Návod: Skype - telefonujte z počítače

Každý, kdo pracuje intenzivněji s internetem, si určitě zřídil účet u nějaké komunikační služby, např. ICQ, AOL, Jabber a jiné. Jakkoli je textová komunikace pomocí těchto sítí rychlejší než e-mail, má jeden nedostatek.

 Plusy a minusy
 + snadné použití
 + možnost textové komunikace
 + pořádání konferencí
 – možnost testovacího volání zdarma 
 – čeština není součástí instalace
 – cena za volání na mobil

Mnoho problémů se nedá vyřešit jinak než ústně, mnohdy je to také pohotovější. Pokud si nainstalujete spolu se svými spolupracovníky program Skype, ušetříte za hovorné.

Jednoduchá instalace, čeština jako doplněk

Instalace programu je velmi jednoduchá. Stačí odsouhlasit jednotlivé kroky a pokračovat v průvodci instalací. Po prvním spuštění vám program nabídne založení nového účtu anebo přihlášení pod stávajícím jménem a heslem.

Klepněte pro větší obrázek

Dialog pro vytvoření nového účtu u Skype

Pokud jste se registrovali již v minulosti, ale nevíte heslo, nevadí. Na webových stránkách programu stačí zadat přezdívku, pod níž jste registrováni, a emailovou adresu, kterou jste při registraci uvedli. Jestliže se trefíte, bude na ni odesláno heslo. Po úspěšném přihlášení je uživatelům nabídnuta aktualizace jejich profilu. Kromě obvyklých údajů, týkajících se vaší osoby, můžete do profilu přidat i fotografii.

Nakonec se spustí program, který svým prostředím připomíná známé komunikátory typu ICQ. Uživatelé, kteří dávají přednost českému rozhraní před anglickým, si budou muset stáhnout soubor s doplňkovým překladem, neboť čeština není v nabídce lokalizací instalovaných s programem. Stačí ji nainstalovat a v programu pomocí patřičné funkce nahrát lokalizační soubor.

Klepněte pro větší obrázek

Hlavní okno programu se startovací obrazovkou

Hlavní okno programu nabízí čtyři záložky. Na první najdete všeobecné informace týkající se počtu aktuálně přihlášených lidí, které máte v seznamu kontaktů, a případného účtu zřízeného u Skype. Pokud totiž chcete volat i na běžné telefony a mobilní čísla, budete si muset u Skype zřídit placený účet. Výchozí poplatek je 10 €, volání na pevnou linku v České republice vás přijde na osmdesát haléřů, minuta volání na mobil pak sníží váš kredit zhruba o šest korun. Přesné tarify naleznete zde. Nicméně volání mezi počítači, které používají tento program, je bez poplatku.

Přidejte kontakty a volejte

Související odkazy

Slovník
AOL
freeware
kbps
linux
offline
online

Seznam kontaktů můžete vytvořit jednoduše zadáním telefonního čísla. Pokud budete vyhledávat osobu, o které nevíte, zda má účet u Skype zřízen, můžete použít přímo z programu online vyhledávání. Vyhledávat lze podle celé řady parametrů, výchozí vyhledávání nabízí pouze zadání jednoho výrazu. Výborným nápadem bylo vytvoření průvodce importem kontaktů, který převezme adresy uložené v Outlooku a pokusí se k nim vyhledat odpovídající účet u Skype. Program nabídne zaslání nabídky na využívání Skype na ty adresy, které v databázi nenalezne.

Klepněte pro větší obrázek

Průvodce importem kontaktů z Outlooku do Skype

Spojení s uživatelem navážete, jakmile na něj poklepete v seznamu kontaktů. Stačí vyčkat na spojení, reakci volaného, a pokud vše dopadne podle vašich představ, dotyčný či dotyčná hovor přijme a můžete vesele komunikovat. Když budete volat na čísla, která nemáte v seznamu, stačí použít virtuální číselník. Číslo můžete zadat i pomocí klávesnice do příslušného políčka.

