Návrat k legendám: Osm bitů v rytmu Atari

Firma Atari sice nepatřila k těm, jejichž mikropočítače stály u zrodu zcela nového oboru, nicméně i když se na scéně objevila později, patřily její výtvory k naprosté špičce.
Návrat k legendám: Osm bitů v rytmu Atari
Kapitoly článku

Později v průběhu roku 1978 bylo rozhodnuto udělat počítače dva, jeden profesionální a druhý, amatérský, který byl pokřtěn „Candy“. Legenda přitom tvrdí, že obě kódová jména inspirovaly jakési fešné sekretářky ve firmě. Celý rok se s největším úsilím pracovalo nejen na počítači, ale i na perifériích (software a „operační systém“ vyvíjela firma Shepardson Microsystems), takže na onom CES se před zraky zájemců objevilo nejen Atari 800 a 400, nýbrž i kazetový magnetofon Atari 410, disketová jednotka Atari 810 a tiskárna Atari 820.

Klepněte pro větší obrázek
Atari 400 neboli Candy (zdroj: Wikipedia CC Evan-Amos)

Oba počítače byly prodávány se základní pamětí 8kB RAM (později 16kB), ovšem osmistovku šlo snadno rozšířit až na 48kB a měla mnohem kvalitnější klávesnici. Za cenu tisíce dolarů se prodávala i s přibaleným magnetofonem pro nahrávání dat. Čtyřstovka stála zhruba polovinu (konkrétně $550), magnetofon jste si k ní za $89 museli přikoupit. Oba počítače byly dodávány z modulem Basicu a návodem k programování. Pořídit si disketovou jednotku za $749 nebylo levnou záležitostí, ovšem s takovým vybavením se již počítač dal profesionálně používat.

Klepněte pro větší obrázek
Atari 800, 400 a sada periférií v dobovém reklamním letáku

Oproti pozdějším typům jsou tyto první Atari počítače v mnohém unikátní. Jednak obsahovaly nejstarší grafický čip CTIA místo pozdější vylepšené GTIA, což ovšem při běžné práci či hraní her málokdo pozná. Basic, jak jsme si řekli, nebyl v ROM, ale na zásuvném modulu. Z herního hlediska je velmi zajímavá existence 4 joystickových portů, což bylo velmi unikátní a u pozdějších typů se počet snížil na 2.

Pokud se na tyto rané typy podíváme ze sběratelského hlediska, jedná se o záležitost pro fandy. Jednak jsou to počítače (zvláště typ 800) těžší, než jejich následovníci, kromě toho ne všechen software, především hry, tyto starší vykopávky podporuje. 4 joysticků si proto užijete jen u velmi limitovaného množství her. Zvláště typ 800 s originálním obalem je velmi žádaný a připravte se na výdaj stovek EUR. Oba typy jsou dost vzácné a sehnat funkční exemplář není jednoduché.

V roce 1982 přišlo Atari s nástupcem. Typ Atari 1200XL byl za velkých fanfár představen 13.prosince v New Yorku a způsobil přímo nákupní horečku příznivců značky. Bohužel, nehodlali koupit novinku, ale naopak předchozí typ 800. Dvanáctistovka totiž nenabízela rozšiřující porty a i omezení joystickových portů se bralo jako krok zpět. Jakkoliv má 1200XL nejlepší klávesnici ze všech osmibitových počítačů Atari a celkově asi působí nejlepším dojem, jednalo se o propadák.

Počítač měl problémy s kompatibilitou a prodával se pouhý rok. Předznamenal ale design následných produktů a jednalo se o nepochybně nejzásadnější změnu v osmibitové řadě počítačů této firmy. Vycházely z něj všechny ostatní a lišily se pouze drobnými změnami, větší pamětí či designem.

Klepněte pro větší obrázek
Atari 1200XL (zdroj: Wikipedia CC Daniel Schwen)

Pokud si jej budete chtít pořídit, nebudete sami. Jde o opravdu moc hezký a zajímavý kousek elektroniky. Bohužel se ale jedná o velký problém a dost drahou záležitost. Počítač se vyráběl pouze v NTSC verzi, takže je v Evropě velmi vzácný. V USA se někdy na aukcích objeví, ale následuje vyhecované přihazování koupěchtivých, takže počítejte se stovkami dolarů. Já měl štěstí, neboť se mi jej podařilo získat za hezkou stovečku, vzhledem k poškozené klávesnici, což je u tohoto typu tradiční ovšem opravitelný neduh.

Klepněte pro větší obrázek
Atari 600XL s rozšířením pamětí Atari 1064, což byla nakonec jediná periférie pro PBI - zdroj inzerát na AmiBay

Na neúspěch nové vlajkové lodě zareagovalo Atari bleskově. Už v červnu následujícího roku (1983) představilo na CES Atari 600XL a 800XL. Tyto počítače byly omezenější, než předchozí 1200XL (nenabízely například speciální funkční klávesy), byly ale výrazně levnější, což v této době rozhodlo. Osmibitové počítače stále více vyklízely pozice svým šestnáctibitovým bratříčkům. Lidé si je kupovali už především na hraní her či jako vstupenku do počítačového světa.

Cena se proto musela těmto očekáváním přizpůsobit, což novinky na rozdíl od 1200XL dokázaly. Na tom samém CES byly představeny i další z mnoha periférií – tyto ovšem dodnes můžete vcelku běžně zakoupit. Jednalo se o tiskárnu Atari 1027 a disketovou jednotku Atari 1050 (i o modem 1030, ovšem ten nás v dnešní době asi nezaujme).

Klepněte pro větší obrázek
Disketová mechanika Atari 1050 – marný sen mého mládí (zdroj: Wikipedia CC Bilby)

Témata článku: Historie, Počítače, Návrat k legendám, Legend, Colleen, Facelift, Návrat, Zobrazování, Ukončení výroby, Herní počítač, Grafický i, Pouhý rok, Mayer, Jack, Starý čip, Cartridge, Herní konzole, Bruce Lee, Textový mód, Kontext toho, Předchozí typ, Herní automat, Dave, Disketová mechanika, Stovka dolarů, Nejdoporučovanější počítače na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Týden Živě: Zapomeňte na širokoúhlý televizor. Budoucnost patří vertikálním

Týden Živě: Zapomeňte na širokoúhlý televizor. Budoucnost patří vertikálním

** Vertikální televizory do každé rodiny ** Desítky budou mít problém s počítači s malými disky ** Facebook se chlubil novinkami na F8

David Polesný, Jakub Čížek | 24

Nejlepší hardware: Skládáme nenáročnou sestavu i extrém na hry

Nejlepší hardware: Skládáme nenáročnou sestavu i extrém na hry

** Poradíme, jaký se teď vyplatí koupit hardware ** Procesory, desky, paměti, grafické karty... je z čeho vybírat ** Počítač ale nemusíte skládat, ukážeme i výhodné hotové počítače

Stanislav Janů | 8

Tohle tak jednou zažít: Nová vzducholoď Airlander 10 s prosklenou podlahou

Tohle tak jednou zažít: Nová vzducholoď Airlander 10 s prosklenou podlahou

** Airlander 10 nabídne plavby vzduchem v interiéru s prosklenou podlahou ** Luxusní vzducholoď byla původně vyvíjena pro vojenské účely ** Počítá se s třídenními „kochacími“ výlety za poznáním

Karel Kilián | 7Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test Wi-Fi mesh

Nejlepší hodinky pro všechny aktivity

Důležité aplikace na cesty

Jak streamovat video na Twitch