Návod: jak zprovoznit službu Xbox Live

Služba Xbox Live umožňuje online hraní a stahování demoverzí. V ČR chybí oficiální podpora, ale víme, jak ji zprovoznit.

Herní konzole Xbox 360 před pár týdny zlevnila na 5 990 Kč, což z ní udělalo nejlevnější herní zařízení současné generace virtuální zábavy. Za cenu grafické karty střední třídy si můžete pořídit systém, který je předurčen k opanování vašeho volného času. Co můžete od Xboxu 360 očekávat, jaká je současná nabídka her i příslušenství, co se chystá do budoucna? Na všechny tyto otázky vám tento týden odpoví osoby nejpovolanější – redaktoři licencovaného Oficiálního Xbox 360 magazínu.

Tip: sledujte týden s Oficiálním Xbox 360 magazínem

Klepněte pro větší obrázekOficiální Xbox 360 magazín je jediný konzolový časopis u nás. Časopis je určen jak nadšeným hráčům, tak začátečníkům, jimž nabízí srozumitelné a přehledné seznámení s konzolí i nejdůležitějšími hrami. Specialitou je přiložené DVD plné demoverzí a dalších materiálů, vytvářené speciální technologií našich partnerů pouze a jen pro Oficiální Xbox 360 magazín.

V pátek 22. března vyšlo nejnovější číslo, které přináší světové odhalení strategie World in Conflict a exkluzivní zážitky z hraní her, jako je Fallout 3 či GTA IV.

Redaktoři Oficiálního Xbox 360 magazínu vám nyní poradí, jak využívat služby Xbox Live.

Xbox Live, k čemu je to dobré?

Xbox Live je online řešení Microsoftu pro hraní multiplayerových her. Mimo tuto svou základní funkci nabízí stahování demoverzí, starších (kompatibilních) Xbox her, Arcade her, trailerů, hudby, filmů nebo tématických obrázků a pozadí pro dashboard (systém X360). Samozřejmostí je komunikace s přáteli, ať už formou textových či hlasových zpráv, případně můžete uspořádat video chat s pomocí kamerky Xbox Live Vision.

Služba je v základu rozdělena na dva druhy připojení, tzv. zlatá a stříbrná konta. Mezi nimi je několik rozdílů, ale podstatný je pouze jediný – hraní online her. Jednoduše řečeno, pokud chcete hrát online v multiplayeru, potřebujete Gold konto. Na všechny zbývající možnosti si vystačíte i se Silver kontem, takže nevěřte škarohlídům na internetových fórech, kteří neustále straší neinformované hráče, jak se na X360 platí úplně za všechno, dokonce i za stahování demoverzí. Je to naprostý nesmysl. Některý obsah sice může být časově upřednostněn pro majitele zlatých kont, ale velká většina věcí je zatím k dispozici všem současně a bez rozdílu.

Zmíněné polopravdy se šíří také kvůli tomu, že služba Xbox Live není v České republice oficiálně podporována, neočekávejte tedy žádnou telefonickou pomoc od Microsoftu. To je jediný handicap pro české a slovenské hráče, nicméně s našimi informacemi nebudete mít žádný problém začít si užívat všech výhod, které Xbox Live nabízí.

Co potřebujete? 

  • Konzoli Xbox 360 s harddiskem nebo paměťovou kartou
  • Širokopásmové připojení k internetu (volný Ethernet port)
  • Trpělivost při vyplňování registračních údajů

Připojení krok za krokem

1) Připojte svůj Xbox 360 k internetu. Konzole je vybavena standardním Ethernetovým portem a chová se jako klasický počítač. Snaží se získat IP adresu automaticky z DHCP serveru vašeho providera – pokud to nepůjde, nastavíte si všechny hodnoty manuálně. Je to otázka několika málo minut, měl by to zvládnout každý trochu zběhlejší uživatel PC. Jestliže je připojení nad vaše síly, poproste někoho zkušenějšího (zjistěte si požadované nastavení od svého internetového providera), případně se podívejte na americkou stránku www.xbox.com, kde zvolte záložku Support. Na českých stránkách návod nenajdete.

