se o ní bohužel dozvěděl pozdě, takže leccos už mám pořízené separátně a kvůli tomu zbytku se mi ji pořizovat nechce.

Klepněte pro větší obrázek
ZX Matrix interface (zdroj: user.tninet.se)

Pro nahrávání softwaru přímo z USB zařízení existuje ZXMatrix interface, který na rozdíl od jiných nepotřebuje paměťovou kartu (i když nabízí i rozšíření na její připojení). Lze si je pořídit z zde, S tím nemám zkušenosti, protože je na rozdíl od jiných variant dražší a nevidím žádný důvod, investovat výrazně výše za něco, co odvede v podstatě stejnou službu, jako lacinější varianty.

Klepněte pro větší obrázek
Lotharkova verze divIDE

Pro nahrávání softwaru jsem vyzkoušel celkem 2 různé realizace klasického divIDE od Pavla Cimbala – jednak vytvořené Jaroslavem Smětákem na www.divide.cz, druhou od pana Lotharka na www.lotharek.pl. DivIDE je geniální krabička, která umožňuje připojení CF karet (ovšem verze od pana Smětáka i SD karet) ke Spectru. Pomocí malého tlačítka si můžete vyvolat onscreen menu, v něm si vybrat požadovaný soubor a ten do Spectra nahrát.

Podporovány jsou jednak soubory TAP, což není nic jiného, než v podstatě zdigitalizovaný záznam na magnetofonové kazetě, kromě toho i soubory s příponou Z80 či SNA, což jsou snapshoty, obsahující kopii obsahu paměti RAM. Bohužel, zařízení nepodporuje soubory TZX, což je komprimovaný TAP, který se používá v emulátorech a je v něm na internetu k dispozici největší množství softwaru. Naštěstí, existuje hodně utilitek, které vám TZX převedou na TAP. Základní stránka pro hledání softwaru, utilit i dokumentace, je zde.

Klepněte pro větší obrázek
divIDE od Jaroslava Smětáka

Každá z výše uvedených variant má něco do sebe. Lotharkova je poněkud bytelnější a zvládá zobrazit dlouhé názvy souborů. Její nevýhodou je, že pokud si zvolíte nějaký soubor ve formátu TAP, tak je nutné napsat na Spectru LOAD ““, aby se program nahrál a spustil. Tento fakt může možná být i někdy výhodný, jinak je ovšem lepší naše malé české řešení, neboť si jej můžete zakoupit i s ESXDosem, což je jedna z nejjednodušších možností, jak na moderní paměťové médium ukládat soubory. Prostě, zadáte SAVE hd0 „jmeno souboru“ a je vymalováno, zatímco obsah adresáře se vypíše pomocí CAT hd0. DOS zná samozřejmě i další příkazy, není problém si návod na něj sehnat na internetu. Díky tomu lze bez jakéhokoliv problému experimentovat v Basicu a velkým obloukem zahodit do koše kazetový magnetofon...

Témata článku: Historie, Počítače, Návrat k legendám, Hloupost, Spectrum, Sinclair, Moderní doba, Keyboard, Barevná paleta, TCA, Nejlepší zkušenost, Hezká věc, ZX Spectrum +, Ovládání myší, Vykopávka, Návrat, Co je software, PS 2, SPEC, Sinclair ZX Spectrum, Paměťové karty, Snadné připojení, Co je hardware a software, Nejlepší varianta, Originální hardware, Stolní počítače na Heureka.czNová volitelná aktualizace systému Windows 10 opravuje 38 problémů
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10