Návrat k legendám: Jak se nám líbí ZX Spectrum

Pořídili jsme si počítač a vyplenili obchody s dostupným starým i novým příslušenstvím. Je čas podívat se, co se s tou hromadou zánovního i prehistorického hardwaru dá podniknout.
Návrat k legendám: Jak se nám líbí ZX Spectrum
Kapitoly článku

Je třeba zdůraznit, že před tímto typem existoval ještě +2, nicméně ten já nevlastním a lze v podstatě konstatovat, že co se prvního dojmu týče, oba typy jsou si podobné. Člověk okamžitě pozná, že toto není dílo Sira Clivea. Kdepak, ten počítač je jiný, ačkoliv se pod kapotou skrývá stará jen decentně vylepšená technologie.

Klepněte pro větší obrázek
ZX Spectrum +3

V době uvedení tohoto počítače už Spectru trošku ujížděl vlak, ovšem firma Amstrad si s tím hlavu nelámala. První Spectrum nemělo být dle vyjádření samotného principála firmy herním počítačem, ale strojem na učení programování a na práci (přičemž se, upřímně řečeno, vzhledem k mizerné klávesnici k této činnosti moc nehodilo, stejně jako vzhledem k chybějícím joystickovým portům zase nutilo zájemce o hry k investici v tomto směru).

Firma Amstrad se ale rozhodla oba nedostatky napravit a zajistit možnost jednak jednoduššího hraní her, ale i snazší práce. Proto dostaly její počítače slušnou klávesnici, která sice není tak dobrá, jako například ta od osmibitového Atari, ale mnohem lepší, než bylo doposud u Sinclairů zvykem. S rozložením se ale příliš nelámali, prostě vzali to ze Spectra+ a 128, pouze hardwarové řešení bylo ze zcela jiné galaxie.

Klepněte pro větší obrázek
Joystickové porty a Reset

Hráče potěšila integrace joystickových portů, bohužel ale firma použila specifické zapojení, známé z neúspěšného Interface 2, místo aby následovala všechny ostatní v implementaci klasické varianty, známé nejen z osmibitového Atari a Commodore, ale i z nové generace Atari ST či Amig. Ten fakt použití vlastní verze je opravdu dost nepochopitelný, protože tehdejší trh herních ovladačů mohl nabídnout spoustu různých přístrojů pro klasické řešení, ovšem stroje Sinclair se díky jejich specifiku musely nakonec spokojit s málem možností.

Stejně tak je nepochopitelné použití proprietární 3‘‘ diskové jednotky místo v té době již vítězícímu formátu 3,5‘‘. To je vysvětlováno snahou firmy Amstrad prosadit standard, který používala ve svých vlastních počítačích. Bohužel, uživatelé Spectra se tím pádem museli spokojit s nižší kvalitou, jelikož jejich diskety nabízely pouhou polovinu kapacity konkurence, kromě toho je v jednotce bylo nutné otáčet. Na druhou stranu je ale třeba zdůraznit, že mezi ostatními osmibitovými platformami se dost paradoxně Sinclair dostal na špici pelotonu, jelikož jak Atari, tak Commodore pracovaly jen se starším 5,25‘‘ formátem, který nabízel nižší rychlost i kapacitu a diskety byly nepříjemně veliké. Pouze Apple IIc+, IIgs a BBC Micro (zde k tomu došlo později) umožnilo připojení i 3,5‘‘ jednotky, ovšem za cenu nekompatibility se starším softwarem.

Klepněte pro větší obrázek
Pohled na port ZX Spectra +3

Spectrum +3 už rozhodně není žádným drobečkem, jedná se o solidně velký počítač, který ve velikosti předstihuje mnohé z dobových strojů, ovšem je to především díky integrované disketové jednotce. Na druhé straně, takový Apple IIc, vrchol tehdejší miniaturizace v této třídě, dokázal do menšího těla integrovat jednotku pro ještě větší diskety. Velkou výhodou oproti předchůdcům je množství jeho portů. Kromě už zmíněných joystickových jste konečně k počítači od Sinclairu mohli připojit monitor, externí disketovou jednotku a představen byl i proprietární port na tiskárnu a RS232. Počítač je tím pádem ale vyšší a přední strana dost nepříjemně naráží na zápěstí, pokud už se rozhodnete na něm psát všemi deseti.

Klepněte pro větší obrázek
Startovací obrazovka na Spectru +3 (zdroj: http://www.retroisle.com)

Počítač pokračoval v tradici Spectra 128, které jako první nabídlo po spuštění menu s několika možnostmi. Spectrum +3 vám tedy buď umožní rychle nahrát nějaký ten software, nebo se odeberete do klasického Sinclair Basicu, který je zde ale prakticky neovladatelný, jelikož Amstrad rezignoval na sofistikovaný popis klávesnice, takže najít zde klíčová slova znamená znát celé rozložení zpaměti. Kromě toho, v klasickém basicu z důvodů kompatibility nemůžete pracovat s diskem. Poslední variantou je rozšířený basic, kde už nemáte disketovou mechaniku pro ozdobu a standardní basic je lehce rozšířen. Psaní programu v něm už ale probíhá klasickým vypisováním celých příkazů.