2) Vytváříte-li první hráčský profil na nové konzoli, zvolte rovnou možnost Join Xbox Live a dále pokračujte podle instrukcí. V případě, že už profil máte, najeďte na hráčskou kartu s vámi zvoleným jménem, potvrďte a vyjede záložka z levého boku obrazovky. Klikněte na Join Xbox Live jako v prvním případě.

3) Nyní následuje nutnost určit si jméno pro Gamertag a vyplnit kompletní registraci pro Live (tj. zadat jazyk, kontaktní email, přístupové heslo, dále jméno, příjmení a telefonní číslo). Všechny tyto položky lze vyplnit fiktivními informacemi, ale pokud plánujete používat mezinárodní platební kartu, bylo by vhodnější, kdyby se její majitel shodoval s registrací na Live. Na tomto místě je také nezbytné zdůraznit volbu státu, která zahajuje celou registraci. Jak již bylo uvedeno, naše země nemá garantovanou oficiální podporu, a proto budete nuceni zvolit jinou zemi z dostupných členských států Evropské unie, např. Velkou Británii.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Zadávání registračních údajů

4) Konečně jsme se dostali k volbě typu členství, tedy ke zlatému nebo stříbrnému kontu. Zopakujme si, že Silver konto je zdarma, naopak Gold konto vás ročně vyjde asi na 1 400 Kč. Můžete si vybrat i kratší, tedy měsíční (180 Kč) nebo tříměsíční lhůtu (530 Kč), ale pokud máte novou konzoli, trvejte na výběru Silver konta. S nově založeným hráčským profilem totiž dostanete jeden měsíc Gold konta na vyzkoušení zadarmo. Později doporučujeme Gold konto obnovovat pomocí speciálních předplacených karet, jež seženete za cca 800 Kč (3 měsíce) a 1 800 Kč (1 rok). Platby přes platební kartu jsou vzhledem k oficiální nepodpoře Xbox Live u nás rizikovější.

5) Zbývá vypsat kontaktní adresu, město a poštovní směrovací číslo. Opět záleží na vašem uvážení, zda požadované informace uvedete korektně, nebo si něco vymyslíte. Věnujme se však posledně jmenovanému údaji a tím je poštovní směrovací číslo. Na něm vyhořela již spousta lidí, protože si neuvědomili fakt, že je nutné použít číslo odpovídající státu, přes který se registrujete. Tedy v případě Velké Británie si vyhledejte odpovídající formát jejich Post Code (např. M5 4FN).

6) Úplně na konci registračního procesu vás čeká volba obrázku, potom zóny, do které se chcete zařadit, a pár otázek, zda souhlasíte se zasíláním reklamních informací. Podstatnější je pro vás vědět, že všechny údaje lze editovat i později. Vítejte ve světě Xbox Live!

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Xbox Live


V Oficiálním Xbox 360 magazínu najdete každý měsíc recenze nejnovějších titulů, včetně stahovatelných updatů a hříček z Xbox Live Arcade.

Klepněte pro větší obrázek

Diskuze (1) Další článek: Soutež o vlastnostech WS2008, konference je již vyprodána...

Témata článku: Video, Herní konzole, Xbox, Návody, Odpovídající formát, GTA, Jediný handicap, Xbox Live, Handicap, Fallout, GTA V, Platební údaj, Jak, Fallout 3, Velké jméno, Multiplayer, GTA IV, GTA 5, Xbox Live Gold, Gold, Směrovací číslo, Fallout 4, GTA 4, Online Chat, Návod, Nejprodávanější herní počítače na Mall.cz

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 5 500 Kč

Test levných herních notebooků

Hrajeme na Xbox Series X

Programy pro kontrolu dětí na počítači