Qlko se mi vali jeste ve sklepe - jako fanousek Sinclaira a jeho spectra jsem se tehdy docetl v jednom casopise o tomto pocitaci a zatouzil jsem po nem. Jako nahodou se brzy objevila moznost jeho zakoupeni vcetne disketove mecehaniky, monitoru a 640KB RAM. Dokonce mam pocit, ze mam ve sklepe 2 tyto kousky, protoze si vybavuju jak jsem se pokousel vyvinout svuj vlastni QL Manazer podobny tehdy popularnimu Nortonu a chtel jsem do nej zakomponovat moznost prace v siti pres QLan. Byly to moje pionyrske casy mladi, kdy naivita nebyla na skodu ale naopak pomahala zlepsovat se a rust v tom, co me bavi dosud - hrani si s pocitaci 😉Z konkretnich zkusenosti s QLkem si toho uz moc nepamatuji, ale vybavuje se mi ten pocit uzasu a fascinace nad kvalitou superbasicu a multitaskingu s moznosti urcovani priorit
V detstve ako fanusik Sinclairu som bol velmi zvedavy na QL ale moc info nebolo.Stale mam pocit, ze vela tomu nechybalo a mohol to byt hit. Tazko povedat co vsetko. Domacemu pouzitiu chybal magnetak, pouzitelnejsie farby, lepsi zvuk, mozno kompatibilita so ZX spectrom. Profi pouzitiu vadili asi microdrives. Skoda, ze mali len 100kB. Mozno stacilo "len" zohnat investora a vydat kompatibilneho nasledovnika QL2 s plnou verziou 68000 a grafikou/zvukom na urovni aspon ST.. ktovie, uz sa nedozvieme.
Logout tomu tentokrát moc nedal, větší zásluha je na Dexově straně.Přesto si Logout neodpustí: V době kdy klávesnice byla nová samozřejmě klávesy seděly jedna vedle druhé, nic se nezadrhávalo a i když to nebyla spínačovka, tak psát se na tom dalo dobře. Je třeba si uvědomit, že jde o velmi levný počítač - tabulky s cenama konkurence jsme si spolu vyměnovali, pro zájemce viz https://dl.dropboxusercontent.com/u/7549388/ceny_rozliseni.... ... - a ta klávesnice neměla přežít třicet let, nikdo takovou možnost tenkrát do její konstrukce nekalkuloval.K její konstrukci - Fujitsu Siemens dělal ještě donedávna velmi podobnou - http://www.tbfcomputing.com/ebaypicture/2.13.13ps100_... ... - byly ještě předloni v labech na VŠE a můžu říct že po těch statisících úhozů jsou na tom stejně, ne-li hůř než ta na QL.Věci o grafice, GUI, myši a dalších jsme si už taktéž mockrát povídali, takže nebudu znovu házet hrách, chci říct opakovat se. 🙂 Jen mám pocit, že měla zaznít Dexova připomínka stran "standardních" Canon konektorů v nebritských verzích, holt Sinclair použil vždy to co bylo v dané oblasti nejběžnější.
Taky se divim, že autora nenapadlo, že některé neduhy jsou dány stářím a hlavně opotřebovaností dané věci. I když mám tento typ článků rád, tak toto autor kapku nedomyslel.
Díky, Logoute, za komentář, samozřejmě jsem cítil potřebu ti též poděkovat - ano, mohl jsem tam napsat, že díky jsou za "zprostředkování"🙂S tou klávesnicí - já samozřejmě nejsem schopen hodnotit, jak to vypadalo před 30 lety, hodnotím, jak to vypadá dnes. No a srovnávám se stejně starými počítači (třeba osmibitovým Atari 130XE, které bylo taky laciné a dodnes má velmi použitelnou klávesnici, no a dalo by se srovnávat i s dalšími).Máš pravdu, ta zmínka o nebritských verzích tam zaznít měla, to je moje chyba, zapomněl jsem, mea culpa! Napravím to v posledním dílu.Díky!