Klepněte pro větší obrázek

Součástí programu je také výpis hovorů

Že jste se právě ocitli v roli příjemce „Skype hovoru“, poznáte jednoduše podle zvuku telefonního přístroje, kterým na sebe a příchozí hovor program upozorní. Je na vás, zda volání přijmete, nebo nikoli. Pokud se s někým nebudete chtít bavit ani v budoucnu, stačí použít funkci Ignorovat.

Klepněte pro větší obrázek

Příchozí volání. Přijmete je?

Podobně jako u běžných textových komunikátorů můžete také u Skype nastavit několik příznaků stavu, ve kterém se nacházíte. Výchozí je online a offline, dále je k dispozici možnost zvoucí ostatní uživatele na pokec, nechybí nastavení nepřítomnosti nebo informace o tom, že nechcete být vyrušováni.

Klepněte pro větší obrázek

Možnosti nastavení aktuálního stavu uživatele

Kvalita hlasového přenosu je dobrá, při testu na 128kbps lince byl zvuk ucházející. Volání mezi počítači připojenými k internetu s vyšší rychlostí je samozřejmě kvalitnější. Pochopitelně byste v takovém případě neměli srovnávat kvalitu přenosu s klasickým telefonním hovorem, zvuk je zhruba o vteřinu opožděný. Uživatelů Skype přibývá každým okamžikem. Program je k dispozici pro Windows i Linux.

Existuje samozřejmě několik jiných programů, které přenášejí hlas mezi počítači a zároveň komunikují pomocí běžných protokolů (např. ICQ), ale kvalitou přenosu je v současnosti asi Skype předčí. Navíc svým uživatelům nabízí i textovou komunikaci pomocí vlastního protokolu.

Klepněte pro větší obrázek

Textová komunikace s jedním a více uživateli, nechybí podpora smajlíků

Na adresy v seznamu kontaktů, jejichž majitelé vás autorizovali, můžete posílat i soubory. Zajímavou možností je pořádání konferencí, stačí vybrat několik uživatelů a hromadný pokec může začít.

 Skype 1.1.0.79

 produkt  nástroj pro telefonování přes internet 
 výrobce  Skype technologies S.A.
 licence  freeware
 web  www.skype.com
 stáhnout   www.zive.cz/soubory
 cena  zdarma

Témata článku: Skype, Návody, Offline, Sky, Návod, Textový komunikátor, Currency, Běžná komunikace, Běžný hovor, Výchozí vyhledávání, Výchozí stav, Startovací okno, Výborný nápad, Startovací cena

Určitě si přečtěte

Velká podzimní aktualizace Windows 10 je tady: Co přináší Fall Creators Update

Velká podzimní aktualizace Windows 10 je tady: Co přináší Fall Creators Update

** Po půl roce je tu další aktualizace Windows ** A opět přináší hlavně hromadu drobných kosmetických vylepšení ** Podívali jsme se na ty nejzajímavější

17.  10.  2017 | Jakub Čížek | 176

Budoucností Windows 10 je Fluent Design. Takto bude jednou vypadat celý systém

Budoucností Windows 10 je Fluent Design. Takto bude jednou vypadat celý systém

** Fluent Design je vzhled, do kterého postupně Microsoft převleče celý systém ** Staví na průhlednosti a velkých plochách ** Do Windows 10 se z části dostane už zítra při vydání podzimní aktualizace

16.  10.  2017 | Stanislav Janů | 154

Nejlepší optické iluze: Z toho vám půjde hlava kolem

Nejlepší optické iluze: Z toho vám půjde hlava kolem

** Mozek se nechá snadno ošálit, a to mnoha způsoby ** Podívejte se na několik nejlepších optických iluzí ** Iluze dokazují, že vnímání reality může být značně zkreslené

16.  10.  2017 | Vojtěch Malý


Aktuální číslo časopisu Computer

Nový seriál o programování elektroniky

Otestovali jsme 17 bezdrátových sluchátek

Jak na nákup vánočních dárků ze zahraničí

4 tankové tiskárny v přímém souboji