Návrat k legendám: Moderní periférie k Atari ST

Historické Atari ST jsme zakoupil, otřeli z něj prach, vyzkoušeli a konstatovali, že vše funguje tak, jak má. Skvělé! Ale jak teď do něj dostat data, hry či programy, kterých je plný internet?

Článek navazuje na předchozí díl seriálu Návrat k legendám.

První věcí, která mě po spuštění mého Atari 520STE velmi zarazila, byla neskutečná lenost myši. Samotný operační systém přitom nenabízí možnost rychlost pohybu ukazatele jakkoliv regulovat. Základ je tedy nainstalovat si nějakou šikovnou utilitku, která vám myš zrychlí – já použil Fast Mouse.

To samotné ale aspoň u mne nestačilo, proto jsem si pořídil neoriginální starou myš, použitelnou jak pro ST, tak pro Amigu. Další variantou, kterou jsem taktéž vyzkoušel, je konverze tavvva mouse, s pomocí níž připojíte k Atari či Amize PS/2 myš. Na našem Aukru ji občas prodává Ctirad Feřtr. Taktéž jsem zakoupil na ebay konverzi pro USB myš, ale v ní spočívá jistá zrada – lze provozovat pouze s těmi hlodavci, které vnitřně podporují PS/2 formát (i když jsou jinak připojeny přes USB). To obvykle platí pro již postarší myši, proto také na fotografiích můžete spatřit opravdu překonané veledílo. Moderní, například Mighty Mouse od Applu, většinou nefungují.

Klepněte pro větší obrázek
 Konverze tavvva mause (vlevo) a USB mouse

Když už budete vylepšovat myš či kupovat si konverzi, není vůbec od věci koupit si prodloužení kabelu. Vzhledem k tomu, že port pro myš a joystick je na počítači na dost nepřístupném místě pod klávesnicí, tak vám v případě používání nějaké konverze ani nic jiného nezbývá. Takovéto prodlužky se dají sehnat na ebay, stojí jen pár korun a šetří porty na počítači, které mají častým připojováním a odpojováním tendenci se vytrhávat.

 Klepněte pro větší obrázek
Detail počítače s instalovanými prodlužkami - ta s červenou nálepkou je pro myš

Už jsem výše naznačil, že dnes jsou mnohem lepší cesty, jak dostat do Atari data. Pokud nechcete vůbec utrácet, nemusíte věšet hlavu. Jde to i bez peněz. Dá se zde využít faktu, že datový formát disket Atari je PC kompatibilní. Stačí vám tedy nějaký postarší stroj s disketovou jednotkou a máte vyhráno. Tato varianta má ovšem svá úskalí.

Pokud vám jde o přenos jednotlivých souborů, dá se využít faktu, že Atari ST pracovalo s klasickým PC formátem FAT, takže PC diskety (pochopitelně o velikost DD, tedy 720kB), jsou na Atari ST bez problémů čitelné. HD diskety s kapacitou 1,44MB jsou už luxusní záležitostí, kterou podporovaly pouze některé stroje Mega STE s příslušnou verzí TOS a řadiče disketové jednotky. Pokud byste po této kapacitě zatoužili v amatérském STE, musíte vyměnit mechaniku a příslušný řadič. Většími detaily se tu nebudeme zabývat, zkrátka, na vyšší kapacitu je lepší zapomenout.

Klepněte pro větší obrázek
Takovouto kapacitu má disketa po zformátování - nemá smysl nad tím moc spekulovat, prostě to tak je

Na internetu lze sice sehnat obrovské množství softwaru, ovšem zpravidla ve formátu diskový obrazů, což jsou soubory s příponou ST či MSA, obsahující kompletní kopii celé diskety. Naštěstí, obnovit takovýto obraz na disketu není příliš složité. Stačí program pro klasická PC Windows Floppy Image (stáhnutelný zde). Ten ale, což je jistá zrada, funguje pouze s pevně zabudovanými disketovými mechanikami, nikoliv s těmi připojenými přes USB. Potřebujete tedy nějaký starší počítač, protože jinak vám program fungovat nebude. Druhou variantou je Jay MSA Archiver, za nějž vděčíme Stanislavu Opíchalovi a Honzovi Křupkovi. Ten pracuje na ST a je možné jednak s diskovým obrazem pracovat, extrahovat z něj soubory atd., případně jej obnovit na disketu.