A jsme zas u toho :) 130XE je konstrukčně novější a ač to byl "blbý osmibit" tak stálo při uvedení prakticky stejně jako mnohem výkonější QL. Proto tam zbylo víc na klávesnici. Já vím že to dneska tak nevypadá, ale tenkrát se musel každý dolar/libra projevit a nejsem holt štond pochopit, proč je tak těžké k těmhle úvahám dojít 😀A právě proto jsem se do tohoto dílu tolik nezapojoval, nejsem schopen čistě dnešního pohledu.
Názor byl 1× upraven, naposled 29. 4. 2014 14:58
... I staré diskety občas nejdou přečíst, ale stačí je obvykle naformátovat, což sice vede ke ztrátě dat, ovšem fungují dále. ...IMHO právě o ta stará data většinou jde - když si někdo vzpomene, že něco podobného už kdysi někdo řešil a najdou se zálohovací diskety z té doby kde údajně je zdrojový text toho programu v BASICu a počítač zapomenutý někde v koutě co má ještě 5 1/4 palcovou mechaniku.Mám lepší využití pro staré diskety a ani se nemusí formátovat - vyndat z pouzdra a koukat se skrz ně na zatmění Slunce.
3.5" diskety zase dobře fungují jako tácek pod půllitr, rovněž není třeba formátovat.
A co osmipalcové diskety ? 😉
Ty se dají taky použít jako tácek pod pivo, ale to je jen pro pořádné chlapáky 😃
Tácek pod tuplák 😀
Nebo se pokusit data vizuálně zobrazit. Vzít nějaký ferit, udělat z něj jemné piliny, rozmíchat v nějakém sladkém roztoku, potřít disketu, nechat zaschnout. Pak vzít mikroskop a začít číst.
"Počítač nemá vypínač, zapne se prostě tím, že jej připojíte ke zdroji. Už to samotné je dost otravné a svědčí o nechuti Sira Clivea investovat do jednoho přepínače."Ono to je asi dáno tím, že v Anglii má prakticky každá zásuvka (na zdi) zabudovaný vypínač. Takže nač dávat (druhý) vypínač ještě do přístroje, když už jeden je uživateli k dispozici. Jasně, tohle platí jen pro Anglii...
Přijde mi jednodušší vypínač na počítači (na C= 64 jsem měl), než se ohýbat k zásuvce,
Mimochodem, konstrukce té Sinclairovy kapesní televize je naprosto úžasná. Z dnešního pohledu se jedná téměř o steampunk.https://www.youtube.com/watch...
V osmdesátých letech jsem chodil s kapesním rozhlasovým přijímačem na dlouhé vlny a přemýšlel nad tím, proč někdo nevyrobí stejně miniaturní televizor :) Dnes už jej vlastně všichni máme v mobilu.
Já jsem používal středovlnné rádio Ric 2, které jsem tehdy koupil za 100 Kčs, pokud si dobře pamatuju. Poslouchal jsem ho na základní škole, když jsem si dal přijímač do kapsičky od košile a sluchátko protáhl rukávem, pak jsem si opřel dlaň o ucho a hleděl jsem na vyučujícího, který netušil, že poslouchám rádio. Přístroj se mi dochoval, jen čeká na vyčištění, neboť mi do něj kdysi vytekla tužková baterie. Kuriózní je ladění stanic - dělá se to posouváním feritového jádra vestavěné antény.Fotka zde:http://www.2i.cz/371e4963b0...
To ladenie stanic posuvanim feritoveho jadra bolo celkom bezne nie ?
Já si myslím že ne, ale můžu se mýlit.
Potvrďte prosím přezdívku, kterou jsme náhodně vygenerovali, nebo si zvolte jinou. Zajistí, že váš profil bude unikátní.
Tato přezdívka je už obsazená, zvolte prosím jinou.