Bohužel, můj stroj nebyl zakoupen v ideální formě. Jednak má jistý problém se zobrazováním, takže každou chvíli obraz vypadne a jediným receptem je připojení joysticku, který při páčení konektorem dolů zajistí opětovnou funkci. Druhou potíží, na kterou jsem záhy přišel, byla neochota disketovky zapisovat. Z toho důvodu jsem počítač rozdělal a to přesně dle servisního balíčku, zakoupeného na ebay, který velmi detailně popisuje opravu disketovky, čištění hlavy, výměnu řemenu atd.

Klepněte pro větší obrázek
Vnitřnosti ZX Spectra +3

Ukázalo se, že chyba je přesně tam, kde zmiňoval návod – drobný kolíček, zjišťující zajištění diskety proti zápisu, ze své pozice vypadl a ztratil se. Evidentně nejsem první, kdo se v počítači rýpal. Po neúspěšném pokusu použít místo ztraceného kolíčku drátek z kancelářské sponky jsem se zdravě naštval a spínače jednoduše natvrdo propojil. Jednotka tedy nyní zapíše i na chráněné diskety, ale to mne opravdu netrápí. Při této příležitosti jsem i vyčistil hlavu, což po tolika letech je rozhodně dobrý nápad.

Klepněte pro větší obrázek
Otvor pro chybějící kolíček

Pokud bych měl ze svého hlediska drobného experimentátora ZX Spectrum+3 zhodnotit, myslím, že jeho pořízení není zrovna ideální volbou. Je zbytečně dražší, než jeho předchůdci, přičemž disketovou jednotku dnes příliš nevyužijete a vystavujete se jisté nekompatibilitě s původním slavným dílem. Výhodou je zabudovaný zvukový čip a joystickové porty (bohužel pro typ Sinclair), ale to vše lze nahradit příslušným interfacem. Asi vůbec nejlepší pořiditelnou variantou by tedy mohla být verze Spectra 128, bohužel, ta se shání velmi špatně. Třeba ale budete mít více štěstí, než já.

Tolik tedy k tomu, jak na nás jednotlivé modely Spectra po tolika létech působí. No, spíše bych měl dodat - jak působí na mě. Je samozřejmé, že každý jsme jiný, a tak si vůbec nedělám patent na univerzálnost svých dojmů. Pokud snad někdo má z těchto počítačů jiný pocit, naprosto tomu rozumím a nehodlám se s ním přít.

Příště si popovídáme o tom, jaký na ZX Spectrum existoval software a velmi, opravdu jen velmi naznačíme možnosti programování.

Témata článku: Historie, Počítače, Návrat k legendám, Speciální program, Sinclair ZX Spectrum, Gumák, Klávesnice k počítači, Program televize dnes, Skica, Turba, Druhá věc, RS232, Celý stroj, Moderní metoda, Lidská práva, Klasické rozložení, Vylepšená technologie, Návrat, Malá krabička, Atari, Kolíček, Malý reproduktor, Uživatelské pohodlí, Amstrad, Zvláštní způsob, Počítače levně na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Vyzkoušeli jsme chytrou čínskou zásuvku Sonoff S26 za tři stovky. Nevyhořeli jsme

Vyzkoušeli jsme chytrou čínskou zásuvku Sonoff S26 za tři stovky. Nevyhořeli jsme

** Je sice z Aliexpressu, ale funguje ** Můžete ji ovládat hlasem přes Amazon Echo nebo Google Home ** Za tři stovky zautomatizuje menší 230V spotřebič

Jakub Čížek | 96

HTTPS byl pouze první krok. Chrome zavádí DoH, tedy šifrované DNS. Dopady mohou být obrovské

HTTPS byl pouze první krok. Chrome zavádí DoH, tedy šifrované DNS. Dopady mohou být obrovské

** Šifrovaný web je dnes už samozřejmost ** Jeden díl skládačky ale ještě chybí – DNS ** Firefox už začal a teď se na šifrované DNS chystá i Chrome

Jakub Čížek | 92

Jak doma vylepšit signál Wi-Fi: Pomůže repeater, více routerů, ale nejlépe systémy mesh

Jak doma vylepšit signál Wi-Fi: Pomůže repeater, více routerů, ale nejlépe systémy mesh

** Máte špatný signál Wi-Fi? Mesh systémy to vyřeší ** Už vás nezruinují, meziročně ceny příjemně spadly ** Jak systém funguje a čím je výjimečný?

Jiří Kuruc | 100Aktuální číslo časopisu Computer

Speciál o přechodu na DVB-T2

Velký test herních myší

Super fotky i z levného mobilu

Jak snadno upravit PDF