 Klepněte pro větší obrázek
Floppy Image

Potíž ovšem můžete mít právě s disketami. Vzhledem k tomu, že klasické DD diskety jsou dnes již téměř nesehnatelné, budete mít jistě snahu použít HD diskety, které jsou v dolních geologických vrstvách našich skříní stále k mání. Zde je ovšem nutné, abyste pomocí nějaké neprůhledné lepící pásky přelepili otvor na levé straně diskety. Ne z důvodů estetických – počítač opravdu vzhled diskety až zas tak nezajímá. Problém je v tom, že klasické PC (s operačním systémem od WinXP výše) považuje jakoukoliv disketu za HD a v podstatě ani nezjišťuje, zda tomu tak skutečně je. Výše uvedený program je sice schopen s disketami pracovat korektně, ale osvědčilo se mi příslušným způsobem si je upravit, protože jinak se danému programu líbit nemusí.

Pokud chcete přenášet přímo soubory, nikoliv jen diskové obrazy, tak nejen potřebujete zalepit na disketě příslušný otvor, ale je nutné ji naformátovat a to přímo v počítači Atari ST. Klasické PC vám totiž (alespoň od systému WinXP, starší jsem nezkoušel) vůbec nepovolí použít jiný formát, než HD. Existuje sice možnost použít příkazovou řádku a při pečlivém nastavení se úspěch dostaví, ale pro méně počítačově gramotné je volba jasná – formátujte na Atari ST a máte to!

Klepněte pro větší obrázek
Formátování disku na Atari ST zvládne každý

Pokud zatoužíte po vyzkoušení mnoha počítačových her, narazíte na jistý problém. Není samozřejmě potíž tyto hry z internetu stáhnout ve formě diskových obrazů a ty následně obnovit na diskety. Něco takového je ale pomalé, časově náročné a spouštění vás bude jen zdržovat. Nebylo by mnohem jednodušší příslušnou hru zkopírovat na harddisk? (pokud jej tedy vlastníte).

Témata článku: Historie, Počítače, Návrat k legendám, Atari, Opus, Nástavba, Krycí plech, Prostý fakt, Speciální program, Mode, Běžící systém, První věc, No, Nejlepší volba, Funkční systém, Diskový oddíl, Hard, Původní stroj, Síťové kabely, Diskový obraz, Jimi, ATA, Možný případ, Floppy, Hard Disk, Počítače na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Nový Edge je opravdu Chrome! Prohnali jsme prohlížeče benchmarky i vlastním unikátním testem

Nový Edge je opravdu Chrome! Prohnali jsme prohlížeče benchmarky i vlastním unikátním testem

** Nový Edge je postavený na Chromiu ** Prohnali jsme ho benchmarky a srovnali s ostatními ** Potvrdily nám, že je prakticky stejný jako Chrome a Opera

Jakub Čížek | 65

Dnes nastal konec Windows 7. Ale nepropadejte panice, počítač vám nastartuje i zítra

Dnes nastal konec Windows 7. Ale nepropadejte panice, počítač vám nastartuje i zítra

** Dnes končí podpora Windows 7 a systém formálně umírá ** Co to ale znamená v praxi a bude mi PC fungovat i zítra? ** A mohu i v lednu 2020 zdarma přejít na Windows 10?

Jakub Čížek | 121

Co je TikTok: Svérázná sociální síť chytla mladé uživatele, už jich má už 1,5 miliardy

Co je TikTok: Svérázná sociální síť chytla mladé uživatele, už jich má už 1,5 miliardy

** Sociální síť TikTok získala stamiliony uživatelů a stále roste ** Jaký obsah na ní najdete a co můžete v jejím rámci čekat? ** Je to zábava pro mladé, nebo platforma pro úchyláky?

Karel Kilián | 38

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

** Tipy na klávesnice, myši, routery, tiskárny, sluchátka a další věci k počítačům ** Poradíme, s jakými produkty neuděláte chybu ** Vybíráme jak příslušenství na běžnou práci, tak na hraní her

David Polesný | 22Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 12 bezdrátových sluchátek

Vyplatí se Apple z bazaru?

Test batohů pro notebooky

Vybíráme nejlepší sportovní hodinky