Návrat k legendám: Kupujeme BBC Micro a periferie

Mít počítač BBC Micro by se nám více hodilo v osmdesátých letech, kdy by perfektně posloužil k výuce informatiky. Tehdy byl pro nás nedostupný, ale nahradit si to můžete teď.
Kapitoly článku

BBC Micro má u nás pověst zvláštního, tajemného a určitě hrozně nedostupného počítače. Ve skutečnosti se jedná o zcela běžného starouška, který nestojí příliš mnoho a můžete se vybírat z mnoha nabídek. Ovšem jen a pouze na britském eBay.

Kdo měl to „štěstí“, že prožil osmdesátá léta jako žák a získal možnost učit se informatice, obvykle se potýkal s dvojící domácích počítačů – IQ 151 a PMD 85. Oba stroje zápolily nejen se žactvem, ale i spolu navzájem o pochybnou korunu toho, jenž je svými uživateli více nenáviděn. Z mého pohledu si tuto palmu vítězství odneslo IQ 151, ovšem ani PMD nepatřil k výtvorům lidského ducha, na něž bych rád vzpomínal. Oproti tomu, pokud se začteme do vzpomínek bývalých britských školáků, případně máme tu možnost zeptat se jich na názor a dojmy osobně, téměř bez výjimky na své začátky na BBC Micro vzpomínají rádi. Ten kontrast je zcela evidentní.

Díky tomu, že BBC Micro patřilo k základnímu vybavení britských škol a i mnoha náročnějších uživatelů, tak se tento počítač shání velmi dobře. Samozřejmě, jeho kvalita může být ovlivněna faktem, že (na rozdíl od některých jiných platforem) bylo Micro obvykle dost intenzivně používáno a to nejen k hraní her, ale i k práci či programování.

Klepněte pro větší obrázek
Moje BBC Micro

Naštěstí, počítač je natolik bytelný a klávesnice natolik kvalitní, že (alespoň dle dostupných fotografií) nemá toto používání většinou vliv na dnešní funkčnost. Sice vlastním pouze jeden kus, ale i ten, navzdory některým až dost amatérským úpravám (dodatečné instalaci větráčku, což evidentně realizoval člověk, jenž se šikovností svých rukou neživí – tedy aspoň doufám) funguje perfektně k plné spokojenosti. Sice jsou známky opotřebovanosti patrné, ale na funkčnost to nemá vliv.

Klepněte pro větší obrázek
Větráček

BBC Micro

CPU: MOS 6502 / 2 MHz
ROM: 32kB
RAM: 32kB
Záznamové médium: 5 ¼‘‘ jednostranná kapacita 200kB
Grafika: Celkem sedm grafických i textových módů, s nejjemnější grafikou 640x256 ve dvou barvách, 320x256 ve 4 barvách a 160x256 v 16 barvách, ovšem při paletě pouhých osmi barev (ta zbývající osmička „barev“ jsou stavy blikání té které barvy).
Zvuk: Čtyři osmibitové kanály – tři hlasové, jeden šumový
I/O porty: 1xjoystick, 1xdisk port, 1xsériový, 1xparallelní, 1xuser port, 1x1MHz Bus, 1xTube, 1xEconet. 

Když se kdykoliv podíváme na anglický eBay, uvidíme tam v nabídce nějaké to Micro. Obvykle se prodávají v cenových relacích od 40 – 75 liber, závisí na stavu toho kterého počítače. Někdy lze se štěstím pořídit počítač společně s nějakým tím původním příslušenstvím – já měl v jistém směru štěstí, protože počítač s rozšířením na 128 kB RAM, dodatečnými ROM moduly, včetně příručky, externí disketové jednotky a joysticku jsem pořídil za 73 liber, ovšem bohužel z Anglie je dost drahé poštovné, v mém případě činící dalších 38 liber. BBC Micro je výrazně větší, než jiné osmibity, takže se zaslání celkem prodraží.

Klepněte pro větší obrázek
Počítač s disketovou jednotkou

Jako původní příslušenství může sloužit to, co bylo zmíněné v předchozí větě – počítač si lze dovybavit disketovou jednotkou, joystickem a zásuvnými ROM moduly, kterých je všude plno za pár liber.

Klepněte pro větší obrázek
Joystick pro BBC Micro

Pochopitelně, pokud chcete, můžete si pořídit i původní software, ten je ze sběratelských důvodů už dražší a obvykle dodávaný na kazetách. To dnes asi nemá moc smysl, protože z internetu lze stáhnout leccos a pomocích moderních metod to spustit na původním hardwaru lze bez problémů, jak si ještě řekneme.

Klepněte pro větší obrázek
EPROM Moduly pořízené na Ebay

Zmiňované ROM moduly představují dle mého názoru jedinou zajímavost, kterou stojí za to vyzkoušet. Přeci jen, na něco takového u jiných počítačů nenarazíme. Existují obchodníci, kteří se na ROM moduly přímo specializují (za všechny třeba The Attic Bug). Jednotlivé moduly stojí v rozmezí 2 – 5 liber, ovšem existují výhodnější nabídky sad několika takových modulů.

Kapitoly článku

Témata článku: Historie, Počítače, Návrat k legendám, Moderní paměť, Legenda, Textový mód, Kup, Periferie, Školní počítač, Osmička, Pomocný systém, Joystick, Možná varianta, BBC, Velká šance, Velký smysl, Obrovský smysl, Libra, Návrat, Grafický i, Propojovací kabel, Micro, Legend, Normální smrtelník, Vánoční dárek, Kvalitní počítače na Mall.cz


Určitě si přečtěte

49" monitor Philips 499P9H: Ať je vám doma lépe než v kanceláři

49" monitor Philips 499P9H: Ať je vám doma lépe než v kanceláři

** Nezvykle protáhlý rozměr odpovídá dvěma monitorům vedle sebe ** Barevné podání a podpora G-Sync míří nad kancelářské nasazení ** Vestavěná kamera umí přihlašování ve Windows

Tomáš Holčík | 29

Čím nahradit Total Commander: 11 správců souborů nejen pro profíky

Čím nahradit Total Commander: 11 správců souborů nejen pro profíky

** Total Commander je fernomén mezi správci souborů ** Našli jsme 11 povedených alternativ ** Zvládnou to samé a ke všemu jsou většinou zadarmo

Karel Kilián | 76

Pojďme programovat elektroniku: Co se skrývá uvnitř běžné SD karty a jak ji oživit

Pojďme programovat elektroniku: Co se skrývá uvnitř běžné SD karty a jak ji oživit

** Máme ji v mobilech a fotoaparátech ** SD karta je dnes už standard ** A proto ji zkusíme připojit i k Arduinu

Jakub Čížek | 20


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 24 PC zdrojů

Jak využít umělou inteligenci

10 špičkových sluchátek s ANC

Playstation 5 vs Xbox Series X